عضو هیات استانی نظارت بر انتخابات شورا: ملاک هیات نظارت، نظر مراجع ۴گانه قانونی است

 

مسایل سیاسی نباید در بررسی صلاحیت ها دخالت کند

آزاده مهدیار/ حمید گرمابی، یکی از سه عضو هیات استانی نظارت بر انتخابات شورا می گوید: منبع و اساس اعلام نظر هیات نطارت استان مراجع چهارگانه‌ی قانونی است. او می گوید که مسایل سیاسی در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شورا نباید دخالت داده شود.

قطار انتخابات شوراها وارد ایستگاه بررسی صلاحیت کاندیداهای شوراها در هیات نظارت شد. پیش از آن هیات های اجرایی این انتخابات در نیشابور و بخش های تابعه آن حدود ۷۰ نفر از نامزدهای شورا در شهر و روستاها را رد صلاحیت کرده و بیش از ۲۰۰۰ نفر موفق شدند از نخستینن سد بررسی صلاحیت ها عبود کنند. اما نکته قابل توجه این بود که اعضای هیات اجرایی انتخابات نیشابور که زیر نظر فرمانداری تشکیل گردیده است، در این مرحله تنها ۱۵ نامزد شورای «شهر» را پس از استعلام پیشینه آن ها از مراجع چهارگانه یعنی دادگستری، نیروی انتظامی، ثبت احوال و اداره اطلاعات رد کرده بودند که از این میان ۱۴ تن از رد صلاحیت شدگان نامزد شورای شهر نیشابور و یک نفر دیگر نامزد یکی از شهرهای تابعه بودند. این نتایج آن به صورت محرمانه به فرمانداری ها ابلاغ شد و نامزدهای رد شده بایستی به هیات نظارت استان شکایت و درخواست بررسی مجدد صلاحیت خود را بنمایند.

اما از روز بیست و چهارم فروردین، که بررسی صلاحیت نامزدها در هیات ۵ نفره نظارت شهرستان  آغاز شد، حرف و حدیث ها و شایعاتی در خصوص رد صلاحیت تعداد بیش تری از نامزدها توسط این هیات شهرستانی، در افکار عمومی مطرح شد.

۵ عضو هیات نظارت شهرستان نیشابور را سپهری راد (فرهنگی بازنشسته و رییس پیشین آموزش و پرورش شهرستان)، فاضل نیشابوری (فرهنگی بازنشسته)، غرویان (پزشک متخصص)، مرکبی (بازنشسته و مدیر اسبق بهزیستی) و حلاجی (مدرس دانشگاه آزاد) تشکیل می دهند و ریاست این هیات را که از روز ۵شنبه ۲۴ فروردین ماه وارد بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شورا شده بود، یوسف سپهری راد بر عهده دارد.

سپهری راد درباره مرجع این هیات برای احراز یا رد صلاحیت ها و تاثیر فشارهای احتمالی اشخاص و نهادهای خارج از مراجع ۴گانه، برای رد صلاحیت اشخاص به «خیام نامه» گفته بود: اصل بر برائت نیست اما معمولا به مراجع ۴گانه اکتفا می کنیم.

سپهری راد در این مصاحبه گفت: اعضای هیات نظارت در جریان فرآیند رسیدگی به صلاحیت ها از سوی هیات اجرایی هستند و اشراف کاملی بر فرآیند رسیدگی دارند، باز هم مراجع چهارگانه مرجع اصلی هیات نظارت است اما منابع دیگری هم هست که اعضای هیات نظارت می توانند مراجعه کنند، اگر اعضای هیات نظارت در رابطه با صلاحیت نامزدها اقناع نشوند، می توانند بررسی های بیشتری داشته باشند.

به گفته رییس هیات نظارت شهرستان، در قانون «تحقیقات محلی» برای احراز از سوی هیات نظارت، پیش بینی نشده بلکه در قانون آمده چنانچه اطلاعات بیشتری دررابطه با نامزدها، مورد نیاز هیات نظارت باشد، این هیات می تواند از دیگر مراجع استعلام کند اما به نظر می رسد در شهرستان چنین موردی نیاز نیست و معمولا از طریق همان مراجع چهارگانه نتیجه مورد نیاز کسب می شود.

حالا اما شایعات در فضای عمومی شهر و گروه های مجازی چنین حکایت دارند که علی رغم تایید صلاحیت برخی چهره ها در هیات های اجرایی، هیات نظارت تعدادی از این اشخاص را مستقلا رد کرده و این افراد هم باید برای تجدید نظرخواهی، به هیات نظارت استانی شرکت کنند. جایی که که یک نماینده طرقبه و شاندیز، یکی از نمایندگان نیشابور و نیز سبزوار در ان عضو هستند.

حمید گرمابی، نماینده نیشابور و عضو هیات استانی نظارت می گوید: مرجع اعلام نظر هیات نظارت استان هم مراجع چهارگانه‌ی قانونی است و نامزدهایی که در شهرستان احراز صلاحیت نشده‌اند، می‌توانند به هیات نظارت استان و بعد مرکز شکایت کنند، این شکایات نیز با مراجعه به همان مراجع چهارگانه رسیدگی می‌شود.

نگرانی از برخورد سیاسی با موضوع صلاحیت ها در حالی مطرح می شود که گرمابی در رابطه با ارزیابی ترکیب هیات نظارت، می گوید: از لیست امید مجلس فقط من در این هیات هستم و دو عضو دیگر، همکاران م در مجلس، آقایان مقصودی و دهقان هستند و امیدوارم با تعاملی که داریم، به عدالت رفتار شود و خدای ناکرده حق کسی ضایع نشود.

وی در رابطه با احتمال رد صلاحیت‌های سیاسی و موضع هیات نظارت استان گفت: اعضای هیات نظارت متعهد اند که موارد سیاسی در احراز صلاحیت‌ها دخالت داده نشود و امیدوارم به عهدمان وفادار بمانیم و مرجع بررسی همان نهادهای قانونی باشد.

به این ترتیب و با توجه به آن که هیات نظارت، شهرستان یک هفته فرصت برای احراز صلاحیت ها  داشته، نتایج بررسی خود را روز جمعه یکم اردیبهشتباید به هیات اجرایی ارسال کرده باشد و نیز بلافاصله در دوم اردیبهشت به کاندیداها اعلام شود.

تا زمان چاپ نشریه این نتایج هنوز اعلام نشده است اما به تدریج و در طول هفته اخبار موثق تری به دست خواهد آمد. افرادی که در شهرستان (چه در هیات اجرایی و چه در هیات نظارت) رد شده باشند، حالا باید شکایت خود را به هیات سه نفره نمایندگان مجلس در استان بدهند و منتظر تصمیم ان ها بمانند.

تصمیمی که به گفته حمید گرمابی، بناست فارغ از مسایل سیاسی و بر اساس نظر مراجع قانونی ۴گانه  گرفته شود. هرچند خبرهایی از گزارش ها و فشارهای نهادهایی غیر از این مراجع چهارگانه هم بر هیات نظارت شهرستانی و هم به هیات استانی به گوش می رسد.

باید دچند روز دیگر هم منتظر ماند و دید رئیس هیات نظارت شهرستان و همکارانش تا چه حد توانسته اند به عهد خود عمل کنند. آیا این گفته سپهری راد که: «هیات نظارت از افرادی مومن، متعهد و خوش نام تشکیل شده و هیچ گاه حاضر نخواهند بود آخرت خود را برای دنیای دیگران به خطر بیندازند»، در عمل چگونه خود را نشان خواهد داد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.