«فرجام» پرونده ۲۱ نامزد انتخابات نیشابور در روز «برجام»: «عدم احراز» و «رد» صلاحیت این ۷ نفر به اسلام و قانون اساسی پایبند نیستند؟!

 

khuخیام نامه- «۲۱ نفر از نامزدهای نمایندگی مجلس دهم از نیشابور  احراز صلاحیت نشدند و یا صلاحیت آن ها در هیات های نظارت رد شد.» این خبری است که در ساعات اولیه روز یک شنبه ای که گذشت، در عرض چند ساعت در شبکه های اجتماعی، افواه عمومی و محافل مختلف پخش شد و اخبار خبر خوش هسته ای و اجرایی شدن برجام را تحت الشعاع اهمیت خود قرار داد.

در حالی که ره پیک، سخنگوی هیات نظارت مرکزی پیش از آن اعلام کرده بود که  نتیجه اولیه احراز صلاحیت ها تا پایان وقت اداری روز شنبه اعلام شود اما تا ساعت پایانی شنبه شب، ۲۶ دی ماه، خبری در این رابطه منتشر نشد. به این ترتیب در حالی که یک روز از پایان مهلت اعلام فهرست تایید و رد صلاحیت ها در هیات های نظارت  سپری شده بود، قبل از ظهر روز یک شنبه ۲۷ دی ماه، به نامزدها اعلام شد که برای دریافت نامه اعلام وضعیت خود به فرمانداری نیشابور مراجعه کنند.

جایی که معاون سیاسی فرمانداری نیشابور در گزارشی به خبرنگار خیام نامه اظهار داشت: هیات نظارت بر انتخابات مجلس در استان خراسان رضوی، اسامی اشخاص احراز صلاحیت شده برای انتخابات دهمین دوره  مجلس شورای اسلامی را صبح یک شنبه به فرمانداری شهرستان ها اعلام نموده که اسامی ۲۶ تن از نامزدهای ثبت نام کرده در نیشابور در این هیات مورد تایید قرار گرفته است.

به این ترتیب دقایقی بعد رایزنی ها در مورد این که چه کسانی رد صلاحیت شده اند؛ آغاز شد. گمانه زنی های اولیه حکایت از رد صلاحیت کلیه نامزدهای نزدیک به اصلاح طلبان و اعتدال گرایان حامی دولت حسن روحانی بود. و البته نامزدهای کم تر شناخته شده و گم نام حاضر شده در صحنه انتخابات هم احراز صلاحیت نشدند تا فرصت کم برای بررسی های هیات های نظارت، باعث قلم قرمز کشیدن بر نام افراد گم نام شود.

به این ترتیب از میان ۴۷ نفری که صلاحیت آن ها بر اساس استعلام از مراجع قانونی توسط هیت اجرایی انتخابات شهرستان مورد تایید قرار گرفته بود، ۲۶ نفر در هیات نظارت استان مورد تایید قرار گرفته و نامه «رد» یا «عدم احراز» صلاحیت ۲۱ نفر به آنان ابلاغ گردید.

پیش از آن البته از میان ۵۱ نفری که برای کاندیداتوری در نیشابور نام نویسی کرده بودند، ۳ نفر در هیات اجرایی شهرستان، با توجه به استعلام های به عمل آمده رد صلاحیت شده بودند و یکی از ثبت نام کنندگان انصراف و یک نفر دیگر نیز پس از تایید صلاحیت هیئت اجرایی شهرستان انصراف داده بود.

در حالی که بررسی های بعدی خبرنگار خیام نامه هم حاکی از آن بود، که از میان چهره های شناخته شده اصلاح طلبان و نیروهای نزدیک به دولت اعتدال گرای حسن روحانی، کسی برای کاندیداتوری احراز صلاحیت نشده است. دو روز بعد خبرگزاری فارس در گزارشی به اسامی افراد رد صلاحیت شده و نیز «احراز صلاحیت نشده ها» اشاره کرد. در گزارش خبرگزاری فارس، از یک نماینده پیشین نیشابور در مجلس و اغلب اصلاح طلبان و اعضای ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در خرداد ۹۲ به عنوان افرادی که رد صلاحیت نشده اند، نام برده شده است. محمدرضا دولت آبادی، رضا مهرداد، سیدمحمد حسینی، حسن صادقی ثمرجانی، عبدالرضا قندهاری، علی اکبر رضادوست کسانی بودند که در گزارش خبرگزاری اصولگرای فارس، در مقابل نام آنان واژه «رد صلاحیت» ثبت شده است. کسانی که بر اساس پرس و جوی خبرنگار خیام نامه از خود این افراد، اغلب به دلیل یکی از بند های ۱ یا ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات، که بر پایبندی به اسلام و التزام به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه تاکید دارد، رد صلاحیت شده اند.  البته از حسن سیدآبادی، که گفته می شود نماینده اسبق سبزوار در مجلس است و این بار از حوزه انتخابیه نیشابور ثبت نام نموده است، نیز به عنوان رد صلاحیت شده دیگر نام برده شده است.

در میان احراز صلاحیت نشده ها اگرچه زیاد از نام های شناخته شده خبری نیست، اما نام رضا جعفری، از اعضای ستاد انتخاباتی روحانی در نیشابور و نیز حسین وظیفه دوست، دیده می شود. بر اساس گزارش های رسیده به خیام نامه، دست کم شش تن از رد صلاحیت شدگان در نیشابور، در مهلت قانونی تا روز سه شنبه ۲۹ دی ماه با مراجعه به دفاتر شورای نگهبان در مشهد و تهران نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض کرده اند و باید تا روز ۱۶ بهمن منتظر بررسی های شورای نگهبان و رایزنی های احتمالی برای گرم شدن تنور انتخابات بمانند. رایزنی هایی که قول آن از سوی مقامات دولت حسن روحانی داده شده است و این احتمال را تقویت کرده که با بررسی های دقیق تر در شورای نگهبان، به نتیجه ای با وسعت نظر بیش تر بیانجامد.

هیات نظارت مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرده بود: آن دسته از داوطلبان نمایندگی که بر اساس رأی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، صلاحیت آنان احراز نگردیده، در صورت تمایل، می‌توانند طی روزهای یکشنبه ۲۷ دی تا سه‌شنبه ۲۹ دی ماه از ساعت ۸ الی ۱۶ به  دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان مراجعه و پس از تکمیل فرم شکایت، رسید دریافت نمایند.

به اشتراک بگذارید:


2 دیدگاه برای “«فرجام» پرونده ۲۱ نامزد انتخابات نیشابور در روز «برجام»: «عدم احراز» و «رد» صلاحیت این ۷ نفر به اسلام و قانون اساسی پایبند نیستند؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.