عشق جایش تنگ است!(تازه های کتاب)

 

عشق جایش تنگ است!

 

درود! به کلبه کتاب خوش آمدید. ماجرای راه اندازی یک کافه کتاب در نیشابور هم حکایتی شده است. هنوز رسما افتتاح نشده و یکی از دوستان آدرس داده: “بولوار فضل، روبروی خیابان خیام، درِ گاراژمانند!” بعد، یکی دیگر کامنت گذاشته: “کنار سبزی فروشی!” و آخر سر هم یک نفر گفته: “یادش بخیر یاد یه خاطره در یه تکه روزنامه افتادم مربوط به ۶۰ تا ۷۰ سال پیش که طرف از تبریز برای فرزندش نامه نوشته و توی آدرس نوشته بود: تهران، خیابان شاهرضا، روبروی کبابی حاج علی، دانشگاه تهران”!

روز عطار

به خیر و خوشی، روز بزرگداشت فریدالدین عطار هم برگزار شد و رفت تا سال دیگر. البته یک ماه دیگر، برنامه هایی مشابه برای روز ملی خیام هم در پیش خواهیم داشت و مسئولان محترم می توانند باز هم سخنران و نوازنده دعوت کنند و بر بیلان های فرهنگی خود بیفزایند. نکته اما اینجاست که تعلق دو روز فرهنگی به نیشابور که در تقویم رسمی کشور هم ثبت شده و برگزاری مراسم بزرگداشتِ غالبا تکراری و مشابه در این روزها چقدر بر سطح فرهنگ عموم مردم تاثیر گذاشته است؟ به عبارتی نیشابور با داشتن چنین شانس بزرگی چقدر تفاوت فرهنگی با دیگر شهرهای فاقد این روزهای ملی دارد؟! البته منظورم آمارها و نمودارهای ارایه شده به مقام های مافوق نیست. آیا اندیشه های این بزرگان می تواند تاثیری کاربردی و ملموس در کیفیت زندگی مردم، تلطیف روابط آنان، کاهش خشونت های کلامی و عملی، توجه به معنویات، اندیشمندی، کتاب خوانی و … داشته باشد؟ آیا آمار بالای مشکلات و بحران های اخلاقی و اجتماعی در نیشابور نمی تواند با تاثیر از موهبت حضور این بزرگان سیر نزولی پیدا کند؟! آیا نظریه پردازان و برنامه ریزان مسایل شهری برای این امر، راهکاری دارند؟

نافرمانی مدنی

نافرمانی مدنی/ هنری دیوید ثورو Henry David Thoreau/ غلامعلی کشانی/ قطره/ ۸۵۰۰ تومان

از وبسایت سیبوک: نافرمانی مدنی مقاله ای است طولانی و کلاسیک در اندیشه و فلسفه سیاسی. در عین حال شرحی است بر علت اعتراض اخلاقی-عملی نویسنده به بی عدالتی آمریکا. شکل آن، خودداری از رعایت یک یا چند قانون مشخص با نپرداختن مالیات و جریمه، بیش تر به دلیل اعتراض اخلاقی یا سیاسی بی خشونت بود، اما دلایلش را باید از زبان خودش شنید. کلام وی: “بهترین دولت، دولتی است که کم ترین فرمان را صادر کند.” امروزه سرمشقی برای کوچک سازی دولت ها شده است. کتاب به قلم ثورو، شاعر، طبیعی دان و فیلسوف سیاسی قرن نوزده آمریکاست که شاگرد و همدم فیلسوف بزرگ، امرسون است، کسی که او را چنین وصف کرد: “ثورو تنها انسان آزاد شهرش بود.”

نوشته حاضر فقط گزارش نیست بلکه هم دعوت به کنش و هم رو به رو کردن خواننده با پرسش هایی است بس اخلاقی و همیشگی، آن چنان که گاندی تدریس این کتاب را برای آموزش عمومی مدارس بسیار لازم می دید. ثورو قلمی دارد همانند سعدی ما و از حسن اتفاق، یکی از شاخص ترین تحسین کنندگان سعدی در غرب است که صریحا خود را خویشاوند فکری او می داند. او شاعری است که با ساده زیستی، مبارزه با مصرف گرایی و تامل در طبیعت و هستی، توانست زیستن را هم چون شعری بسراید و نیز شعر زیستن را زندگی کند! متن کتاب، در عین کلاسیک بودن، لذت بخش و قابل درک برای عموم خوانندگان است.

+

۶*ژ۷گژ۰

۴گ/ک۶۶۶۶۶۶۶۶۶+

تازه های کتاب

 

هزار دُرنا / یاسوناری کاواباتا/ رضا دادویی / آدورا/ ۶۵۰۰ تومان

اندیشیدن درباره مغز/ مایکل اوشی / رضا نیلی پور/ هرمس/ ۹۵۰۰ تومان

عشق جایش تنگ است/ داستان/ آلیس مونرو/ نجمه رمضانی/ نشر قطره/ ۱۱۰۰۰ تومان

جزء از کل/ استیو تولتز/ پیمان خاکسار/ رمان خارجی/ چشمه/ ۴۰۰۰۰ تومان

عبارت از چیست؟ (مسائل شعر)/ یدالله رویایی/ نگاه/ ۲۵۰۰۰ تومان

کلید وایبر/ احسان مظلومی/ کلید آموزش/ ۵۰۰۰ تومان

خاطرات یک بچه چلمن ۱۰/ سفر زهرماری!/ جف کینی/ تبسم آتشین جان/ ۱۲۰۰۰ تومان

نگاهی به تاریخ هنر ایران و جهان/ عربعلی شروه/ شباهنگ/ ۱۷۵۰۰ تومان

ماشین مرا بران/ هاروکی موراکامی/ مونا حسینی/ قطره/ ۸۰۰۰ تومان

فیلم اول من/ گفتگو با فیلمسازان معاصر: الیور استون، برادران کوئن و …/ هرمس/ ۱۸۰۰۰ تومان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.