طلوع «مهتاب» در آسمان ترانه مهتاب یغما: درختِ شاخ و برگ ریخته ی شعر نیشابور شکوفه های تازه می خواهد

 

11سحر سوقندی – رستاک حلاج خواننده و ترانه سرای محبوب نسل جوان که با خواندن قطعه ی «شام آخر» خود را به جامعه خوانندگان کشور معرفی کرد و این روزها با آلبوم جدید خود به نام «پاییز سال بعد» در حال فعالیت است ، قطعه ای زیبا از مجموعه ترانه های بانوی شاعر نیشابوری «مهتاب یغما» در این آلبوم به ثبت رسیده است. مهتاب یغما، شاعر جوان همشهری، متولد ۱۳۶۲ در نیشابور است و تولد شاعرانه او سال ۱۳۸۶ با سرودن غزل اتفاق افتاد.

یغما در گفت و گویی با خیام نامه با در مورد انتشار مجموعه شعرش پس از  نزدیک  به ۹ سال می گوید: یک مجموعه غزل مشترک با دوست شاعرم «الهام دیداریان» که از کارهای ابتدایی ام بود منتشر شد، که چندان هم از انتشار این مجموعه راضی نیستم.

تشابه نام فامیلی وی با شاعر خشت مال نیشابور «مرحوم حیدر یغما» گاه مورد پرسش همشهریان قرار می گیرد. مهتاب خود می گوید: بله! نسبت فامیلی دوری با مرحوم یغما دارم و پدرم نیز به اشعار ایشان بسیار علاقه مند بودند.

وی که به جز شعر به قلم زنی و نقاشی، می پردازد به «خیام نامه» می گوید: دوره های این دو هنر را طی کرده ام و صرفا جهت علاقه شخصی گه گاهی مشغول هستم.

مهتاب یغما در سال های اخیر به «ترانه سرایی» روی آورده است و خود شنیدن کارهای رستاک حلاج را باعث علاقه و روی آوردن اش به سرودن می داند و می گوید: از سال ۹۰ کار ترانه را شروع کردم و اولین ترانه ام را با نام «من که تو کل کوچه های شهر» که نام تمام ترانه های رستاک حلاج را در آن استفاده کرده بودم برای شان فرستادم که جناب رستاک هم این کار بنده را دکلمه کردند.

وی ادامه می دهد: خودم با رستاک حلاج سال ها پیش با ترانه «ته سیگار» آشنا شدم. در فضای مجازی موفق شدم با ایشان ارتباط بگیرم و ترانه ام را برای ایشان فرستادم.  اخیرا ترانه «قبل از اینکه بِری» از مجموعه ترانه های بنده را اجرا کرده اند.  رستاک سبک خاصی در موسیقی پاپ دارد که مختص به خودش است و ترانه سرایی و آهنگسازی کارها را خودش انجام می دهد و به جز قطعه ترانه ای که از بنده اجرا کرده تا کنون با هیچ ترانه سرایی کار نکرده است.

ترانه دیگری هم دارم که با عنوان «محال» توسط «اشکان شاملو» اجرا شده است. و به دلیل علاقه فراوانی که به کارهای «محسن چاووشی» دارم بسیار مایل به همکاری با ایشان هستم.

در دوران شعر و ترانه خود تا کنون موفق به کسب مقامی شده اید؟

بله-در جشنواره بین المللی شعر رضوی مقام برگزیده را کسب کرده ام

وی در مورد شعرهای مورد علاقه اش از میان همشهریان خود به اشعار «مرحوم علی نجفی» در سبک سپید و «ایمان کرخی» در سبک کلاسیک اشاره می کند و می گوید: مطالعه من بیشتر از ترجمه های سپید از «نزار قبانی» و «ناظم حکمت» است و از شاعران ایرانی هم سپید های «بیژن جلالی». کارهای اخیرم اما بیش تر تحت تاثیر غزل های پست مدرن بوده است

مهتاب در باره همکاری با خواننده های همشهری می گوید: من تا امروز  چند مورد پیشنهاد همکاری با خوانندگان نیشابوری را داشته ام اما متاسفانه به دلیل برخوردهای نامناسبی که شده است نپذیرفتم. فعلا کار با یک خواننده ملی را ترجیح می دهم.

وی درباره جلسات ادبی شهرستان و تاثیر آن بر ورودش به حوزه غزل سرایی و شاعری می گوید: من معلم به خصوصی در این زمینه نداشته ام اما تازمانی که جلسات شعر با حضور شاعرانی چون «مرحوم علی نجفی»، «جلال بتویی» و «مرتضی آخرتی» برگزار می شد این جلسات برای من مفید بود. نقد حرفه ای و به جا و هدفمندی جلسات را دوست داشتم، اما متاسفانه بعد ازآن دوره تمایلی به شرکت در جلسات را ندارم

وی در مورد فضای کلی  شعر و شاعری در  نیشابور می گوید: اولین کسانی که حق شعر را زیر پا گذاشت خود ما شاعران شهر بودیم، از زمانی که فضای شعر این شهر به سمت باند بازی  رفت عدالت زیر پا گذاشته شد.

وی از شورای شعر انتقاد می کند و با بیان این که شورا که متشکل از اشخاصی است که حرمت این هنر را نگه نمی دارند و داوری عادلانه ای ندارند می گوید: این باعث شده که جوانان ازین فضا دور شوند و تعدادی نیز به شهرهای بزرگتر مهاجرت کنند در صورتی که که نیشابور با پتانسیل بالایی که در هنر و مخصوصا شعر دارد می تواند با اتحاد و همکاری بزرگترین شهر شعر کشور شود.

در بزرگداشت خیام و عطار که مهمانان زیادی از سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر حضور دارند، شما همواره شاهد هستید که افراد مشخص شده ی همیشگی و گاه هم با اشعار تکراری پشت تریبون می روند. شاعران پیشکسوت در ارتباط با جوان ترها خوب عمل نمی کنند و  این ها در حالی است که دراین شهر بسیارند شاعران توانمندی که متاسفانه به خاطر باند بازی ها گمنام مانده اند.

وی به انتقاد بسنده نمی کند و پیشنهادهای خود را هم برای بهبود فضای شعری شهر عطار و خیام بیان می کند:

-پیشنهاد اول من انتقاد پذیری مسئولین است، اگر تعدادی از جوانان انتقادی دارند باید رسیدگی شود نه این که با بی توجهی عمدی حذف شوند. دوم این که اگر به جوان ها فضا بدهند مطمئن باشید حرمت پیشکسوت ها هم بیش تر حفظ می شود.

پیشنهاد دیگر یغما این است که جلسات هدفمند شعر را با نقد درست و حرفه ای پیش ببرند و سد راه تازه واردان این عرصه نشوند تا این درخت که به نظرم سال هاست شاخ و برگش ریخته است بهار را به خود ببیند و جان تازه ای بگیرد. تندترین پیشنهاد او اما، این که شورای شعر را تعطیل کنند چون نه تنها به عقیده او مفید نیست بلکه با این روند انرژی و انگیزه را از جوان ها می گیرد. من و دوستانم هم هر کاری  از دستمان بربیاید دریغ نمی کنیم.

صفحه ی او در اینستاگرام مخاطبین زیادی دارد، فضای مجازی در فرصت تازه ای برای موفقیت وشهرت او شده است. خود در این باره می گوید: این روزها که بیشتر مردم در فضای مجازی حضور دارند و راه های دسترسی به آثار هنرمندان راحت تر شده، اشعارم را در صفحه ام منتشر می کنم اما کاش مردم کتاب بخرند و مطالعه را فراموش نکنند. من به لایک و کامنت ها دلبسته نیستم، تعداد فالوورها (دنبال کننده ها) مهم نیست، همین که می دانم اشعارم خوانده می شود و دلنشین تعدادی از مردم م هست خوشحال ام. و البته کیفیت مهم تر از کمیت است.

شهرت یا ماندگاری؟ مهتاب در پاسخ می گوید: مطمئنا هر هنرمندی ماندگاری را  دوست دارد اما هستند افرادی که متاسفانه شهرت یک دوره کوتاه را ترجیح داده اند. من اما ماندگاری را ترجیح می دهم و این که بدانم کسی در غرب کشور شعری از مهتاب یغما را به خاطر دارد برایم بسیار ارزشمند است

وی درباره کتاب بعدی اش می گوید: متاسفانه با وجود ممیزی های فراوان ارشاد احتمال چاپ آثارم بسیار ضعیف است به همین دلیل در فکر جمع آوری اشعارم بصورت «کتاب صوتی» هستم.

صحبت آخر  او پیشنهادی است برای کسانی که به تازگی وارد فضای شعر و ترانه شده اند: مطالعه، مطالعه و مطالعه

بعد از مطالعه پیشنهاد می کنم تنها پیش بروند، سعی کنند دیدشان را وسیع کنند برای شاعری خوب و ماندگار شدن حتما نیاز به وجود یک معلم نیست، معلم ما کتاب است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “طلوع «مهتاب» در آسمان ترانه مهتاب یغما: درختِ شاخ و برگ ریخته ی شعر نیشابور شکوفه های تازه می خواهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.