غده بدخیم در پیکر سلامت شهرستان , قاتل امید به زندگی در نیشابور، مهار می شود؟!

201583122283aسرطان، بیماری به ظاهر لاعلاجی که نام آن در ذهن شنونده مترادف نابودی و مرگ است و البته شیمی درمانی، هزینه های سرسام آور درمان و دردکشیدن بیمار و رنج بی حساب اطرافیان، از نخستین مسایلی است که در ذهن افراد پس از شنیدن نام این بیماری، متبادر می شود.

نیشابور دارای رتبه دوم سرطان بعد از اردبیل در ایران است. بیماری ای که خود به عنوان سومین علت مرگ و میر در کشور شناخته می شود. با این حساب به نظر می رسد میزان شیوع سرطان در نیشابور از نُرم جهانی بالاتر است.

 

 

الهام صادقی – بنابر تعریف موسسه تحقیقات و درمان، سرطان بیماری است که در آن سلول های غیر طبیعی به صورت کنترل نشده تکثیر یافته و می توانند بافت های مجاور را درگیر کنند. سلول های سرطانی همچنین می توانند از طریق جریان خون یا لنف به سایر نقاط بدن گسترش یابند.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور درروز جهانی سرطان، در ۱۵بهمن ماه، از واقعیتی تلخ پرده برداشت و گفت: در ۹ماه اول سال ۹۴ در نیشابور ۳۰۰ مورد جدید ابتلا به سرطان شناسایی شده که این رقم نشان می دهد  بیش از یک مورد سرطان، در روز  گریبان گیر مردم نیشابور می شود.

خودمراقبتی و امید راه پیشگیری و درمان سرطان

به گفته دکتر محمد رضا تقوی، بیش ترین آمار سرطان در نیشابور مربوط به سرطان گوارش شامل معده، روده، کبد و… است.  هرچند این آمار تنها مربوط به شناسایی بیماران سرطانی در نیشابور است و ممکن است برخی از شهروندان نیشابوری برای مثال در مشهد و تهران بیماری خود را ثبت کرده باشند.

وی افزود: بیماری های غیر واگیر که عامل مشخصی ندارند و به شدت در حال رشد هستند، روندی طولانی دارند، شروع اولیه مشخص نیست و عوامل بروز مختلفی دارند که یکی از این بیماری ها که جمعیت جهانی را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت و امید به زندگی را کم کرده، سرطان است.

تقوی همچنین افزود: بسیاری از سرطان ها قابل درمان است و از طرفی بسیاری از آن ها در صورتی که حواس مان به زندگی خود باشد و خود را در مقابل عوامل خطر محافظت کنیم قابل پیشگیری است.

معاون بهداشتی دانشکده در رابطه با مصرف نمک گفت: روزانه هر فرد ایرانی ۳۰۰گرم نان مصرف می کند که ۶ گرم نمک از طریق مصرف روزانه نان می گیرد. در حالی که مصرف ۵گرم نمک در روز برای بدن کافی است و این مصرف بالا در حالی است که در طبخ دیگر غذاها هم از نمک استفاده می شود و بر سر سفره ها هم نمک هست.

رئیس اداره مبارزه و پیشگیری از بیماری های دانشکده علوم پزشکی نیشابور هم گفت: متاسفانه در عرض ۲۲ سال گذشته شاهد رشد ۴۰۰ درصدی مبتلایان به سرطان و شناسایی افراد بیمار هستی. بیش ترین عامل این افزایش بیماری مربوط به گسترش نظام کشوری ثبت سرطان و پوشش اطلاعاتی آن در ایران است.

دکتر محمد آذینی با بیان این که انتظار می‌رود بروز مرگ ناشی از سرطان درایران، در چند سال آینده، حدود ۱۷ درصد افزایش پیدا کند، اظهار کرد: فراوان‌ترین سرطان‌ها در ایران در بخش مردان، معده، پروستات و مثانه و در بخش زنان، پستان، معده، روده بزرگ(کولون) و راست روده (رکتوم) است.

دکتر آذینی با اشاره به شعار امسال هفتهمقابله با سرطان، یعنی؛«سرطان با خود مراقبتی و امید قابل پیشگیری و درمان است»، تصریح کرد: وزارت بهداشت طی سال‌های اخیر اطلاع‌رسانی داشته اما به هدف نرسیدیم چون تغییر رفتار نداشته‌ایم.

وی گروه هدف برنامه را عموم مردم به‌ویژه نوجوانان و جوانان، بیماران، سیاست‌گذاران و مجریان حوزه سلامت دانست و افزود: عوامل پیشگیری از سرطان شامل اجتناب از مصرف دخانیات، رژیم غذایی سالم، فعالیت فیزیکی و پرهیز از چاقی، کاهش مواجهه با مواد سرطان ‌زای شغلی و محیطی، آموزش سلامت مرتبط با رفتارهای غیر ایمن، عدم مصرف غذا و نوشیدنی‌های داغ است.

وی همچنین ادامه داد: در سال ۹۵ سرطان‌های پستان، گردن رحم، روده بزرگ و پروستات را با انجام غربالگری می‌توان در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان کرد.

امکانات درمانی  و روش های درمان در نیشابور

دکتر تقوی در رابطه با درمان سرطان گفت: سرطان با چند روش قابل درمان است، درمان از طریق جراحی در صورتی که بیماری به موقع کشف شود و در صورتی که از مرحله ی جراحی بگذرد بسته به نوع سرطان از طریق رادیوتراپی، شیمی درمانی، سلول های بنیادی و درمان دارویی بیماری کنترل می شود.

این مسئول بهداشت و درمان شهرستان می گوید: دسترسی به پزشک برای کسی که سرطان دارد همیشه فراهم است و برخی تخصص ها در بیمارستان های نیشابور مقیم هستند. مانند جراحی، داخلی، بیهوشی که در بیمارستان حضور فیزیکی در هر ساعت از شبانه روز دارند و برخی از متخصصین تا ساعت اداری کار می کنند و عصرها و شب ها آماده اند که در صورت نیاز بیمار، با حضور در بیمارستان بیمار را ویزیت می کنند.

به گفته وی نیشابور دارای پزشکانی در رشته های تخصص و فوق تخصصی شامل خون شناسی و سرطان، گوارش و… است و بخش شیمی درمانی را در بیمارستان ۲۲بهمن که ۸تخت خوابه است، داریم و اما به همت یکی از خیرین نیشابور مبلغی در اختیار دانشکده علوم پزشکی نیشابور قرار گرفته که در ساختمان اورژانسی که در حال احداث است بخشی برای شیمی درمانی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بعد از طرح تحول نظام سلامت در کشور، بیماری که به بیمارستان مراجعه می کند دیگر نسخه به دست به دنبال دارو نیست و بیمارستان باید تمامی امکانات دارویی و بستری را برای بیمار فراهم کند و این امکان برای تمامی کسانی که تحت پوشش بیمه پایه و سلامت هستند، فراهم است.

درمان های خانگی بدون تجویز!

دکتر تقوی در خصوص رایج شدن برخی از درمان ها برای هر نوع بیماری گفت: هر حرفی را بدون شواهد علمی نمی توانیم قبول کنیم. این که گاهی اوقات روش های از طب های مکمل که بدون پشتوانه علمی تجویز می شود قابل قبول نیست و اگر در مورد بیماری توصیه ای به شما بشود با متخصص مربوط به آن رشته باید مشورت کرد. امروزه برخی درمان ها مثل یُد درمانی و نمک درمانی و… مطرح می شوند که باید دید چه مواضع علمی ای دارند. ادعاهایی که می شود تا زمانی که مستندات تحقیقاتی و علمی نداشته باشد، نمی توان به آن ها استناد کرد. منکر همه ی داروهای گیاهی نیستیم کما این که تاثیر بسیاری از داروهای گیاهی اثبات شده است و برخی پزشکان هم تجویز می کنند.

برای نیشابور چه می توان کرد؟

وی افزود: با توجه به پیشروی سرطان در این عصر و به خصوص در نیشابور باید مطالعات و پژوهش های پایه ای انجام بگیرد و علت بروز این بیماری مخصوصا گوارش مشخص شود، مانند پژوهشی که در یکی از شهرهای شمالی ایران انجام گرفت و مشخص شد علت سرطان های معده در آن جا رسم نوشیدن چای داغ بعد از غذا بود.

در راستای این پژوهش ها باید جهاد کشاورزی میزان استفاده از سموم در محصولات کشاورزی را کنترل کند و با دادن آموزش هایی به کشاورزان و دهیاران بکوشد که در حال حاضر هم انجام می دهد و اداره دامپزشکی هم بر نوع نگهداری و تغذیه دام ها نظارت کند. چرا که مصرف سموم چه در تولید گیاهی و چه در تولید مواد غذایی حیوانی که از داروهای نابه جا استفاده می شود، می توان از آن جلوگیری کرد.

آنچه در این گزارش آمد، واقعیتی بود که متاسفانه کم تر به آن توجه می شود و آن اهمیت به سلامت است، چیزی که گاه برای یک خانواده تنها شعاری بیشتر نیست، جمله ی معروف «پیشگیری، بهتر از درمان» است. متاسفانه افراد و خانواده ها با تغذیه غیرسالم و عادات غذایی نادرست خود باعث صدمه به عزیزترین افراد خانواده و یا خودشان می شوند، در حالی که می توان با حذف عادات نادرست و داشتن تغذیه سالم از بسیاری از این بیماری ها پیشگیری کنیم.

گسترش فست فودها  و غذاهای آماده و فاصله گرفتن از سبک تغذیه ای سالم در نیشابور شاید یکی از عللی باشد که برای بسیاری از بیماری ها و از جمله سرطان زمینه سازی می کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.