عکس؛ آیینه فکر و احساس جامعه

عکس؛ آیینه فکر و احساس جامعه

انجمن سینمای جوانان ایران باحدود سی سال فعالیت در حوزه سینمایی کشور ، به ویژه فیلم کوتاه نقش بسزایی در کشف و پرورش استعدادهای جوانان میهن داشته است. این انجمن هر ساله جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران را که از معتبر ترین جشنواره های فیلم خاورمیانه است برگزار می کند. ضمنا در بخش عکس هم ، جشنواره های ملی و منطقه ای را در کارنامه خود دارد .برای آشنایی با انجمن سینمای جوانان ایران دفتر نیشابور گفتگویی داشتیم

با مسعود سلیمانی عکاس و مسئول انجمن.

لطفاً درباره سوابق هنری و استادان خود اطلاعاتی برای همشهریان عزیز ارائه بفرمایید؟

عکاسی را از سالهای ۷۴ و همزمان با معاونت دفتر(انجمن) شروع کرده و استادانم عبارت بودند از : مرتضی لطفی، هاشم عطار،محمد حمزه ای ،حمیدرضا گیلانی فر وخانم آشیانی . پس از مدت زمانی که اشتغال به فعالیتهای فرهنگی ،هنری داشتم به این نتیجه رسیدم که دوربین عکاسی وسیله مناسبی برای بیان افکارم می باشد، لذا عکاسی هنری شغل و پیشه من شد .کسب مقام اولی عکس مستند اجتماعی ایران (سال۷۷تهران) – عکس طبیعت ایران(مقام اول سال۷۷تهران )– نقر اول عکس خراسان(سال۸۹)و…، در نهایت با شرکت در بیش از ۵۰ نمایشگاه در سراسرکشوربه فعالیت ام در رشته عکس ادامه داده ام .ضمنا دستی در شعر و شاعری هم دارم و حدود ۱۵ فیلم کوتاه هم تولید کرده ام .

سوال را با تاریخچه تاسیس انجمن در شهرمان ادامه می دهیم، در چه زمانی و توسط چه افرادی این انجمن تاسیس شد؟

قبل از راه اندازی دفتر، جمعی متشکل از آقایان :محمد حمزه ای، بنده و حجت حسن ناظر و خانمها ویدا سروری و طاهره آشیانی ، جلساتی فرهنگی وهنری با حضوراستادان گران مایه دررشته های گوناگون هنری برگزارمی کردیم که ماحصل این جلسات با پی گیری های خانم آشیانی منجر به راه اندازی دفتر انجمن سینمای جوان نیشابور درسال ۷۳ گردید.حدود یک سال انجمن با کوشش های ایشان اداره شد و با انتقال نامبرده به تهران مسئولیت به حاج آقای سلامتی مسئول امورهنری اداره ارشاد اسلامی واگذار گردید. و پس ازایشان جناب حسین محروقی و اینجانب مدیریت انجمن را به عهده داشته ایم.

اهم فعالیت های دفتر در حوزه تولید فیلم و عکس چه بوده است؟

دفتر سینمای جوان در شهرمان اقدام به برگزاری دوره های آموزشی شامل : فیلمسازی،عکاسی، فیلمنامه نویسی ،تصویربرداری،کارگردانی،تدوین و…نموده است و حدود بیست سال است که به این فعالیتهای هنری ادامه می دهد .اسامی هنر جویان اولین دوره انجمن به شرح زیر است:محمد رضا چایفروش ،جواد حاج نقی،رضا فاضلان،جواد حاج مشهدی،مهدیه مالدار، مریم،تقی آبادی و جمیله خوارزمیان.

ضمنا جلسات منظم هفتگی نقد فیلم و عکس در محل انجمن برگزار می گردد

مهمترین عناوین و افتخاراتی که هنرجویان این مرکز هنری به آن دست یافته ا ند را نام ببرید؟

در بخش عکس ۱۲مورد مقام اول کشوری و کسب مدال طلای فیاپ (فدراسیون جهانی عکاسی) و حضور در جشنواره های متعدد کشوری و بین المللی را می توان نام برد.و در بخش فیلم شرکت در جشنواره های کن،کلرومور فرانسه،انحمن فیلم لهستان،نور آمریکا،داکار بنگلادش قابل ذکر است ضمنا این دفتر دربین دفاتر ۶۰ گانه کشور به مقام برگزیده نایل شده است.

و این آثار توسط چه کسانی خلق شده است؟

ابتدا در بخش فیلم کسب مقام از جشنواره های استانی و کشوری:

باد هر کجا که بخواهد می وزد : حمید رضا هوشمند سال ۷۲

خراس – اکرم عابدی سال۷۵

علمدار- رضا شیخلانی سال۷۷

آرامش – مجید سپهری سال۷۷

آید – محمد تراب بیگی سال۷۷

تاک دفتر باغبان – تراب بیگی سال۷۸

عاشیق – نرگس سلطانی سال ۷۸

ریواس – محمد شادکانی سال۷۸

ازیاد رفته – احمد تفضلی سال۷۹

پرسه در حوالی آتش – تراب بیگی سال۷۹

دود این آتش – امیر دهنوی سال۸۰

همچنین افرادی همچون ابراهیم حصاری،امیر بالاور،داود زنجانی، حمید ناصری مقدم،مهدی فرد قادری،هادی حاجتمند ،احمد نیک فرجام،علی شورورزی،سیما یار محمدی،.جواد نادری و …….از هنرحویان ممتاز و شایان تقدیر بوده اند.

و در بخش عکس: محمد رضا چایفروش و علی سامعی (نماینده فیاپ) مسعود سلیمانی ،حسین نجاران،مهدی دشتی ،رضا معتمدی،اجمیله خوارزمیان، الهه عبداله آبادی،حمیدرضا هلالی و… افتخارات زیادی برای شهرمان کسب نموده اند.

با این همه افتخارات، آیا تجهیزات و لوازم و امکانات دفتر پاسخگوی سیل علاقه مندان به هنر فیلمسازی و عکاسی بوده است؟

متاسفانه با توجه به کثرت علاقه مندان و متقاضیان ،لوازم و تجهیزات فیلم سازی و عکاسی ما جوابگوی ایشان نبوده و همکاری مسئولین و متولیان امر و خیرین را می طلبد و کسب این افتخارات باهمت عالی و هزینه شخصی بوده است.البته دفتر در حد مقدورات خود در خدمت هنرمندان و هنر جویان عزیزبوده و سعی نموده هنرجویان را یاری رساند.اما…

با توجه به این سابقه طولانی در فعالیتهای هنری و تدریس تعریف شما از هنر عکاسی چیست؟

در نظر من عکاسی ثبت یک لحظه همراه با احساس و اندیشه می باشدکه توسط روح جستجوگرهنرمند تصویرمی شود.این هنرارتباط با شخصیت و آگاهی عکاس از علوم مختلف مانند روانشناسی و جامعه شناسی دارد .عرصه زندگی بشر از پدیده های گوناگون پر شده که با قرار گرفتن در غربال ذهن هنرمند خالص شده و پس از غربال گری توسط لنز بر سطح حساس دوربین ثبت می شود.

اصولا هنرمندان با مردم دیگر چه تفاوتی دارند؟

فرق اصلی هنرمندان با بقیه مردم حساس بودن آنها نسبت به دنیای پیرامونشان می باشد هنرمند روح تیز بین و کنجکاوی دارد و نسبت به دنیای اطرافش بی تفاوت نبوده و عکس العمل مناسب نشان می دهد.او منفعل نبوده وبا خلاقیتی که در ذات اوست راهکار نشان می دهد .یا به عبارتی آیینه فکر و احساس جامعه می باشد.

با این احوالات که گفتید بر خورد مسیولین با مقوله فرهنگ و هنر سرد و بی روح نمی باشد؟

متاسفانه همین طور است شما از مسئولین بپرسید انجمن سینمای جوان کجاست. خیلی از آنها حتی اسم انجمن راهم نشنیده ا ند. این مهمترین مرکز آموزش هنر به جوانان کشور در نزد بسیاری از مسئولین ناشناخته مانده است و من نمی دانم چه کسی مقصر است در هر صورت این ناهماهنگی ها ضربه مهلکی به پیکر نحیف جامعه فرهنگی و هنری کشور زده است با نگاهی به غول خشونت که مدتی است گریبان شهرمان را گرفته است ،باید چاره ای اندیشید و گرنه همگی درکام آن فرو خواهیم رفت یکی ازراه کارهای موثر در مبارزه باپدیده خشونت آشنا کردن جوانان با رشته های مختلف هنری است و من جدا از مسولین تقاضا دارم در نگرش نسبت به هنرتجدید نظرکرده وازاین راه کاردردسترس حداکثر بهره برداری را بنمایند.پرداختن به کار هنری روحیه جوان را با صفات نیک انسانی آشنا کرده و روحیه خشونت طلبی را دراو کنترل می کند.

بله کاملا سخنان بجایی است امیدواریم گوش شنوایی پیداشود .برگردیم به ادامه گفتگو با تجربه ای که شما در برخورد با جوانان داشته اید هنر حقیقتا چه اثری بر روحیه یک جوان دارد؟

تجربه بیست ساله من درکارهنر به من آموخته یکی از پرمخاطب ترین ابزارها در جلب جوانان ابزارهنرمی باشد .و امروزه یکی از روشهایی که در مقابله با هیجانات و تنش های اجتماعی از آن استفاده می شود ،هنر می باشد.باتوجه به مشکلات پیچیده جوامع شهری باید از روشهای کارآمد و به روز استفاده شود من در رویارویی با ناهنجاری های اجتماعی راهی به جز آموزه های هنری و فرهنگی را نمی شناسم.

اوضاع و احوال فعالیتهای فرهنگی وهنری را در شهرمان چگونه می بینید؟

جامعه فرهنگ و هنری درشهرمان دو مشکل اساسی دارد یکی درونی است یعنی داخل خود هنرمندان و دیگری مسئولین مربوطه .هنرمندان هم مثل بقیه مردم دچار خود شیفتگی «حسادت «رقابت و… می شوند که طبیعی می باشد و اما مسئولین اجرایی که شناخت درستی ازحوزه فرهنگ و هنر ندارند و اگر این دو گروه با هم هماهنگ شوند و نقد شوند من نوید یک جامه شهری مدنی وپویا رامی دهم .

باتشکر رسیدیم به آخر سخن

همانطور که گفتم هنر ابزار مناسبی برای مبارزه با روحیه خشونت طلبی می باشد ، حیف است که ازاین ابزاراستفاده نشود. مساله دیگر تشکر ازدست اندرکاران مطبوعات محلی است که همیشه یار و یاورما بوده اند .وجامعه هنری بخشی ازموفقیت های خود را مدیون زحمات این عزیزان می باشد نشریاتی همچون خیام نامه و…

 

هاشم مداح

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.