فرزندان بدون شناسنامه در حاشیه شهر

جداسازی ۱۰ کودک بدسرپرست از خانواده

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نیشابور گفت: در سال گذشته ۱۰ کودک بد سرپرست را از خانواده جدا کرده ایم که از این تعداد دو مورد نوزاد مجهول‌الهویه بودند، ۸ کودک دیگر نیز به خوابگاه‌های آموزش‌وپرورش و بهزیستی سپرده‌شده‌اند.

علی صدر در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اقدامات انجام‌شده این نهاد در حاشیه شهر نیشابور اظهار داشت: از دو سال پیش در منطقه چهارده معصوم، پایگاه دائم بهزیستی مستقر شده که این پایگاه کلاس‌های زیادی با موضوع آگاهی و پیشگیری با محوریت زنان خانواده و کودکان برگزار کرده است. این منطقه به‌عنوان بخش آسیب‌پذیر و سکونت گاه غیررسمی شناخته می‌شود و ما تلاش کردیم در مرحله اول کودکان را نسبت به آسیب ها و سوءاستفاده‌های احتمالی از آن‌ ها آگاه کنیم.

وی با اشاره به وضعیت بچه‌های بدسرپرست و یا بی‌سرپرست کوچه ی جرم خیز موجود در منطقه چهارده معصوم تأکید کرد: تعداد زیادی از والدین این کوچه یا فوت‌شده‌اند و یا در زندان هستند و این باعث مشکلات زیادی برای فرزندان آن‌ ها شده‌، بسیاری از این فرزندان در اختیار اقوام هستند که آن‌ها نیز مبادرت به فروش مواد مخدر می‌کنند و از این کودکان به علت سود بالای فروش و ریسک کم نمی‌گذرند به همین دلیل در ارتباط‌گیری با بعضی از خانواده‌های منطقه کماکان مشکل‌داریم.

صدر با اشاره به وجود فرزندان بدون شناسنامه در این منطقه تأکید کرد: یک خانواده در این منطقه است که پدر و سه فرزندش شناسنامه ندارند و در حال پیگیری حل مشکل آن‌ ها هستیم ولی باید در نظر داشت که ممکن است بعضی از این افراد تبعه ایران نباشند و تا زمانی که هویت آن‌ها اثبات نشود امکان دریافت شناسنامه ندارند ولی این باعث نمی‌شود که خدمات بهزیستی را دریافت نکنند.

وی خاطرنشان کرد: رئیس اداره بهزیستی با اشاره به محدودیت‌های جداسازی فرزند چه قانونی و چه کمبود امکانات تأکید کرد: نباید شرایط را به نحوی کنیم که این افراد بتوانند به‌راحتی اقدام به سلب مسئولیت فرزندانشان کنند.

صدر ادامه داد: البته مواردی هست که این اداره به جد پیگیر جداسازی کودک از والدین هستیم، موارد زیادی هست که طبق قوانین دادستان دستور لازم را صادر کرده است.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.