شکارچیان سابقه دار در پناهگاه حیات وحش حیدری خلع سلاح شدند

18 (1)رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گفت: مامورین پناهگاه حیاط وحش حیدری نیشابور ضمن گشت و کنترل پناهگاه، پس از شنیدن صدای شلیک تیر در ارتفاعات پناهگاه به سرعت به محل عزیمت و طی یک عملیات تعقیب و مراقبت نامحسوس  با ۳ نفرشکارچی متخلف که با یک قبضه اسلحه گلوله زنی اقدام به شکار یک راس قوچ وحشی نموده بودند مواجه شدند.

به گفته محمدمهدی نوربخش، ماموران پس از تعقیب و گریز طولانی، موفق به دستگیری این شکارچیان غیرمجاز شدند. این متخلفین که با سرعت عمل مامورین یگان حفاظت پناهگاه حیات وحش حیدری غافلگیر و خلع سلاح شده بودند، درحالی دستگیر شدند که  یک قبضه چاقو آغشته به خون تازه و موی قوچ وحشی از آنان به دست آمد. در بازرسی ماموران، و از این قاتلان حیات وحش ۳عدد تیر فشنگ، یک قبضه اسلحه گلوله زنی کالیبر ۲۷۰، یک دستگاه دوربین چشمی کشف شد و در نهایت، یک راس قوچ وحشی، که متاسفانه به دست این متخلفان کشته شده بود، لاشه اش در نزدیکی محل دستگیری آنان کشف و ضبط گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست نیشابور، وی افزود: یکی از شکارچیان دستگیر شده سابقه کشتن گونه های حیات وحش را در سایر مناطق حفاظت شده استان داراست و یکی از همراهان او هماز اهالی روستاهای مجاور پناهگاه حیات وحش حیدری و در حقیقت راهنمای محلی شکارچیان بوده است.

گفتنی است پرونده ای در این خصوص تشکیل و در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور به خبرنگار «خیام نامه» گفت: در سال گذشته از منزل یکی از این سه شکارچی یک قبضه اسلحه شکاری را کشف و ضبط کرده بودیم که با معرفی به مراجع قضایی  و بعد از اتمام پرونده، دوباره به شکار غیرمجاز ادامه داده است.

وی در خصوص راه های بازدارنده برای این افراد گفت: به نظر من باید این افراد را به مناطقی که شرایط استفاده از شکار وجود نداشته باشد، تبعید کرد. چون جریمه های مالی قدرت پیشگیری از این نوع جرایم را ندارند.

وی گفت از قاضی این پرونده در سرولایت درخواست کردیم که با توجه به سوابق متهم برخورد جدی با او صورت بگیرد.

به گفته نوربخش، فروشندگان اسلحه های شکاری بدون آموزش دادن  قوانین و مقررات شکار و قوانین حوزه محیط زیست به خریدارن؛ اسلحه خود را به فروش می رسانند، که این موضوع هم آسیب جدی به محیط زیست وارد کرده است.

وی ادامه داد باید زیر ساخت هایی ایجاد کرد که علاقه مندان به تیراندازی بتوانند در محیطی مجاز و بدون خسارت به محیط زیست به تیراندازی بپردازند.

نوربخش افزود: درسال گذشته درنیشابور ۲۱ مورد شکار غیرمجاز انجام شده که افراد خاطی به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی در پایان گفت مردم می توانند با تماس با شماره   ۱۵۴۰ یا ۰۵۱۴۲۶۲۶۲۸۰ موارد شکارهای غیر مجاز را اطلاع رسانی کنند تا از نابوده گونه های جانوری مهم زیست گاه طبیعی و تاریخی مان حفاظت موثرتری صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.