صد هزار نفر جمعیت دوبخش و نیم میلیون نیشابوری در انتظار تصمیم دولت

در زبرخان و میان جلگه قرار نیست اتفاقی بیفتد!؟

تاجیک

طبق آمار رسمی سال ۱۳۹۵، جمعیت بخش زیرخان از شهرستان هایی مانند جغتای(۴۹۱۷۵)، جوین(۵۴۴۸۸)، خوشاب(۳۷۱۸۱)، فیروزه (۳۷۵۳۹)، داورزن (۲۱۹۱۱)، کلات (۳۶۲۳۷)، بجستان(۳۱۲۰۷)، خلیل آباد(۵۱۷۰۱)، باخرز(۵۴۶۱۵)،  مهولات(۵۱۴۰۹) و صالح آباد (۴۳۴۲۶ نفر) بیشتر است. همچنین بخش زبرخان نیشابور به تنهایی جمعیتش از ۱۴۰ شهرستان کشور بیشتر است .

با توجه به دوره بی بند و باری ارتقای تقسیمات کشوری در دوره دولت پر مهر(!) و قانون گریز احمدی نژاد و ایجاد بیش از ۹۱ شهرستان در هشت سال ( یعنی هر ۳۲ روز یک شهرستان )، دولت تدبیر و امید از زمان روی کار آمدن در ۱۲ امرداد ۱۳۹۲ترجیح داد تا تقسیمات کشوری را موقتا تعطیل نماید .

در دولت تدبیر و امید از همان ابتدا و حتی در دفاعیات وزیر کشور در جلسه رای اعتماد صحبت از تهیه طرح جامع تقسیمات کشوری شد و قرار بود این طرح ظرف شش ماه تهیه گردد و پس از چکش کاری مجلس، اجرایی شود، اما متاسفانه این طرح تهیه نشد و بالتبع اجرایی هم نگردید. دولت با این استدلال که در دولت قبل خیلی در قضیه تقسیمات کشور ولنگاری وجود داشته، در تقسیمات کشوری قفل شد و مشخص هم نشد که «کلیددار حل مشکلات کشور»، کلید تقسیمات کشوری را به دست چه کسی سپرده است؟ در سال ۱۳۹۶ و قبل از انتخابات  ریاست جمهوری دوره دوازدهم، گشایشی در امر تقسیمات صورت گرفت و تا پایان سال ۱۳۹۶ تعداد ۴۰ روستای کشور به شهر ارتقا یافت که متاسفانه سهم نیشابور و فیروزه از ارتقای روستاهای ۴۰ گانه به شهر، «هیچ» بود.

از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا اول آذر ماه و در ادامه روند تغییر آرام و ارتقای واحد های تقسیمات کشوری، تعداد ۸ روستا در مناطق مختلف کشور به شهر تبدیل شدند و در ۱۵ مهرماه بالاخره بعد از گذشت حدود ۵ سال و ۲ماه از عمر دولت روحانی شاهد ایجاد اولین  شهرستان در تقسیمات کشوری بودیم. اولین شهرستان در استان خراسان رضوی و با ارتقای بخش صالح آباد شهرستان تربت جام، ایجاد گردید. همزمان در این شهرستان جدید، بخش جنت آباد به عنوان بخش تابعه آن تاسیس گردید. با ارتقای صالح آباد تعداد شهرستان های کشور به عدد ۴۳۰ رسید.

در جلسه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۷ هیات دولت نیز دو شهرستان جدید تایید تاسیس گرفتند؛ بخش بمپور شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان با حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت به شهرستان تبدیل شد و بخش کلاتان در تابعه آن ایجاد شد.  همچنین بخش هوراند در شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی با ۲۱ هزار نفر جمعیت به شهرستان ارتقا یافت و بخش چهاردانگه در تابعه آن تاسیس گردید.

البته همچنین در این جلسه چهار بخش دیگر هم ایجاد شد: بخش حرا در شهرستان قشم و بخش مهرگان در شهرستان سراوان و بخش فندقلو در شهرستان اهر  و بخش جوقین در شهرستان شهریار.

اما علیرغم اینکه از اوایل سال ۹۶ گویا گشایشی در امر تقسیمات کشوری پیدا شده و در دو ماه اخیر در حال اوج گرفتن است، باز هم شاهد بی‌خبری در حوزه ارتقای واحد های تقسیمات کشوری در حوزه نیشابور بزرگ هستیم.

با آنکه پرونده ارتقای سه روستای گرماب شهرستان فیروزه و اسحاق آباد زبرخان و برزنون سرولایت چندین سال است در وزارت کشور و در نوبت مصوبه هیات دولت  است، از گردونه بیرون ماندند .

ارتقای بخش زبرخان به شهرستان از سال ۱۳۸۳ با تهیه طرح توجیهی، مطرح است اما گویا برای زبرخان نیز قرار نیست اتقاقی بیفتد. بخشی که از ۱۰ شهرستان فعلی استان جمعیت بیشتری دارد و  با داشتن طرح توجیهی ارتقا به شهرستان که ۱۵ سال پیش تهیه شده از سال ۱۳۲۳ همچنان در سطح بخش باقیمانده است. اکنون و با ارتقای صالح آباد، زبرخان منتظراست تا به سی امین شهرستان خراسان رضوی تبدیل شود .

طبق آمار رسمی سال ۱۳۹۵، جمعیت بخش زیرخان از شهرستان هایی مانند جغتای(۴۹۱۷۵)، جوین(۵۴۴۸۸)، خوشاب(۳۷۱۸۱)، فیروزه (۳۷۵۳۹)، داورزن (۲۱۹۱۱)، کلات (۳۶۲۳۷)، بجستان(۳۱۲۰۷)، خلیل آباد(۵۱۷۰۱)، باخرز(۵۴۶۱۵)،  مهولات(۵۱۴۰۹) و صالح آباد (۴۳۴۲۶ نفر) بیشتر است. همچنین بخش زبرخان نیشابور به تنهایی جمعیتش از ۱۴۰ شهرستان کشور بیشتر است .این بخش در بین ۱۰۵۷ بخش کشور رتبه ۲۴۱ و در بین ۷۲ بخش فعلی استان خراسان رضوی، رتبه ۱۵ را داراست. این بخش از معدود بخش های کشور است که سه نقطه شهری و چهار امام جمعه و دادگستری و دادستانی مستقل دارد. همچنین بیش از ۲۵۰ واحد صنعتی دارد و قطب گردشگری مذهبی و سیاحتی است. این بخش ۱۱۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.

بخش میان جلگه نیز با داشتن طرح توجیهی ۱۵ ساله در انتظار  ارتقاست. بخشی که بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد و رتبه ۳۳۹ در بین بخش های کشور  و رتبه ۲۱ در سطح استان خراسان رضوی را داراست. بخش میان جلگه حدود ۳۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و یکی از محروم ترین مناطق کشور است. میان جلگه نیز پس از سال ها چشیدن محرومیت اکنون و پس از سالها، منتظر ارتقاست.

اما اکنون که پس از سال ها گشایشی در تقسیمات کشوری پیش آمده، ۱۰۰ هزار نفر ساکنین بخش های زبرخان و میان جلگه و نیم میلیون نفر جمعیت شهرستان نیشابور، انتظار اعلام ارتقای این دو بخش را دارند که امید است مسولین محلی  و استانی و ملی به این خواسته به حق مردم صبور و قانون مدار و پشتیبان نظام، جامه عمل بپوشانند. این امر قطعا نیاز به همکاری و پیگیری فرماندار  و معاون استاندار، نمایندگان مجلس، استاندار و معاونت سیاسی استانداری و وزارت کشور است و امیدواریم به زودی شاهد این امر باشیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.