فرصت ها و تهدیدهای دنیای جدید , بایدها و نبایدهای فضای مجازی

علی صمدی

کارشناس ارشد مشاوره

 

بایدهاهمه ی ما به طور نسبی باکارکردهای شبکه های مجازی درعصر فن آوری اطلاعات و ارتباطات آشنایی داریم . شبکه های مجازی نقش مهمی در گسترش آگاهی ،تغییر سبک زندگی ،آموزش مهارت های زندگی وتربیت شهروندانی فهیم و دانا دارند و به همان نسبت می توانند وسیله ای برای شایعه پراکنی ،تخریب افراد وگروه ها و یا سوء استفاده های فراوان دیگر قرار گیرد.

امروز کانال های تلگرامی ارزشمندی با محتوای مجموعه ی مقالات ،سخنرانی ها وآثار اندیشمندان ،شاعران ،هنرمندان ومتفکران برجسته ی جهان وجود دارد که امکان دستیابی سریع و مستقیم به منابع آموزشی و اطلاعاتی راممکن می سازد . به موازات وجود این مطالب عقلانی ومنطقی؛ رباتها وکانال هایی هم با محتوای غیر اخلاقی ،مبتذل ضمن به بازی گرفتن حیثیت وآبروی افراد، سبب برهم زدن بهداشت روان جامعه، زمینه ی سقوط اخلاقی کاربران را فراهم می آورند.

این یک واقعیت است که به همراه یک تکنولوژی باید فرهنگ استفاده بهینه ی آن نیز گسترش یابد. در دنیای امروز با ورود گوشی های هوشمند ،گسترش نرم افزارها، سایت هاو شبکه های اجتماعی چون فیس بوک ،یوتیوب ،تویتر،اینستاگرام، وایبر،لاین ،تانگوم ،تلگرام ، بی تاک ، وی چت و… برقراری ارتباط ،جابجایی اطلاعات و تشکیل گروه کاری ساده و بعضا سرگرمی برخی افراد و گروه هاست .  البته این سرگرمی جذاب گاه دردسرهای بزرگی ایجاد کرده وکانون بسیاری از خانواده ها را متشنج ساخته و در مواردی هم به فرو پاشی آن منجر شده است.

بارها شاهد بوده ایم که  برخی همسران در نتیجه ی بدبینی یا کنجکاوی اقدام به بررسی وسایل ارتباطی (گوشی –تبلت -رایانه ) همسر خود نموده و با مشاهده ی برخی پیام ها ی دریافتی یا ارسالی وعضویت یا مدیریت برخی گروه های اجتماعی خیانت شریک زندگی خود را محرز می پندارد وزندگی خود را شکست خورده و بر باد رفته می داند یا  بسیاری از والدین از وابستگی شدید فرزندان خود به گوشی و تبلت و بازی های رایانه ای گله مندند و به دنبال راه چاره ای جهت برقراری ارتباط مناسب اجتماعی فرزندان خود هستند.

در روابط بین افراد نیز وجود وسایل ارتباط جمعی گاه سبب دوری افراد از یکدیگر شده است مثلا در یک مهمانی، مراسم ، جشن و گردهمایی ؛ علی رغم حضور فیزیکی افراد اکثرا مجذوب قاب کوچک شیشه ای شده اند وحضور فعالشان در دنیای مجازی بیشتر از دنیای واقعی احساس می شود.

مجموعه ای موارد فوق موید این مطلب است که تکنولوژی دنیای مجازی با حضور خود منجر به تغییر ساختار خانواده سنتی شده و نوع روابط درون خانواده ها وجامعه را منجر شده است. در این وضعیت شاهد جایگزینی الگو های رفتاری ارتباطی جدید اجتماعی هستیم . شبکه های مجازی باایجاد وتسریع تحول فرهنگی در تبدیل خانواده های پیوسته به خانواده های از هم گسسته موثر بوده اند . بالاخره این تکنولوژی در کنار مزایای فراوان ،جالب و جذاب خود می تواند در صورت بهره برداری نادرست زمینه ساز آسیب فراوان شود. لذا موارد ذیل جهت بهر مندی مطلوب ازاین ابزار اطلاع رسانی می گردد:

– خود را ملزم کنیدکه فقط زمان محدودی را در شبانه روز به شبکه های مجازی اختصاص دهید .

– به پیام های دریافتی از افراد وگروه های ناشناس پاسخ ندهید .

– امکان هک شدن شما به سادگی وجود دارد. اقدامات احتیاطی را فرا گرفته و اجرا نمایید.

– به حریم شخصی افراد احترام گذاشته و از تجسس و کنکاش در وسایل ارتباطی آنان پرهیز شود.

– شک و تردید درنتیجه ی رفتارهای افراطی و مخفی کاری بروز می یابد ، ازاین رفتارها پرهیز شود.

– در زندگی خانوادگی افراط در استفاده از شبکه های مجازی به همسر احساس در حاشیه قرار گرفتن دست می دهد و این موضوع تولید شک و ایجاد کنجکاوی می نماید.

جلب اعتماد همسر ،همراهی در مهمانی ها وشریک کردن یکدیگر در گروه های ارتباطی یکدیگر از تولید شک و بدگمانی می کاهد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.