غیبت سوال برانگیز خادم مسجد و نگرانی کسانی که به او اعتماد کرده اند خادم مسجد از هر نفر ۷۰۰ هزار تومان گرفت ولی از خودش خبری نیست

 

 DSC02867خادم یکی از مساجد در جنوب شهر که اقدام به ثبت نام از برخی افراد جهت اعزام آن ها در قالب کاروان برای زیارت کرده بود، پس از دریافت هزینه، تا کنون، نه تنها پاسخگوی ثبت نام کنندگان نبوده، بلکه اساسا خبری از خود وی نیز در دست نیست. این در حالی است که ۱۲ دی ماه وعده اعزام ثبت نام کنندگان بوده است.

طی گزارش های رسیده به دفتر خیام نامه خادم یکی از مساجد شهرستان، برای ثبت نام افراد در کاروان های زیارتی و پس از گرفتن مبلغ ۷۰۰ هزار تومان از هر نفر در حال حاضر بعد از گذشتن چند روز از زمانی که قرار بود عده ای را راهی کربلا نماید ناپدید می شود و این افراد شکایت خود را در کلانتری ۱۱مطرح کرده اند.

خبرنگار ما برای پیدا کردن اطلاعات بیش تری از این ماجرا، پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

یکی از افرادی که هزینه ثبت نام را پرداخته اما به این سفر اعزام نشده به خیام نامه می گوید: این مرد، خادم مسجد بود و خود را «م.» معرفی کرده و ما را تشویق به نام نویسی و دادن مبلغ ۷۰۰هزار تومان برای سفر به عتبات عالیات کرد. وی گفته بود که ۴۰۰ هزارتومان آن را یک خیّر تقبل کرده در حالی که قرار بود ما ۱۲دی ماه عازم باشیم از این شخص خبری نیست. این شخص تاکنون تلفن هایش را جواب نداده و در مسجد و محل زندگی اش نیز نیست.

یکی دیگر از منتظران وعده این سفر ارزان قیمت با «امکانات ویژه» نیز گفت: من این شخص را از ابتدا نمی شناختم و با معرفی یکی از آشنایان و عشق به زیارت و این که قسمتی از مبلغی که باید می پرداختیم را یک خیر می دهد نام نویسی کردم که شنیده ام گویا ایشان متواری شده اند. ما گول ظاهر این فرد را خوردیم.

گفتنی است، خیام نامه در این باره و ابهامات موجود در این باره با مراجع انتظامی نیز تماس گرفت. اما تنها مطلب قابل استناد در این باره، همان ثبت شکایت تعدادی از شهروندان در این خصوص در کلانتری ۱۱ بود. فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان نیز ضمن اشاره به روشن نبودن همه ابعاد آن، از دادن اطلاعات بیش تر در این باره خودداری کرد.

سرهنگ سیدحسن حسینی، رئیس پلیس نیشابور، به «خیام نامه» گفت: چون هنوز موضوع بررسی کامل نشده، با توجه به ابعاد احتمالی و حتی امنتیتی موضوع، نمی توان در این باره صحبت کرد.

رئیس پلیس، در اظهارات کوتاهی، افزود: هر کس دیگری هم که شکایتی در این مورد دارد، می تواند به نیروی انتظامی مراجعه کند، اما تا روشن شدن برخی ابعاد موضوع از تایید یا رد هرگونه اطلاعاتی در این مورد خودداری کرد.

در همین حال جمعی از اهالی محل که با پرداخت مبالغی به این فرد فعلا مفقود، قصد سفر زیارتی را داشتند به خبرنگار ما گفتند:  بر اساس اعتمادی که ناشی از بردن سه – چهار کاروان پیش از ما توسط خادم مسجد بود مبلغ ۷۰۰ هزار تومان و برخی بیشتر ( به خاطر سفر هوایی) پرداخت کرده ایم و گذرنامه هایمان را هم تحویل او داده بودیم اما همانطور که ملاحظه می کنید از حدود دو هفته قبل کسی در منزل وی حضور ندارد و همسرش هم سه روز بعد از غیبت او در محل دیده نشده است و حالا در خانه اش هم با قفل و زنجیر بسته است.

یکی از این افراد به خیام نامه می گوید: این شخص به نام م. حدود یک سال و نیم است که در اینجا زندگی می کند و متاهل بوده ئ تا جایی که ما می دانیم فرزندی ندارد.

فرد دیگری نیز به خیام نامه گفت: قرار شده روز جمعه ۱۸ دی ماه جلسه ای با حضور معتمدین و مقامات مسئول در محل حسینیه مسجد تشکیل شود تا موضوع را بررسی کند. به نظر می رسد چند صد نفر گذرنامه ها و پول خود را به وی تحویل داده باشند.

پیگیری خبرنگار ما از یکی از دفاتر زیارتی که تعدادی از گذرنامه های مردم محل توسط خادم مسجد به او تحویل شده است حاکی است که حدود صد گذرنامه به این دفتر تحویل شده اما مدیر این دفتر زیارتی می گوید: من خبری از م. ندارم اما به جز دفتر ما، تا جایی که اطلاع دارم، او با چند دفتر دیگر هم کار می کرده است.

به نظر می رسد عدم مراجعه مستقیم مردم به کاروان ها و دفاتر مجاز و تحت نظر سازمان حج و زیارت و انجام مراحل اولیه ثبت نام توسط افراد غیر مسئول و پرداخت وجوه به صورت مستقیم به این افراد یکی از مهم ترین عوامل به وجود آمدن این مشکل باشد.

اگرچه دلیل مفقود شدن فرد مذکور را نمی توان صریحا به متواری شدن او تعبیر نمود اما قرائن موجود قادر نیست فرض دیگری را به ذهن ها متبادر کند. به هر حال پیگیری های پلیس در مورد این پرونده که میزان خسارت احتمالی مال باختگان در آن ممکن است به صدها میلیون تومان برسد، ادامه دارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.