طرح ارسالی شهرداری از پای بست خراب است شهردار تبدیل شده است به ماشین امضا

 

20151018122523389جلسه هفتگی شورای شهر با بررسی لوایح و نامه ها آغاز شد اما اعضای شورای شهر حتی آن تعدادی که تا به حال نسبت به عملکرد ضعیف شهردار در حوزه های مختلف سکوت کرده بودند، زبان به انتقاد از شهردار و آنانی که وی به کار گمارده است، گشودند و گاه از غیر منطقی بودن برخی پیشنهادات شهردار در حوزه شهری سخن راندند.

طرح ارسالی شهرداری که از پای بست خراب است

یکی از لوایح ارسال شده از سوی شهرداری که توسط کمیسیون مشارکت ها قرائت شد، واگذاری ۲۳ هزار متر مربع زمین پارک ریاضیات در قالب قرارداد اجاره به سرمایه گذار بخش خصوصی جهت ساخت مکان تفریحی-گردشگری-اقامتی به مدت ۱۶ سال بود که به دلیل عدم مطالعات لازم از سوی شهرداری مورد انتقاد برخی اعضا قرار گرفت.

حجت ا… شریعتمداری  با اشاره به آورده ۵ و نیم میلیارد تومانی سرمایه گذار مذکور، قیمت زمین و مجوزهای لازم را ۷ میلیارد تومان برآورد کرد و ضرر یک و نیم میلیارد تومانی شهرداری را در همین ابتدای کار محرز خواند. وی با بیان اینکه قرار است تجهیزات را نیز از چین و با کیفیت پایین وارد کنند، تصریح کرد: از کل آن تنها دو باب مغازه به شهرداری می رسد و پس از ۱۶ سال با تَلی از تجهیزات فرسوده مواجه خواهیم بود که باید جمع شود.

مظاهر اقبالی نیز از لزوم امکان سنجی مالی و بررسی گردش مالی سرمایه گذار گفت و افزود: سازمان مشارکت ها با ۴ تا عکس ارسالی از ما انتظار مصوبه دارد در حالی که هیچ مطالعاتی روی طرح انجام نشده است و خروجی آن برای شهر تماما ضرر است، ضمن اینکه بخشی از این زمین در محدوده نیست و بعدها این شورا هست که باید پاسخگو باشد. وی ادامه داد: طرح باید قبل از تصویب در شورا، مورد تأیید کمیسیون زیربنایی و ماده ۵ قرار گیرد.

شاملی الفبای طرح را دچار نقصان توصیف و تأکید کرد: باید از همین ابتدا محکم بایستیم تا مثل قضیه ترمینال آبرو ریزی نشود.

رئیس کمیسیون مشارکت ها نیز اظهار کرد: من تأسف می خورم برای مجموعه شهرداری و به خصوص سازمان مشارکت ها که متخصص ترین افراد با مدرک دکترا را دارد اما صبح تا شب در دفتر می نشینند و بعد از اینکه گفته شده «یا دفتر مشارکت ها را ببندید یا طرح بیاورید»، ناگهان ۴ تا برگه را سیاه کرده اند و به عنوان طرح فرستاده اند. صالح آبادی اضافه کرد: این اعضا حتی با هم هماهنگ هم نیستند و بدون مجوز زیربنایی و تغییر کاربری چنین طرحی را به شورا فرستاده اند، این طرح از زیربنا خراب است و ده ها ایراد منطقی بر آن وارد است.

شریعتمداری مجددا اظهار کرد: شخص شهردار باید این وضعیت را سامان بدهد اما شهردار تبدیل شده است به ماشین امضا! شما اگر از ایشان بخواهید یک دقیقه در رابطه با این لایحه اظهار نظر کند، نمی تواند.  وی در ادامه خواست به جای اینکه با کلیت طرح اعلام موافقت و جهت بررسی مجدد به شهرداری فرستاده شود، صراحتا با لایحه مخالفت و پیشنهادات اعضای شورا برای این زمین ارسال شود که محمد کاظم صادقی پاسخ داد: فکر می کنید با این کار اینها متوجه دردی می شوند؟! اصلا تعصبی روی تغییراتی که ما بخواهیم ایجاد کنیم ندارند و فقط زمان را از دست می دهیم.

در نهایت آن چه به تصویب اعضا رسید این بودکه ضمن پذیرش کلیت طرح، شهرداری نسبت به مطالعات و اخذ مجوزهای لازم اقدام و آن را طی لایحه ای جداگانه به شورا ارسال کند.

پس از این مصوبه صادق هوشمند که همچنان اصرار بر دفاع از عملکرد شهردار دارد گفت: باید از شهردار بخواهیم با مسئولین ذی ربط این مسئله برخورد کند که این سخن واکنش اعضا را به همراه داشت. از جمله شریعتمداری که خطاب به وی بیان کرد: شما که شهردار را در حد امامزاده می پرستید و از وی دفاع می کنید! بهتر است بدانید این نظارت ها وظیفه ذاتی شهردار است و وظیفه ما توضیح خواستن از شهردار است نه برخورد با زرمجموعه او.

پیشنهاد عجیب شهردار؛ تقاطع غیرهم سطح در پنجراه!

اما یکی دیگر از پیشنهاد شهردار که شگفتی شورائیان را برانگیخت، ایجاد تقاطع غیر هم سطح در منطقه پنج راه برای کاهش بار ترافیکی بود. محمدکاظم صادقی صادقی در این باره گفت: این پیشنهاد اصلا عقلانی نیست؛ باید ۸۰ باب مغازه تملک شود و بسیار زمان بر و هزینه بر است، بهتر است شهرداری به جای برداشتن این سنگ های بزرگ، بازگشایی بلوار ملاصدرا به سمت فرهنگسرا را اجرایی کند تا خیابان ۱۵ خرداد یک طرفه شود و بار ترافیکی کم شود.

روند لاک پشتی فاز ۲ تقاطع

در ادامه شریعتمداری با اشاره به روند کُند ساخت روگذر تقاطع غیر هم سطح، از ۸ ماه تأخیر در عملیاتی شدن فاز یک انتقاد و تصریح کرد: فاز ۲ هم یا خوابیده و یا به صورت لاک پشتی پیش می رود و نیز کارگران شهرداری برفهای جاده را به سمت جدول ها هدایت کرده اند که بعد از یک هفته هنوز همان جا تل انبار است که باعث سرمازدگی و متلاشی شدن جدول ها می شود. وی افزود: باید تذکر جدی به شهردار بدهیم که پروژه های کوچک را رها کند و به این تقاطع برسد. رئیس شورا در پاسخ بیان کرد: با وام دو میلیارد تومانی جهت ادامه پروژه موافقت شده است و به زودی پروژه سامان می گیرد.

تخطی ستاد فرامین امام

مورد مطرح شده دیگر در کمیسیون مشارکت ها مربوط به زمین انبار مرکزی شهرداری بود که به گفته رئیس شورا با وجود سند شش دانگ شهرداری، ستاد فرامین امام روی آن دست گذاشته است و مدعی مالکیت ۵۰ درصدی این زمین است و نیز زمین قسمت غرب کارخانه آسفالت نیز که در مالکیت شهرداری است و به گفته احمد همت آبادی عده ای روی آن دست گذاشته اند. اعضای شورا ضمن رد این ادعاها موضوع برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه بازگرداندند.

در ادامه با مطرح شدن آمادگی شهرستان برای برگزاری کنگره فضل، موضوع واگذاری زمینی به مساحت حداکثر ده هزار مترمربع به گفته رئیس شورا برای ساخت «حوزه علمیه ی فضل بن شاذان» مطرح گردید. حوزه ای که گفته شد قرار است توسط دفتر یکی از مراجع تقلید ساخته و تجهیز شود. اقبالی پیشنهاد داد: بهتر است این مکان به «مرکز تحقیقات اسلامی» تبدیل شود و به صورت اندیشکده و دانشگاه مذهبی در بیاید که مورد استقبال اعضا قرار گرفت.

گفتنی است در پایان این جلسه از دو تن از کارکنان شهرداری  به خاطر تلاش هایی که برای ثبت نیشابور در«اتحادیه شهرهای تاریخی دنیا» داشته اند تقدیر به عمل آمد. مهدی کوثری معاون شهرسازی شهرداری و زینب شادی سردبیر نشریه شادیاخ که به گفته اعضای شورا نقش ارزنده ای در پیگیری های مربوط به ثبت نیشابور در این نهاد فرهنگی داشته اند با اهدای لوح مورد تقدیر قرار گرفتند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.