عواقب بیمه کمتر از نرخ دیه

عواقب بیمه کمتر از نرخ دیه

 

قسمت اول

مطابق قانون کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک کش ها و تریلر متصل به آن ها، مسئول جبران خسارت بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور و یا محمولات آن ها به اشخاص ثالث وارد می شود . بر اساس قانون رانندگان این وسایل موظف هستند مسئولیتشان را از این حیث نزدِ یکی از موسسات داخل کشور بیمه کنند. چنانچه بیمه گذار وسیله نقلیه اش را کمتر از میزان خسارت بیمه کرده یا الحاقیه بیمه را ضمیمه ننموده باشد شخصاً مسئول پرداخت مازاد آن می باشد. حال با این مقدمه به چند پرسش که از طرف خوانندگان محترم مطرح گردیده پاسخ خواهیم داد امید است مفید فایده قرار گیرد:

سوال ۱- چنانچه مالک اتومبیل آن را کمتر از نرخ دیه کامل بیمه کند و راننده اتومبیل هنگام تصادف، شخص دیگری باشد آیا مالک مسئول پرداخت مازاد است؟

پاسخ: خیر، راننده وسیله نقلیه که در بروز حادثه مقصر بوده، مسئول پرداخت کلیه خسارات و دیه و تحمل مجازات قانونی است.

سوال ۲- اگر اتومبیل کمتر از دیه کامل بیمه شده باشد و زیان دیده برای مطالبه دیه مقداری که بیمه شده به شرکت بیمه رجوع کند آیا دیگر حق مراجعه به مقصر را برای دریافت مازاد ندارد؟

پاسخ: پس از دریافت دیه یا خسارت از شرکت بیمه ، چون تمام خسارت زیان دیده به او پرداخت نشده او می تواند برای اخذ مابه التفاوت خسارت به مقصر مراجعه کند. لذا در مواردی که شرکت بیمه از طرف مقصر خسارت یا دیه را می پردازد زیان دیده می تواند برای مطالبه ی مابه التفاوت دیه به خود مقصر رجوع نماید، البته به این شرط که هنگام دریافت دیه یا خسارت از شرکت بیمه این حق را از خود سلب نکرده باشد. گاهی اوقات مشاهده می شود که زیان دیده بدون مطالعه رضایت نامه یا هر نوع نوشته ای که از سوی شرکت بیمه به وی ارائه می شود مبادرت به امضاء آن می کند که این امر موجب تضییع حقوق وی خواهد شد.

نوشته شده توسط : محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.