طلاق

طلاق

قسمت اول:

طلاق حقی نیست که به مرد عطا شده باشد و از زن بازداشته شده باشد بلکه طلاق آخرین راه چاره ایست که برای پایان دادن به زندگی های بدون عاطفه و مشقت بار در نظر گرفته شده است. از آنجا که این امر پیامدهای گوناگونی را بر جوامع بشری بر جای می گذارد در بیشتر فرهنگ ها نکوهیده است . در فرهنگ اسلامی نیز رسول اکرم (ص) می فرمایند:«هیچ حلالی نزد خداوند مغبوض تر از طلاق نیست».اما واقعیت این است که به جهت ثبت آمار طلاق ،امروز ایران در صدر کشورهای جهان قرار دارد و به این همه باید طلاق سفید(در این نوع طلاق زن و شوهر رسما از یکدیگر جدا نیستند اما عملا ابتدایی ترین روابط انسانی را از یکدیگر دریغ می کنند و فقط بهانه هایی چون ترس از آبرو ،وجود بچه و برخی ملاحظات دیگرآنهارا زیر یک سقف نگه داشته است ) را نیز افزود.از طرف دیگر گاهی طلاق می تواند از بروز حوادث تاسف بارتر جلوگیری نماید.

متاسفانه به هر میزان که ایران به لحاظ آمار طلاق در دنیا تک است ،خراسان رضوی و نیشابور هم از این جهت در ایران سرآمد هستند،هر چند علل و عوامل پیدا و پنهان گوناگونی در این امر دخیلند،اما خیام نامه تلاش می کند برای آشنایی بیشتر مخاطبان با این عوامل به قدر وسع خود به آن بپردازد.

الف :علل و عوامل طلاق :

۱-عوامل فردى و شخصیتی: عدم تفاهم اخلاقى و تعارضات فکرى زوجین، بى اعتنایى و عدم عشق و محبت به یکدیگر، فقدان روحیه خودگذشتگى و ایثار در هنگام اختلاف ، قهر و خشونت در خانواده (بدرفتارى)،عدم درک متقابل جنسی ، خوشگذرانى هاى نامشروع و معاشرت با افراد ناباب توسط زوجین را تشکیل می دهد.

۲٫ عوامل اقتصادى: بیکارى مرد، عدم پرداخت نفقه، استقلال مالى زنان، نداشتن مسکن و ورشکستگى و بدهکارى در طلاق تأثیرگذار است.

۳٫ عوامل اجتماعى: ازدواج هاى سرسرى (ازدواج بدون برنامه ریزى و بدون شناخت و مطالعه)، اعتیاد زن یا مرد(اعتیاد بیشتر مردان)، توقعات نابجاى زوجین از یکدیگر، نبودن آموزش هاى مناسب قبل از ازدواج (فقدان مهارت هاى زندگى) و عدم رعایت اصول اخلاقى می توان اشاره کرد.

۴٫ عوامل فرهنگى: مداخله پدر و مادر و سایر فامیل، ازدواج هاى تحمیلى و سنت هاى غلط، تعدد زوجات و چندهمسرى، سابقه دوستى و ارتباط با جنس مخالف قبل از ادواج و نبودن فرهنگ گفتگو بین خانواده ها که در طلاق تأثیرگذار است.

تغییر نگرش نسبت به طلاق (شکسته شدن قبح طلاق)، تضعیف ارزش های مرتبط با کارکردهای خانواده به دلیل تغییر موقعیت اجتماعی زنان و حاکمیت هنجارهای نو پدید در شرایط گذر جامعه ایران و جهانی شدن و همچنین نداشتن تفاهم اخلاقی، اختلاف سطح سواد و اختلاف سنی را می توان به عوامل زمینه ساز طلاق اضافه کرد.

ب :آثار و پیامدهای طلاق:

۱- آثار و عوارض منفی طلاق بر زنان مطلّقه

مشکلات اقتصادی و معیشتی، تن دادن به ازدواج های موقت و یا خارج از عرف اجتماعی، افسردگی، سرخوردگی و کاهش رضایت از زندگی، روی آوردن به آسیب هایی همچون قتل، خودکشی، اعتیاد، فحشا، سرقت، انزوا و اختلال در مناسبات و تعاملات اجتماعی، مشکلات جنسی و روی آوردن به انحرافات جنسی و فساد اخلاقی، مشکلات ناشی از عدم حضانت فرزندان، دلتنگی و از دست دادن سلامت روانی و جسمی و … از جمله آثار و پیامدهایی است که زنان مطلقه با آن درگیر هستند.

۲- آثار و عوارض منفی طلاق برای مردان

فشارهای روحی و روانی، ابتلا به انواع آسیب ها مثل اعتیاد به مواد مخدر، الکل، اختلافات رفتاری، خودکشی، فحشا و انحرافات جنسی و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری های عفونی و ویروسی، از دست دادن پیوندها و همبستگی با خانواده، طرد خانوادگی و اختلاف با سایر اعضای خانواده، اختلاف بین فرزندان با همسر در صورت ازدواج مجدد، از جمله آثار و پیامدهای منفی طلاق برای مردان است.

۳- آثار و عوارض منفی طلاق برای فرزندان

آثار و عوارضی که طلاق برای فرزندان طلاق به همراه دارد، از آن جهت قابل اهمیت است که می تواند زمینه بروز بسیاری از اختلالات رفتاری، روحی و روانی در آنان باشد و زندگی فردی و اجتماعی آتی آنان و بالطبع جامعه را به مخاطره اندازد. بروز افسردگی در کودکان و نوجوانان، اضطراب، پرخاشگری و عصیان در نوجوانان، حسادت، سوءظن و بدبینی نسبت به دیگران، فرار از منزل، ترک تحصیل و افت تحصیلی، بزهکاری و کجروی های اجتماعی (قتل، دزدی، فحشا و …) ازدواج زودرس به ویژه برای دختران، ضعف اعتماد به نفس، اختلال هویت، اعتیاد، فقر، ضعف سلامت جسمی و روانی (بی خوابی، سوء تغذیه، بی اشتهایی و یا پرخوری عصبی و…) احساس درماندگی و سرخوردگی، تجربه عقده حقارت ناشی از عدم دسترسی به محیط گرم و عاطفی خانوادگی در مقایسه با دیگران و درونی سازی عقده های منفی و ضد اجتماعی، انزوای اجتماعی، گرایش به انواع انحرافات اجتماعی به جهت ضعف کنترل رفتاری و اخلاقی به وسیله والدین، اجتماع ستیزی و دیگرآزاری و بروز انواع خشونت های اجتماعی.

ج): عوارض اجتماعی طلاق

گذشته از اعضای خانواده، آثار و پیامدهای ناشی از طلاق می تواند اجتماع را تحت تأثیرقرار داده و تبعاتی را در جامعه به همراه داشته باشد. افزایش جرائم اجتماعی، تزلزل اجتماعی و عدم ثبات جامعه، فروپاشی خانواده، به عنوان مهمترین و اولین نهاد اجتماعی پایه، افزایش هزینه های اجتماعی برای جلوگیری کنترل جرائم و ناهنجاری ها و انحرافات ناشی از طلاق، افزایش کودکان خیابانی و سایر آسیب های اجتماعی همچون فرار از منزل، تکدی گری، قتل، خودکشی، اعتیاد، قاچاق و … افزایش تعداد زنان خودسرپرست و مشکلات معیشتی، روانی اجتماعی و اخلاقی آنان و سایر نابسامان یهای شخصیتی، اجتماعی و رفتاری افراد مطلقه و فرزندان آنان از جمله عوارض اجتماعی ناشی از طلاق هستند.

نویسندگان: محمدرضا برزنونی و فائقه غنمی

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.