عطار «مشهور»ی که هنوز هم ناشناخته است

ایسنا– معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری در ۲۵ فروردین اظهار کرد: در دهه‌های گذشته آثار متعددی درباره زندگی و آثار عطار منتشر شده‌ و چندین سال است که روز بزرگداشت عطار در نیشابور و شهرهای دیگر برگزار می‌شود اما هنوز توصیفی که استاد بدیع‌الزمان فروزانفر در آغاز کتاب شرح احوال و نقد و تحلیل آثار عطار ذکر کرده در روزگار ما درباره عطار واقعیت دارد و عطار «مشهور و ناشناخته» است.

او همچنین درباره وضعیت عطارپژوهی در سال ۱۳۹۵ گفت: با این‌که عطار از برجسته‌ترین چهره های شعر و عرفان در ادب فارسی و فرهنگ ایرانی است اما متاسفانه کارنامه‌ عطارپژوهی در سال ۱۳۹۵ چندان پربرگ و بار نیست و اثر شاخصی درباره عطار در یک‌سال گذشته منتشر نشده‌است.

محمدخانی افزود: مجموعا در یک‌ سال گذشته حدود ۶۰ اثر از عطار و درباره عطار در ۸۰ هزار شمارگان انتشار یافته‌است که ۲۹ اثر چاپ اول بوده و بقیه چاپ مجدد است. از مجموع آثار چاپ اول، ۱۰ اثر درباره عطار است و ۱۰ گزیده از اشعار و داستان‌های عطار و دو اثر تطبیقی در مقایسه فاوست گوته با شیخ‌ صنعان عطار و نیز مقایسه عرفان عطار با عرفان کارلوس کاستاندا انتشار یافته‌است.

معاون فرهنگی شهر کتاب گفت: در میان آثار عطار هنوز هم منطق‌الطیر بیشترین مخاطب را دارد که با ۱۴ عنوان و تذکره‌الاولیا با ۱۰ عنوان با استقبال علاقه‌مندان روبه‌رو بوده است. زبان عطار در تمامی آثارش به تناسب زمینه معنایی، زبانی روشن، جذاب، مردمی و قابل فهم است و مردم مخاطبان اصلی آثار و افکار عطار بوده و هستند و قصد او از پدید آوردن این آثار، تعلیم، معرفت عرفانی و صفات و اخلاق حاصل از آن است که به عقیده‌ او تنها راه نجات مردم در این جهان و آن جهان است.

او در ادامه بیان کرد: حکایت‌های عطار آینه‌ تمام‌نمای زندگی، عادات و عقاید و رفتار مردم عصر عطار و اعصار پیش و پس نزدیک اویند و منبع خوبی برای جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و مردم‌شناسان برای شناخت تاریخ و روحیات مردم در عصر عطار هستند.

محمدخانی به آثاری که در سال ۹۵ بیشترین چاپ را داشته، اشاره کرد و گفت: در این سال، چاپ شصتم قصه‌های برگزیده از آثار عطار از مجموعه‌ی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» مهدی آذریزدی، چاپ بیست‌وششم تذکره الاولیاء با تصحیح محمدرضا شفیعی‌کدکنی، چاپ دهم تذکره‌الاولیاء با تصحیح نیکلسون و چاپ هفتم مصیبت‌نامه عطار با تصحیح محمدرضا شفیعی‌کدکنی منتشر شده است.

او در پایان با اشاره به برنامه‌هایی که تاکنون درباره‌ عطار برگزار شده است گفت: ضروری است که نهادهای علمی و فرهنگی استان خراسان به‌ویژه دانشگاه فردوسی مشهد، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان، مراکز فرهنگی و ادبی نیشابور اهتمام بیشتری در باشکوه برگزار کردن روز بزرگداشت عطار داشته باشند و هر ساله بتوانند چندین کتاب و پژوهش جدید درباره‌ عطار عرضه و در کشورهای دیگر زمینه‌ ترجمه‌ آثار عطار را فراهم کنند.

وی اظهار کرد: مرکز فرهنگی شهر کتاب در دهه‌ گذشته ۵۰ درس‌گفتار درباره‌ زندگی و آثار عطار و چند سمینار و نشست برگزار کرده است که منبع بسیار خوبی برای عطارپژوهی به شمار می‌رود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.