فرمانداران نیشابور و فیروزه کنار گذاشته شدند

فرمانداران نیشابور و فیروزه کنار گذاشته شدند

درحالی که با گذشت حدود پانزده ماه از استقرار دولت حسن روحانی، انتخاب فرمانداران شهرستان های نیشابور و فیروزه در پیچ و خم اختلافات سیاسی و نیز فشار نمایندگان مجلس با بن بست مواجه شده است، تدبیر دولت بر این قرار گرفت که دو فرماندار نیشابور و فیروزه را که نارضایتی های زیادی از عملکرد آنها وجود داشت، برکنار کند، بدون آن که برای آن ها جایگزینی بگمارد و به این ترتیب این دو شهرستان از ابتدای آبان ماه تا انتخاب نهایی فرماندار با سرپرست اداره خواهند شد. امری که دست کم در ده سال گذشته سابقه نداشته است و آخرین بار در پی شهادت فرماندار نیشابور، در واقعه انفجار قطار در سل ۱۳۸۲، نیشابور برای چند ماه، آن هم توسط معاون وقت فرماندار، به عنوان سرپرست اداره شده بود.

اعلام هشت اولویت برای مدیریت نیشابور توسط معاون استاندار

جلسه اخیر شورای اداری چهارشنبه، سی ام مهرماه، متفاوت با سایر جلسات این شورا، با خداحافظی جلایری از فرمانداری و معرفی معاون وی به عنوان سرپرست، تا انتخاب فرماندار جدید و وعده معاون سیاسی استاندار برای تغییر و تحول در مدیریت شهرستان همراه بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ضمن بیان اینکه تغییر و چرخش نخبگان که از الزامات مردم سالاری دینی است، هم طبیعی است و هم ضروری، گفته رهبر انقلاب مبنی بر حق الناس بودن این تحولات را خاطر نشان کرد.

محسن صادقی ضعف نیشابور را مدیریت پر هزینه آن دانست و بهره وری در کشور را بسیار پایین تر از استانداردها و نرخ بیکاری در شهرستان نیشابور را بالا اعلام کرد.

وی در توضیح علت تودیع فرماندار اظهار داشت: طبق دستور وزیر مبنی بر اینکه نیروهای آموزش پرورش باید به حوزه فعالیت اصلی خود بازگردند، در مورد فرماندار نیشابور یا باید تمدید ماموریت می شد و یا ایشان به محل خدمت اش برمی گشت که ایشان ترجیح داد بازنشسته شود.

نماینده استاندار با اشاره به اینکه فرآیند انتصاب فرمانداران پیچیده است، افزود: ما تمایلمان در نیشابور وجود یک مدیریت تخصصی و حرفه ای است که بتواند با وحدت و همدلی از پتانسیل های تاریخی نیشابور به بهترین شکل استفاده کند. وی ادامه داد: الان یک سال و اندی از شروع کار دولت جدید می گذرد و کسانی که رای دادند انتظار تغییر دارند. مردم هم به دنبال آرامش اعتدال و تدبیر و امید هستند.

وی علت تاخیر در انتخاب فرماندار جدید را وجود موانعی بر سر راه این انتخاب اعلام کرد و افزود: باید عاقلانه و بدون ورود به بحث های حاشیه ای عمل کرد؛ شیفته خدمت برای نیشابور خیلی زیاد است!

وی هشت اولویت تعیین شده برای مدیریت شهرستان را توسعه گردشگری با توجه به ظرفیت های ادبی و تاریخی بالا، تکمیل پروژه های نیمه تمام، افزایش بهره وری به ویژه در واحدهای مشکل دار کارگری، مهارتی شدن آموزش عالی است و ارتقاء دانشگاه ها،مدیریت فرصت ها، کاهش جرایم و آسیب ها، افزایش سطح رضایتمندی مردم از نظام عنوان کرد.

معاون استاندار خراسان رضوی توضیح داد: ۲۷۰۰ میلیارد تومان تعهد دولت های قبلی در زمینه عمران وجود دارد! در حالی که بودجه عمرانی سالانه خراسان رضوی تنها ۳۰۰ میلیارد تومان است؛ یعنی بودجه عمرانی ۲۰ سال آینده استان در دولت های قبلی تعهد شده است. وی افزود: دولت همه پروژه های بالای ۷۰ درصد را تامین اعتبار خاص کرده است که تا سال آینده بتوانیم تکمیل کنیم و دولت دیگر پروژه جدید نمی پذیرد.

معاون استاندار تصریح کرد: نیشابور در حوزه تولید، هم در بحث تامین مواد اولیه هم سرمایه ها، مشکل دارد؛ تسهیلات بانکی خراسان ۵۷۰۰ میلیارد است ولی هیچ واحد صنعتی به دلیل معوقات بانکی و مشکلات وثیقه های بانکی خود، نمی تواند از این تسهیلات استفاده کند. به خصوص دو سه واحد صنعتی مشکل دار در نیشابور هست که قرار است در یک فرصت دو ماهه مشکلات اش حل شود.

وی تصریح کرد: شهرستان نیشابور به لحاظ آسیب های اجتماعی شرایط خوبی ندارد. میانگین نرخ رشد جرایم در اینجا چندین برابر نرخ رشد جمعیت است. صادقی این مسئله را از اولویت های وظایف شورای تامین دانست و عامل فرهنگی را در کاهش این نرخ موثر خواند.

در پایان معاون استاندار، طبق دستور استانداری، برات علی نیا، معاون برنامه ریزی و اداری فرماندار را تا انتخاب فرماندار به عنوان سرپرست فرمانداری منصوب کرد. علی نیا نیز ضمن اشاره به یک سال و نیم فعالیت خود در فرمانداری نیشابور از استاندار تشکر کرد.

فرمانده سپاه خطاب به نمایندگان مجلس: به نیشابور توهین شد

سردار محسن قاجاریان، فرمانده ارشد سپاه شهرستان، در جلسه شورای اداری با گلایه از دو نماینده شهرستان صریحا از عملکرد نمایندگان نیشابور در مجلس و اختلافات آن ها در خصوص انتخاب فرماندار انتقاد کرد.

قاجاریان با بیان این که بازوی اجرایی و خط مقدم دولت ها فرمانداران هستند که هم باید فشارهای دولت و استانداران و وزرا را تحمل کنند و هم باید در جامعه با نماینده ها و شوراها کار کنند، دو نماینده شهرمان در مجلس را این گونه خطاب قرار داد: «من آن چیزی که امروز در نیشابور و فیروزه اتفاق افتاد را توهینی به نیشابور و نیشابوریان می دانم! این چه کاری بود که امروز انجام شد؟! چه اصراری داشتید که تحت فشار، فرمانداران را عوض کنید در حالی که هنوز تعیین تکلیف در این خصوص صورت نگرفته است. این است شعارهای شما؟ حق مردم نیشابور این بود که تحت فشار یک عده ای رد صلاحیت شده این کار انجام شود؟!»

وی در ادامه خاطره ای را شرح می دهد که «ما بچه که بودیم پدر ما چراغ خوابی از این زیر خاکی ها داشت که از ما هم بیشتر آن را می خواست! یک بار من گفتم دیشب خواب دیدم دزد آمد این چراغ خواب را برداشت و من هم سرم را زیر پتو کردم قایم شدم. پدرم گفت: خاک بر سرت! ای فلان شده! ای که یک نون سنگک را می خوری! آی که فلان می کنی و ول نمی کرد. آخر مادرم گفت: ول کن، چراغ که سر جاش است!

حالا من می گویم ای ستادهای آقای روحانی ول کنید! دولت دارد کارش را انجام می دهد. یارو چند تا اعلامیه به در و دیوار زده توقع دارد بیاید فرماندار نیشابور شود! «موس موس» می کنند در مراسم ها!»

این فرمانده سپاه، با اشاره تلویحی به اطلاع داشتن خود از محتوای پیامک های میان اعضای ستادهای حامی روحانی، گفت: دائما اس ام اس می دهند فلانی آمد، فلانی رفت!

قاجاریان که به نظر می رسید از تغییر فرمانداران بازمانده از دولت محمود احمدی نژاد هم بسیار ناراحت است، ادامه داد: آقایان نماینده نیشابور؛ چقدر بی مهری به این دو فرماندار شد؟ آیا خوب عمل کردید؟ ما واقعا شرمنده ایم. چرا به بهانه این که آموزش پرورشی ها را داریم برمی گردانیم، این کار را انجام دادید؟

وی در دفاع از لغو برخی برنامه های فرهنگی و هنری، توسط شورای تامین در زمان فرمانداری جلایری، ادامه داد: مسائلی که باعث «تجمع» می شود باید با شورای تامین هماهنگ شود که آیا اگر چنین جمعیتی باشد می توان آن را کنترل کرد؟! مثل مسابقه فوتبال هنرمندان که همزمان با سفر هیئت دولت به خراسان شد. خب نمی شد! شما اشتباه کردید! بعد که شورای تامین رد می کند آنجا می نویسند فرماندار ضد فرهنگ!

نویسنده :آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.