عکاس هنرمند باید مثل یک فیلسوف فکرکند…

11گفت و گو: سیدهاشم مداح

هنرعکاسی در اکثر زبان های دنیا فتوگرافی نامیده می شود .که به معنی نقش آفرینی  توسط نور می باشد .عکاسی از بدو تولد دارای سه جنبه علمی ، صنعتی و هنری بوده است . بدین ترتیب که به عنوان یک پدیده علمی متولد شد ،به شکل یک صنعت گسترش یافت و به عنوان یک رشته  هنری تثبیت گردید. پیدایش عکاسی  به سال ۱۸۳۹ میلادی و به کشور فرانسه بر می گردد.این پدیده  نخستین بار با ورود دستگاههای عکاسی در زمان محمد شاه قاجار وارد ایران گردید . از طرف دیگر  شاهزاده ملک قاسم میرزا وآقا رضا عکاس باشی اولین عکاسان حرفه ای در ایران محسوب می شوند .امروزه عکاسی در بین مردم گسترش زیادی پیدا کرده و با پیشرفت تکنولوژی دیجیتال به یکی از پر طرفدارترین رشته های هنری در آمده است .

میهمان این هفته ما دو نفرازهنرمندان عکاس شهرمان آقایان مهدی دشتی و حمید رضا هلالی می باشند که از چند و چون هنر عکاسی در شهرمان سخن می گویند .

باتشکر از حضور شما ممکن است  خودتان را برای علاقمندان به هنرعکاسی در شهرمان بیشتر معرفی کنید ؟

دشتی : من از سال ۷۲ و در پی  آشنایی با نمایندگی انجمن سینمای جوانان ایران (نیشابور) هنرعکاسی را شناختم.این آشنایی همزمان شد با تحصیلات دانشجویی ام در رشته علوم اجتماعی . فعالیت در  حوزه ی  مردم شناسی کم کم مرا به عکاسی مستند اجتماعی علاقه مند کرد، لذا پس از گذراندن دوره ی آموزشی عکاسی در دفتر انجمن، فعالیت در این  رشته هنری را آغاز کردم و پس از آن با شرکت در نمایشگاه ها و حشنواره های مختلف استانی و کشوری عکاسی را ادامه دادم . ماحصل این کوشش ها منجر به شرکت در بیش از پنجاه نمایشگاه و جشنواره شد که کسب مقام های مختلف استانی و کشوری در رشته ی عکاسی هنری گوشه ای از فعالیت هایم بوده است .

هلالی:  من هم از سال ۸۹ و  به صورت خود آموخته این هنر را شروع کردم اما در ادامه با آشنایی با دفتر انجمن سینمای جوان در نیشابوردر زمان مدیریت جناب محروقی و با آشنایی با هنرمندان عکاس شهرمان چایفروش، سلیمانی ، دشتی ، معتمدی و … فعالیتم را به طور جدی ادامه دادم که در نتیجه شرکت در بیش از نود جشنواره و نمایشگاه داخلی و خارجی، حاصل جمع این کوشش ها بوده است .که مهم ترین دستاورد هنری ام کسب مدال طلای جهانی عکاسی  فیاب در بخش آزاد می با شد

علت علاقه و جذب شدن شما به هنر عکاسی چه بوده است ؟

دشتی : در دوره ی کودکی ، مادرم علاقه ی  خاصی به جمع آوری عکس های خانوادگی و بریده ی جراید داشت که این پدیده کم کم مرا جذب خود کرد. لذا از کودکی ، عکاسی بخشی از سرگرمی و زندگی روزمره من بوده است بعد ها به دلیل تحصیل در رشته ی علوم اجـتماعی علاقه ی  من به عکاسی مستند اجتماعی بیشتر شد، به طوری که عکاسی بخشی از زندگی روزمره من شد .

هلالی : من در دوره ی نوجوانی به هنر موسیقی و سینما مایل بودم و حتی سازسنتور را پیش استاد جوادیان آموزش دیدم. اما به دلیل تحصیل در رشته ی  شیمی هیچگاه مجال ادامه کار هنری را پیدا نکردم .اما اوقات فراغت را با دوربین عکاسی سپری می کردم تا این که کشف کردم عکاسی و فیلم برداری شباهت زیادی به هم دارند . لذا عکاسی کم کم جانشین دیگر علایق من شد و به این نتیجه رسیدم یک عکاس آگاه و مسلط می تواند مانند یک کارگردان و یک فیلم ساز در جامعه اثر گذار باشد . در نتیجه  هنرعکاسی کم کم دغدغه ی اصلی من شد .

از جاده پر پیچ و خم هنر (عکاسی )چه خاطره ی خاصی در ذهن شما نقش بسته است ؟

در دهه ی  هفتاد که آغاز فعالیت عکاسی  در شهرستان بود با مقاومت مردم و پلیس روبه رو بودیم و همیشه در عکاسی از مردم و ثبت وقایع روزمره مشکل داشتیم در آن زمان مردم هنوز آشنایی با هنرعکاسی نداشتند و مقاومت نشان می دادند . اما در طول زمان و با برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها مردم با این هنر بیشتر آشنا شدند و کم کم به آن گرایش نشان دادند.امروزه مردم خود به مشوقین اصلی هنرعکاسی تبدیل شده اند وعکاسی با موبایل یک کار سر گرم کننده و لذت بخش برای آنان شده است .

هلالی :  روزگار ما عصر ارتباطات نامیده شده به طوری که روزانه حدود سه چهار میلیون عکس در فضای مجازی و اینستاگرام به نمایش گذاشته می شود . با این حجم زیاد عکس مبادله شده کارعکاسی هنری خیلی سخت شده به طوری که دغدغه ی اصلی ما این است که عکاسی وجهه ی هنری بودنش را از دست ندهد . امروزه کار قضاوت و داوری در رشته ی عکس بسیار دشوارشده و لذا دغدغه ی اصلی من این است که این هجوم زیاد مردم به عکاسی ماهیت هنری آن را دچار خدشه نکند و من معتقدم اگر عکاس می خواهد خودش را به عنوان یک هنرمند معرفی کند باید با مطالعه زیاد و آموزش صحیح ، جهان بینی خود را ارتقا دهد تا بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد .

ازنظرشما چه تفاوتی بین عکاسی هنری وعکاسی روزمره وجود دارد ؟

دشتی : تعاریف زیادی از هنر ارائه  شده اما شخصا معتقدم علاقه به هنر و زیبایی شناسی باید در ذات انسان وجود داشته باشد تا در طول زمان بشود آن را بارور کرد و به خلاقیت و تولید اثرهنری رساند .

هلالی : در ابتدای پیدایش عکاسی،عکاسان یاری دهنده و کمک نقاشان و در برخی موارد حتی رقیب آنان بودند. اما بعد ها دوعکاس آمریکایی جرقه های عکاسی مستند اجتماعی را شعله ور کردند و کم کم عکاسی در بین هنرمندان و مردم مقبولیت هنری پیدا کرد . ولی درهرصورت عکاس هنری باید مبانی اصلی هنر های تجسمی را رعایت کند واثرش از فرم و محتوای مناسب بر خوردار بوده و دارای پیام وعنصر جذابیت باشد .

چرا نیشابور با داشتن پیشینه  ی درحشان فرهنگی وهنری و وجود هنرمندانی صاحب نام در سطح کشور هنوز ازداشتن تشکلی مانند خانه ی هنرمندان محروم است ؟

دشتی : تجربه و سفرهای بیست و چند ساله ی من درمجامع هنری در سطح کشور نشان داده که تعامل خوبی بین هنرمندان رشته های مختلف هنری در شهرمان وجود دارد که درنقاط دیگرکمترمشاهده می شود،اما این تعاملات و دوستی ها باید کانالیزه شده وبه گشایش چنین مرکزی بیانجامد وگرنه این تعاملات ودوستی ها کم کم بی اثر خواهد شد و وجود هنرمندان در شهر نمود چندانی نخواهد یافت.

هلالی : رشته های مختلف هنری برهم اثر گذارند. مثلا شعر،موسیقی ،عکاسی ، نقاشی و … همه بر یکدیگر موثرند . اگرهنرمندان رشته های مختلف در محلی گرد هم آیند و به تبادل افکار بپردازند به ارتقای سطح هنر در شهرمان کمک شایانی خواهند کرد . اما متاسفانه درطول سالهای گذشته هیچ کوششی ازطرف مسئولین وحتی هنرمندان نشده است . تنها کوشش در این زمینه در زمان مدیریت جناب نبی زاده در سازمان فرهنگی-هنری شهرداری روی داد به این صورت که من و جمعی از دوستان هنرمند استادان : عطار ، فضلی ، خانم باقری ، رفیعی و شکیبا حرکتی را برای راه اندازی خانه ی هنرمندان انجام دادیم که متاسفانه به سرانجامی نرسید . امیدوارم در آینده این تحرکات هنرمندان شهر به نتیجه  ی مطلوب برسد .

هنرعکاسی چه اثر خاصی روی زندگی و شخصیت شما داشته است ؟

دشتی :  عکاسی برای من بهانه ای بوده است برای ارتباط بهتر و بیشتر  با مردم و شناخت آنها و نکته ی جالب این است که عکاس وهنرمند هم با ارایه ی  هنر و فکرش به جامعه با آنها ارتباط و تعامل برقرارمی کند و روی آنها تاثیر گذاز است .

هلالی : هنرها از جمله عکاسی دیدگاه های انسان ارتقا می دهد واز طرفی معتقدم پدیده ای متل ثروت عرض زندگی انسانها را گسترش می دهد وهنرها ازجمله مقولاتی هستند که طول زندگی آدمها را تعیین می کنند . بنابر این هنرعکاسی تمامی خلا های تنهایی و فکری زندگی ام را پر کرده است .

آخرین فعالیتهای هنری شما در رشته عکاسی چه بوده است ؟

دشتی : در حال حاضر بیشترین فعالیت روزانه ی مراعکاسی خبری پر می کند . به طوری که  نشریات محلی شهرازعکس هایم استفاده می کنند و ضمنا دبیرعکس نشریه شادیاخ هم هستم و ضمن این فعالیت ها در بخش داوری عکس و راه اندازی جشنواره های هنری وعکاسی در شهرمان نیز فعالم

هلالی :در حال حاضر روی دو مجموعه عکس کار می کنم که برای ارایه به نمایشگاه آماده می شود. ضمنا به تدریس و پژوهش و نقد عکاسی (نشریات ) مشغول هستم .

و رسیدیم به سخن پایانی

دشتی : از تمامی کسانی که به گسترش و ارتقاء عکاسی هنری در شهرمان  کمک کرده اند تشکرمی کنم ومعتقدم یک عکاس هنرمند باید مثل یک فیلسوف فکر کند مانند یک مهندس محاسبه کند و مانند یک شاعراحساس قوی داشته باشد .

هلالی : معتقدم هنرها نگه دارنده ی هویت ملی و فرهنگی ما هستند، لذا گسترش آنها نسل جوان کشور را از تمامی انحرافات و بی هویتی ها نجات خواهد داد .پس توصیه ی من به تمامی دست اندرکاران و مردم این است که با حمایت هم جانبه از هنرمندان سد راه  تهاجم فرهنگی بشوند و با حمایت و سیاست های تشویقی راه را برای ارتقای فعالیتهای هنری باز کنند .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.