طنز خیام نامه

رابطه ی فیلترینگ، فیسبوک و دفترچه های قسط شما!

گویا چندی پیش، امام جمعه محترم نیشابور توانسته اند از آیات قرآن استنباط کنند فیلترینگ را قرآن مطرح کرده است و به نقل از خبرگزاری فارس در خطبه های نماز جمعه ی ۲۱ شهریور: «مقری موذن با اشاره به آیات قرآن با این مضمون که به زنان و مردان با ایمان بگو چشمان خود را از حرام فروبندند، اظهار کرد: این یعنی همان فیلترینگ که قرآن آن را مطرح می کند».

البته ضمن احترام و عرض ارادت به ایشان، نمی دانم سخنانی از این دست چقدر برای جذب نسل جوان جامعه به رویکرد دینی مفید است و این گونه تفسیرها از قرآن در میان اهل فن چه جایگاهی دارد؟ اما پرسشی از امام جمعه ی محترم نیشابور که خود از اهل فضل و علم هستند، دارم و آن این که چرا برخی احکام مسلم قرآن که به صراحت و بدون حاشیه، مطلبی را می گوید نادیده گرفته می شود اما از یک آیه که در ظاهر ارتباط چندانی به موضوع ندارد می توان پشتوانه ای برای فیلترینگ استخراج کرد؟ مثال: به موجب آیات شریفه ۲۷۸ و ۲۷۹ سوره ی بقره، رباخواری به منزله ی اعلام جنگ با خدا و رسول تلقی شده است. آیات ۱۳۰ تا ۱۳۲ سوره ی آل عمران، ۳۹ روم و ۱۶۱ نساء هم صراحتا، رباخواری را نکوهش کرده اند. بنده بعد از حدود ۶ ماه که پولم را گذاشتم در یکی از همین صندوق هایی که به نام های مذهبی هم مفتخر هستند توانستم وام ۲۷% بگیرم. به گفته ی یکی از دوستان که حساب و کتابش خوب است، با ۶ ماهی که پولم در حساب آن جا خوابیده است وام بنده، بهره ای حدود ۳۵% دارد. الان این اسمش رباخواری نیست؟ چرا امام جمعه ی محترم در برابر این همه بانک ها و صندوق ها و تعاونی های اعتباری و غیره که صراحتا دارند نزول خواری و رباخواری می کنند و هر روز هم در حاشیه ی خیابان های اصلی همین نیشابور خودمان مثل قارچ سبز می شوند هیچ موضعی نمی گیرند؟! چرا فیلترینگ در اینجا اعمال نمی شود؟ چرا کیف هر کارگر و کارمندی را که می بینی دست کم دو سه تا دفترچه ی قسط یافت می کنی؟ شاید این وسط یکی هم یافت شود و بگوید مردم اشتباه می کنند می روند وام ربوی می گیرند و این گونه رباخواری را تقویت می کنند! در پاسخ این دوستان باید گفت: بسیار خوب، پس مردم اگر حق اشتباه کردن دارند که بروند پول نزول بگیرند حق اشتباه کردن دارند که بروند ماهواره ی بدون پارازیت ببینند، حق اشتباه کردن هم دارند که اینترنت بدون فیلترینگ داشته باشند. حق اشتباه کردن هم دارند که هر اشتباهی دوست دارند بکنند و سرآخر هم به جهنم بروند. چرا یک عده ای مدام دنبال این هستند که آن ها را به زور به بهشت ببرند؟!

آیت الله نکونام

اما جا دارد از همکارمان رسول بخشعلی تشکر ویژه ای داشته باشیم که در شماره ی قبلی همین نشریه، ما را با «آیت الله نکونام» آشنا کرد! اگر نخوانده اید، بروید صفحه ی یک هفتم خیام نامه ی هفته ی قبل را بخوانید و با نظرات آیت الله نکونام آشنا شوید. من که شُش ام حال آمد! محض یادآوری چند سطرش را می آورم: «ما با اینکه این همه حلق اینترنت را فشار داده ایم و سرعت اینترنتمان در حد گاری است، بچه های مدرسه نرفته ی ما همه با اینترنت و کامپیوتر کار می کنند. من می گویم ما به جای حلزون شدن سوار این قطار جهانی شویم. من به طلبه هایم گفتم بر شما واجب است که فرش زیرپایتان را بفروشید و بروید لپ تاپ یا تبلت بخرید. گفتم اگر نتوانید برای یک میلیارد حرف بزنید مفت نمی ارزید. مسلمان کسی است که متمدن باشد متدین باشد، نه خرفت باشد… ماهواره یک قدرت است فیسبوک یک قدرت است اینترنت یک قدرت است. خر مفت است، بپرید روی آن و بروید. بلد نیستید سوار شوید بروید دنبال کارتان. اما این آقا نمی تواند از این سیستم از این اینترنت از این فیسبوک استفاده کند، می گوید همه اش حرام است.» ایشان وبسایت اینترنتی هم دارد که نشانی اش http://nekoonam.ir است. اگر خیلی مشتاق شده اید خب بروید سری بزنید.

نه واتس آپ، نه وایبر، نه تانگو!

این هفته همه اش از فیلترنت گفتیم این را هم داشته باشید که همین چندی پیش، قوه ی قضاییه به دولت برای فیلترینگ شبکه های اجتماعی موبایلی هشدار داد. دلیلش هم مطابق متن نامه ی حجت الاسلام محسنی اژه‌ای به وزیر ارتباطات این گونه است: «نظر به انتشار گسترده محتوای مجرمانه و ارتکاب انواع جرائم علیه عفت و اخلاق اسلامی و امنیت عمومی و… بالاخص انتشار وسیع مطالب موهن علیه بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در هفته های اخیر از طریق برخی شبکه های اجتماعی نظیر واتس آپ، وایبر و تانگو که بعضا توسط دولت های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مدیریت فنی و محتوایی می شود…» حال باید پرسید وقتی این قدر در تریبون های رسمی از «هوشمندی مردم همیشه در صحنه»ی ایران تعریف می کنید که مدام در عرصه های مختلف با حضور خود مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی می زنند آیا این مردم هوشمند، مطابق فرمایش سخنگوی قوه قضاییه، دارند به طور گسترده، محتوای مجرمانه و جرائم عفت عمومی رد و بدل می کنند؟! آیا این نامه ی جناب محسنی اژه ای خودش مصداق توهین به مردم شریف ایران نیست؟!

طنز خیام نامه

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.