فرزندان ناتنی شهر به دنبال سهم خود از آسایش!

تجمع مقابل شورا

فرزندان ناتنی شهر به دنبال سهم خود از آسایش!

اگر این بار جواب نگیریم جاده صومعه را می بندیم تا بیایند جواب ما را بدهند

تجمع تعداد زیادی از مردم، زن و مرد، برخی با بچه کوچک، مقابل درب ورودی شورای شهر و اعتراضات آنان به رئیس شورا ، نظر خبرنگاران را جلب کرد.آنان ساکنان شرق جاده ی صومعه مشهور به محله کردها بودند که در سال ۸۴ در زمان سفر استانی احمدی نژاد، موفق شدند اجازه ی ساخت وساز بگیرند.مدیران دولت کریمه هم مثل بسیاری موارد دیگر بدون این که به فردای این تصمیم غلط بیاندیشند سیاست یک گام به پیش و دو گام به عقب را در برخورد با مشکلات ساکنان این محله در پیش گرفتند و خواسته و ناخواسته به این انسانها جفا کردند و به زمین داران و زمین خواران آن منطقه خدمتی شایان!. اما امروز یکصدو چهل خانواده یعنی حدود پانصد نفر انسان در این محله زندگی می کنند که نه روستایی اند،نه عشایرند و نه شهری! آنها از ابتدایی ترین امکانات زندگی محرومند و کسی صدایشان را نمی شنود! شاید آنان فرزندان ناتنی این دیارند؛امروز کارد به استخوانشان رسیده و به دنبال فریادرسی هستند. کاش مدیران مشکل زا آنگاه که در پی تصمیمات غیر کارشناسی بودند به امروز هم می اندیشیدند!

 

آزاده مهدیار/ روز سه شنبه، هجدهم آذر ماه، مردم با دیدن خبرنگاران، شروع به گلایه کردند. مردم ساکن نور شرقی (محله کردها) مدت طولانی است که چوب تخلفات مدیران دولت نامحمود احمدی نژاد را می خورند. مردمی که مجوز ساخت و ساز خانه های خود را از دولت دهم گرفته بودند ولی حالا با اخطارهای متعدد جهاد کشاورزی مبنی بر «در محدوده نبودن زمین های شان» مواجه شده اند که عدم همکاری سایر اداره ها از جمله آب و برق و گاز را در پی داشته است. مردمی که به محض دیدن خبرنگار خیام نامه جمع می شوند و به دنبال گوشی شنوا، هر کدام اعتراضات خود را به شکلی بیان می دارند.

خانمی دردمندانه می گوید: نه گاز داریم نه آب، هر ماه آب ما را قطع می کنند. در ماه رمضان ۱۰ روز آب ما قطع بود و مثل قحطی زده ها همه با سطل از این طرف و آن طرف آب می آوردیم! الان هم آبمان را قطع کردند و در مجموع ۷ میلیون تومان هزینه قبض آمده است.

یکی از آقایان جمع با بیان اینکه سال ۸۶ اداره آب و فاضلاب، یک کنتور حجمی برای تعداد ۱۴۰ خانوار اینجا نصب کرد که هر متر مکعب آب را ۱۶۰۰ تومان حساب می کند که جدا از احتمال ترکیدگی لوله تا مترمکعبی ۲۵۰۰ تومان هم می رسد، افزود: الان هم به دلیل تجمیع، برای دو دوره ۷ میلیون تومان هزینه قبض مان آمده است؛ بارها برای جداسازی کنتورها درخواست داده ایم ولی با وجود این که قبلا دستور جداسازی آن داده شده بود، اداره آب و فاضلاب با ما همکاری نمی کند.

یکی دیگر از افراد اظهار داشت: هیچ اداره ای با ما همکاری نمی کند. فقط اداره برق همان اول ۷۰ خانوار را برق داد که پس از آن ممانعت شد و آنها هم همکاری نکردند. وی افزود: به ما گفته اند خارج از محدوده ساخته اید و ساخت و سازها غیر مجاز است، الان چندین سال است که برخی اینجا ساکنند، چرا همان اول کسی به ما چیزی نگفت و الان که خانه هایمان را با بدبختی ساختیم، این مشکلات را برای مان ایجاد می کنند؟!

یکی دیگراز تجمع کنندگان با بیان اینکه همیشه برای جمع آوری پول بین ساکنین نزاع صورت می گیرد، ادامه داد: جهاد کشاورزی اعلام کرده که اینجا زمین کشاورزی است در حالیکه جهاد جریمه تغییر کاربری خود را می گیرد و مردم برای اخطارهای آمده، به دادگاه می روند.

خانمی می گوید: ما به فرمانداری که مراجعه کردیم مردم را می ترسانند و می گویند به ۱۱۰ زنگ می زنیم!، شهرداری هم می رویم ما را به جای دیگری پاس می دهند، شهرداری می گوید غیر قانونی است، جهاد سازندگی هم دائما اخطاریه می فرستد، وی ادامه می دهد: شوهران ما کارگر سر گذر هستند، اگر پول داشتیم که نمی آمدیم اینجا خانه بسازیم.

خانمی که کودکش را به بغل دارد می گوید: من با بچه کوچکم در این هوای سرد اینجا آمده ام، خدا را خوش می آید؟ آشغال های این خانه را جمع آوری نمی کنند و پشه و مگس همه محل را پر کرده و بچه سه ساله همسایه ما سالک گرفته است. وی ادامه می دهد: یک نهاد نظامی اینجا را دیوار کشیده است که پشت این دیوار معتادان جمع می شوند، شب تا صبح ما جوانها را پشت خانه خود می بینیم و جرات نمی کنیم بیرون برویم، سرنگ و تیغ و وسایل خطرناک روی زمین ریخته است، اندازه یک فرقان تیغ روی زمین ریخته شده که نمی دانیم چه کسی این کار کرده است! وی اضافه می کند: چطور برای این نیروی نظامی،این محدوده زمین کشاورزی نیست برای ما هست؟! می دانیم چون زورش زیاد است!

خانمی دیگر با صدای لرزان می گوید: صبح که بیدار می شویم می بینیم به خاطر بخاری نفتی، خانه مان پر از دود است و بچه مان دارد خفه می شود، یک بار هم خانه ما آتش گرفت، حتما باید چند نفر بمیرند که مسئولین به فکر بیفتند؟! وی ادامه می دهد: نفت بشکه ای ۳۷ هزار تومان شده است و کپسول گاز هم ۱۵ هزار تومان، وی اضافه می کند: حداقل مشخص کنند ما ساکن نیشابور هستیم یا نه؟! یا عشایریم؟! بسیاری از روستاهای ما برق و آب و گاز دارند ولی این منطقه ندارد. وی با ناراحتی می گوید: اگر این بار جواب نگیریم جاده صومعه را که محل عبور دانشجویان است، می بندیم که بیایند جواب ما را بدهند یا زنگ می زنیم گزارش ۵٫

رئیس شورا در ابتدای جلسه در توضیح تجمع مردم بابیان اینکه باید همان اول جلو خانه سازی را می گرفتند که یک خلاف این اندازه بزرگ و بزرگتر نمی شد، مردم حق دارند، اما یک جنبه تخلف به گردن مردم است و جنبه های دیگر آن بر عهده جهاد کشاورزی، شهرداری و دستگاه های نظارتی است که متاسفانه در زمان خودش اعمال قانون نشده است. وی ادامه داد: ما با کارشناسان شهرداری صحبت کردیم قرار شد مسئله را به استان منتقل کنند و همچنین یک شنبه آینده جلسه ای در فرمانداری به همراه نمایندگان مردم محل تشکیل می دهیم تا تکلیف روشن شود. صالح آبادی با اشاره به طرح سوال شورا از شهردار، افزود: کاری نکنید مردم بگویند چطور شورا می تواند از شهردار سوال کند، نمی تواند این مشکل را حل کند؟ اینها هم شهروند شهرستان هستند، اینکه در این هوای سرد مردم با بچه کوچک آمدند اینجا کار انسانی و درستی نیست. وی از اعضای شورا دعوت کرد تا هر کدام تمایل دارند در جلسه یک شنبه فرمانداری برای رسیدگی به این موضوع، شرکت کنند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.