شوِ «پایتختی کتاب» پایان یافت، «کتابخانه مرکزی» لنگِ ۲ میلیارد تومان ماند!

نیشابور در اسفندماه ۱۳۹۴ عنوان پایتخت کتاب ایران را کسب کرد و در آن زمان دو عده مهم به فرهنگ دوستان و مردم نیشابور داده شد؛ تسهیلات مناسب برای تأسیس کتابخانه مرکزی در نیشابور و ۲۰ میلیارد ریال اعتبار فرهنگی از سوی استانداری خراسان رضوی برای این موضوع؛ خبرگزاری تسنیم در پیگیری این وعده ها به این نتیجه رسیده است که مهم ترین ثمره های اختصاص عنوان «پایتخت کتاب» به نیشابور در هاله ابهام است و دستاورد نیشابور: نقریبا هیچ!

به نوشته این خبرگزاری، شیبانی؛ فرماندار شهرستان پیرامون ثمرات انتخاب شهرستان نیشابور به‌عنوان پایتخت کتاب ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین امتیازات این انتخاب احداث کتابخانه مرکزی شهرستان با کمک یک بنیاد (وابسته به بانک ملت) بوده، اما متاسفانه تا امروز هیچ قدمی در این حوزه برداشته نشده است.

به گفته شیبانی، پیگیری این موضوع البته در حدود اختیارات نمایندگان شهرستان در مجلس بوده که تا آن‌جا که مطلع ایم مکاتبات و پیگیری‌های زیادی از جانب ایشان صورت گرفت اما به دلیل تغییر و تحولات مدیریتی بانک، وعده احداث کتابخانه مورد نظر با بودجه حدودی ۲ میلیارد تومان در حرف باقی مانده است.

فرماندار شهرستان نیشابور با اشاره به نامه‌ای که درباره این موضوع به وزیر ارشاد نوشته شده و دستور وی افزود: تخصیص بودجه این کتابخانه از امتیازات پایتختی کتاب بوده و تاخیر در تخصیص آن جایز نیست. در همین زمینه به گفته نمایندگان دستور وزیر ارشاد روزنه‌هایی را باز کرده هرچند تا امروز به جایی نرسیده است.

شیبانی می‌افزاید: معتقدیم در اعطای این امتیاز به نیشابور کم لطفی شده و انجام تعهدات در بوروکراسی اداری گم شده است. حداقل امید ما این است رسانه‌های استان با پیگیری امکان عملیاتی شدن این زیرساخت فرهنگی را در نیشابور فراهم کنند.

فرماندار نیشابور با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده به تشکیل انجمن‌ها و سمن‌های فرهنگی و کتابخانه در شهرستان بیان کرد: یکی از رویکردهای معنوی این عنوان، تشکیل ۱۰ انجمن کتابخوانی در شهرستان و روستاهای اطراف است که فعالیت آن تا امروز نیز پابرجا بوده و مشغول فعالیت هستند. این انجمن‌ها  اقدام به یارگیری و برگزاری جلسات منظم کتابخوانی کرده و حتی علاقه‌مندان جوان و نوجوان را از روستاهای اطراف به نیشابور می‌کشانند.

خلف وعده بنیاد ملت

حمید گرمابی؛ نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس نیز در باره اجرایی‌ نشدن وعده ساخت کتابخانه مرکزی نیشابور اظهار داشت: مهمترین امتیاز زیرساختی این انتخاب همین بودجه دو میلیاردی ساخت و تجهیز کتابخانه بزرگ نیشابور بوده که تا امروز با وجود پیگیری‌های ما از بانک ملت به دلیل منحل شدن «بنیاد خیریه ملت»، که متولی ساخت این کتابخانه بوده است، در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

وی ادامه می‌دهد: با این وجود، زمین مورد نیاز برای ساخت این کتابخانه در شهرستان نیشابور آماده تحویل به این بنیاد است. البته در دیدارهای اخیر با مدیران بانک ملت ایشان بر تعهد این بنیاد پابرجا بوده‌اند اما تا امروز گام عملی در این راستا برداشته نشده است. البته ما پیگیری‌های خود را از وزیر ارشاد نیز انجام داده‌ایم. با توجه به محقق‌شدن این موضوع برای دیگر شهرهای برگزیده به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال های گذشته،  خواسته ما این است این موضوع برای نیشابور نیز لحاظ شود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.