صلح در لغت

صلح در لغت به معنی سازش، توافق است و در قرآن و سنت ما نیز عقد صلح به معنی دفع مرافعه و پایان بخشیدن به دعوی به کار می رود. صلح در قانون مدنی ما که متخذ از فقه امامیه است، معنی وسیع تری دارد به طوری که عقد صلح می تواند به طور فرعی جایگزین عقود دیگری مانند اجاره و غیره قرار گیرد. باید توجه داشت که لزومی ندارد حتما اختلافی موجود باشد تا عقد صلح محقق گردد بلکه این عقد می تواند وسیله معامله و یا اجاره و یا … هم قرار گیرد. به همین جهت قانون مدنی در ماده ۷۵۲ عقد صلح را در معنای وسیع آن پذیرفته است زیرا به موجب ماده فوق عقد صلح ممکن است برای رفع مرافعه و دعوی و یا در مورد معامله و سایر عقود بکار رود. عقد صلح را می توان به دو قسم تقسیم نمود.

۱- صلح به منظور رفع تنازع (صلح دعوی) : که همان تراضی و توافق طرفین برای پایان دادن به اختلاف است .

۲- صلح در مقام معامله: که عبارت است از صلحی که به صورت عرضی جایگزین عقود دیگر می گردد. برای تنظیم عقد صلح نیاز به شرایطی است که عبارت است از : الف- باید طرفین بالغ، عاقل و … اختیار و رشید باشند ب- صلح بر امر عقد مشروع باطل است ج- عقد صلح که برای فرار از دین باشد باطل است، زیرا عقد یا قرارداد چنین صلحی موجب ورود خسارت بر طلبکاران می شود و چون جهت چنین قراردادی باطل است خود عقد صلح نیز باطل می گردد د- اموال دولتی را نمی توان مصالحه نمود زیرا در عقد صلح، مورد صلح باید در مالکیت مطلق شخصی که می خواهد مالش را صلح کند باشد.

صلحی که در دادگاه و یا شورای حل اختلاف انجام شود (که از نظر اجرا مانند حکم دادگاه است) مفاد این صلح نسبت به طرفین و وراث آن ها معتبر است و چنین صلحی مانند احکام دادگستری به اجرا گذاشته می شود و اگر صلحی به موجب سند رسمی انجام شود، موجب ختم رسیدگی در دادگاه بوده و مقررات راجع به اجرای مفاد اسناد لازم الاجرا در مورد آن جاری خواهد شد. چنانچه کسی مالی را با عقد صلح اخذ کند و بعد معلوم شود که مال در زمان وقوع قرارداد صلح از بین رفته بوده است، چنین صلحی باطل است. باید توجه داشت که حقی که در اثر وقوع جرم ایجاد می شود را نیز می توان صلح نمود. به عنوان مثال اگر تصادفی واقع و ضرری متوجه شخص شود می توان مطالبه خسارت ناشی از تصادف را صلح نمود اما باید جرمی وقوع یابد تا صلح واقع گردد و نمی توان آثار احتمالی جرمی که هنوز واقع نشده است را صلح نمود.

نویسنده:محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.