صعودنخستین ایرانی نیشابوری به قله کورژنفسکایای تاجیکستان

صعودنخستین ایرانی نیشابوری به قله کورژنفسکایای تاجیکستان

برای نخستین بار علی رضا نوروزی کوهنورد ایرانی نیشابوری قله ۷۱۰۵ متری کورژنفسکایا در کشور تاجیکستان در سال۹۴ را صعود کرد

سید باقر میر علمدار / علی مختاری سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابوردر این خصوص اظهار کرد: قله کورژنفسکایا به ارتفاع ۷۱۰۵ متر از قله های پنج‌گانه منطقه پامیر و در کشور تاجیکستان است که علی رضا نوروزی کوهنورد نیشابوری تیم سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور توانست به عنوان اولین ایرانی در سال۹۴ آن رافتح کند.

وی گفت:رشته‌کوه پامیر در حقیقت ادامه رشته‌کوه هیمالیا بوده که از کشورهای نپال، تبت و چین گذشته و به کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان می‌رسدو بخش دیگر رشته‌کوه هیمالیا در کشورهای هند، پاکستان و افغانستان قرار گرفته که قسمت عمده آن به قره‌قروم مشهور است.

علی مختاری خاطرنشان کرد:نام چهار قله ۷۰۰۰ متری دیگر منطقه پامیر، لنین ـ خانتانگیری ـ پوبدا و کمونیزم است کوهنوردانی که بتوانند این پنج قله را صعود کنند عنوان «پلنگ برفی» را دریافت می‌کنند که یکی از افتخارات ورزش کوهنوردی است.

وی یادآورشد:از آنجایی که یکی از اهداف والای سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور صعود قله‌های مرتفع کشورهای دیگر است، این صعود در دستور کار امسال قرار گرفت و زمان آن فرا رسیده تا نسل جدید که تاکنون در اینگونه صعودها شرکت نداشته‌اند، ولی از لحاظ فنی و آمادگی جسمانی به حد قابل قبولی رسیده‌اند، تلاش خود را در اینگونه صعودها بیازمایند.

سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابورتصریح کرد: علی رضا نوروزی کوهنورد نیشابوری با توجه به وضعیت جوی و کوهستانی منطقه و همچنین وضعیت مناسب جسمی نخستین کوهنورد ، صعود قله دوم این برنامه که قله کمونیزم (سامانی) به ارتفاع ۷۴۹۵ متر می‌باشد را انجام خواهددادوما برای ایشان سلامتی کامل و صعودی امن و موفق آرزومندیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.