شورای چهارم در آستانه ی انتخاب چهارمین سکاندار شهرداری ابر شهر: آیا این بار «اَبَر شهردار» انتخاب خواهد شد؟!

 

imgresرضا مهرداد

اما امروز شما در برابر انتخابی دیگر قرار گرفته اید! بیایید برای یک بار هم که شده بیاندیشید که موکلان شما در این سه سال چه هزینه های مادی و معنوی غیر ضروری را به سبب قیام و قعودها و تصمیمات و رفتارهای شما پرداخت کرده اند؟ حداقل این بار تلاش کنید درست تر و صادقانه تر تصمیم بگیرید

 

پس از «دوباره برکناری شهردار پیشین» که به دلیل قانون ستیزی برخی از اعضا و البته افراد بی مسئولیت خارج از شورا! صورت گرفت، بالاخره «مسلمی» در جایگاه سرپرست شهرداری مستقر شد. شورای شهر نیز که در سال پایانی عمر خود در برابر آزمون سختی قرار گرفته است؛ ظاهرا عزم خود را جزم کرده است تا شهرداری«بیابد» در حد «ابر شهر»! به همین سبب ضرب الاجل تعیین کرد و از صاحبان تجربه و رزومه و «آشنایان» خواست تا پایان وقت اداری یک شنبه و سپس دوشنبه ی گذشته! کارنامه ی خود را ارایه نمایند. شورائیان که با سیل ۲۸ نفره ی داوطلبان پست شهرداری مواجه شدند پس از یک بار ناکامی در تشکیل جلسه، سرانجام در نخستین روز تیرماه ۱۳۹۵برای جلوگیری از دسترسی مردم و شاید بیگانگان، به نمی دانیم کدام اطلاعات سری شهر، پشت درهای بسته تشکیل جلسه دادند و پس از حدود ۹۰ دقیقه بحث و جدل و شاید گفتگو؛ به گفته ی جناب سخن گو به نتایج زیر دست یافتند:

–  از میان۲۸تن داوطلب ؛ هشت تن برگزیده شدند.

هر کدام از این هشت نفر دست کم ۵ رای موافق اعضای شورای شهر را کسب نموده اند.

–  دیگر نامزدها کمتر از ۵ رای داشته اند.

– شورا در روزهای شنبه و یک شنبه ی این هفته رزومه ی نهایی را دریافت و مصاحبه ی اختصاصی با هر یک از این افراد انجام خواهد داد.

–  احتمالا سه شنبه رای گیری نهایی برای انتخاب شهردار برگزار خواهد شد.

تحلیل خبر:

شورا حق اشتباه ندارد:

 تا کی مردم باید تاوان اشتباهات شورائیان را بپردازند؟

هر چند کارنامه ی شورای چهارم در انتخاب سکانداران شهرداری نیشابور  و بسیاری امور دیگر مربوط به آن چندان شفاف و قابل اعتنا نیست و به مصداق«آزموده را آزمودن خطاست» نباید انتظار معجزه ای از این شوراداشت، اما نویسنده ی این سیاهه بر خلاف ایده ی شیخ اجل در هفتصد سال پیش که «تربیتِ نا اهل را، چون گردکان بر گنبد» می دانست؛ بر «درس آموزی» عزیزان شورا و به ویژه دردمندان آن از حوادث گذشته؛ امیدوار بوده و به عنوان یک «شهروند مسئول»، به خاطر عوارض مختلفی که می پردازد، خود را صاحب حق انتقاد از تصمیمات « شورائیان» می داند؛ چون گذشته «مکرر» نکاتی چند در این خصوص را یادآور می شوم شاید که گوش شنوایی باشد:

یکم: شورا حق اشتباه ندارد

شورای چهارم در سه سال فعالیت خود « شهردار منتخب شورای سوم و معتمد خود » را عزل؛ «دو سرپرست» را منصوب؛ یک ابَرشهردارش نیز که با دوازده رای بی سابقه اعضا انتخاب شده بود به دلیل تخلفات گوناگون و به موجب رای نهادهای نظارتی «منعزل» شد و حال در آستانه ی  چهارمین انتخاب خود قرار دارد.

فارغ از بگو مگوهای سیاسی و رقابت های باندی که در نبود باشگاه های سیاسی (احزاب) متاسفانه گریبانگیر شوراها شده است و گلوی این نهاد« اجتماعی» که پایه ی دموکراسی و تمرین آن محسوب می شود را می فشارد؛ زیان کننده ی اصلی در این جدال ها مردم اند. مردمی عمدتا نیازمند که با فشردن گلوی خود و کنار گذاشتن بسیاری از هزینه های حتی ضروری؛ هزینه های گزاف اداره ی شهر را می پردازند به امید دریافت خدمات بهتر و ساخته شدن شهرشان با نظارت برگزیدگان شان در شورا.  اما متاسفانه در این آمدن و شدن ها، نه تنها«منافع» صاحبان اصلی شهر! دیده نمی شود بلکه این مردم باید تاوان تصمیمات نادرست و بعضا منفعت طلبانه و غلط شورای شهر را بپردازند.

انصافا اگر بزرگواران منتخب در شورا به عقب برگردند در قصه ی پر غصه ی! عزل و نصب سکانداران شهرداری؛ که طبعا باید مسئولیت مستقیم آن را بپذیرند؛ چه نمره ای به خود می دهند؟ ضمن احترام به شخصیت حقیقی همه ی انسان های روی زمین؛ کسانی که برای چند ماه اداره ی این شهر تاریخی را به جناب «بتویی» سپردند؛ چه هدف یا اهدافی را دنبال می نمودند؟ راستی هزینه ی مدیریت «واپس گرا» و غیر حرفه ای ایشان برای شهر را سنجیده اید؟ شورائیان عزیز که پس از برکناری زرندی برای انتخاب شهردار جدید فراخوان عمومی دادند، رزومه ها ستاندند، ررسی ها کردند؛ قسم ها یاد کردند و پیمان ها بستند، چرا وقتی اکثریت به یک گزینه ی صاحب تجربه، استاد دانشگاه، آشنای به نیشابور رسیدند با یک «تشر» یک مقام غیر مسئول؛ همه چیز را بشکستند و به کناری نهادند؟ مگر شما نماینده ی مردم و امین آنان نبودید؟ پس از کنار گذاشتن این استاد دانشگاه؛ ملاک  و معیارهای شما برای انتخاب «حسینی» چه بود؟ چرا اکثریت شورا در برابر تخلفات او سکوت کردید؟ چرا حامیان وی در شورا چشم بر دریافت حقوق ۲۰میلیونی اش در سه ماه متوالی؛ بستند؟ اگر خیام نامه در خصوص حقوق غیر قانونی او و سایر تخلفاتش اطلاع رسانی نمی کرد و مقامات نظارتی رسیدگی و عزلش نمی کردند؛ واکنش شما چه بود؟ آیا اجرای فلان پروژه های سفارشی یا «پنج میلیون» ویژه ی پرداختی غیر قانونی بر رای اعتماد مجدد اکثریت تاثیر گذار نبود؟ آیا این بر خلاف امانتداری تان نبود؟

دوم: چرا جلسه غیر علنی؟ لطفا صادق و شفاف باشید!

چرا جلسه را غیر علنی برگزار کردید؟ این سوالی است که از لحظات اولیه ی شروع جلسه سه شنبه گذشته از جانب خبرنگاران حاضر پرسیده شده است. اگر شورائیان محترم آن گونه که جناب سخن گو عنوان نموده اند در یک جلسه ی حدود ۹۰ دقیقه ای رزومه های ۲۸ نفر را بررسی نموده اند و سپس با رای گیری «هشت» نفر را برگزیده اند قبل از برگزاری جلسه با این برگزیدگان؛ باید به سوالات زیر پاسخ دهند:

– چرا جلسه ی شورا برای برسی رزومه ها و انتخاب افراد غیر علنی بوده است؟ آیا اسرار خاصی وجود دارد که خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی و مردم نباید بدانند؟ آیا مردمی که تا چند ماه دیگر برای گرفتن رای شان، خاک پای شان می شوید و به هزار راه رفته و نرفته متوسل خواهید شد؛ نامحرم هستند؟

– چرا اسامی تمام ۲۸ داوطلب این سمت برای اطلاع افکار عمومی اعلام نشد؟

– معیار و ملاک های اعضای شورا پشت درهای بسته برای گزینش افراد چه بوده است؟

– چگونه در ۹۰ دقیقه رزومه ی ۲۸ نفر بررسی و برای هر یک رای گیری شد؟

– این که از هشت نفر برگزیده شده، دو نفر عضو شورا و یک نفر همسر یکی از اعضای شوراست، مصداق چیست؟

– اگر ملاک تعداد رای داوطلبان از اعضای شورا بوده است؛ تکلیف «تعداد رای» اعضایی که خود داوطلب بوده اند یا نزدیکان شان در جلسه به لابی برای شان مشغول بوده اند! چه می شود؟ آیا این امکان برای همه ی داوطلبان مهیا بوده است؟

– آیا واقعا شما شایسته ترین ها را برگزیده اید؟ مثلا فلان عضو شورا که جزء برگزیدگان است، چه تجربه ی مدیریتی و توانمندی هایی برای اداره ی شهرداری بحران زده دارد؟ یا همسر فلان عضو محترم شورا (با کمتر از ۳۰ سال سن) دارای چه برتری هایی نسبت به بسیاری از داوطلبان بوده است که جزء برگزیدگان است؟ نکند خدای نکرده این بار هم باند بازی و بی توجهی به منافع مردم و شهر فراروی تان بوده است؟

– آیا به سلامت و صداقت گزینش شدگان توجه داشته اید؟ آیا کسی که در سمت فعلی خود گرفتار رفتارها و تصمیمات متاثر از منافع فردی و باندی جریان قانون ستیزی و باندهای فاسد در شهرداری است (که در صورت انتخاب او افشا خواهیم کرد و شما باید پاسخ دهید) در جایگاه شهردار؛ این نهاد پول ساز و ثروتمند را به آوردگاه مالی و انتخاباتی تبدیل نخواهد کرد؟ تا کی باید از جیب مردم هزینه فعالیت سیاسی برخی افراد فاقد ریشه سیاسی پرداخته شود؟ لطفا از تجربه ی انتخابات گذشته و تبدیل شدن شهرداری به آوردگاه انتخاباتی افراد و گسترش بی اعتمادی و نارضایتی مردم؛ درس بگیرید.

سوم: اداره ی شهر با سفارش عمه و خاله نمی شود!

ضمن احترام به شخصیت همه ی منتخبان؛  قبول کنید برای ساختن شهرهای بزرگ انسان های بزرگ و شایسته  باید به خدمت گرفته شوند. لطفا سراغ شایسته ترها هم بروید، نباید اجازه داده شود با طرح برخی افراد فاقد توانایی و صلاحیت مدیریتی، تخصصی و بعضا فردی به عنوان برگزیده؛ اعصاب و روان شهروندان و وقت شورائیان صرف تبلیغات زودهنگام تبلیغاتی آن ها از جیب مردم شود. جایگاه شهردار نیشابور چیزی نیست که به سان دوره ی قاجار به سفارش عمه ، خاله ، همسر، رفیق، شریک و…. پیش کش این یا آن شود.

البته بنا نیست در گذشته بمانیم که سخن در آن بسیار است؛ اما حد اقل انتظار مردم محروم و زیان دیده ی نیشابور که همواره غزها، تاتارها، مغول ها و بیابانگردان بر آنان تاخته اند و از جنگ حیدری- نعمتی ها رنج های بسیار برده اند؛ به عنوان صاحبان امانت از شما به عنوان «امانتدار» این است که این بار؛  و شاید برای آخرین بار؛ دست از رفتارها و مطالبات فردی و باندی بردارید  و  با دقت نظر و به دور از شتابزدگی؛ سکان ابر شهر را به ابرمردی بسپارید که صاحب «دانش»، «تجربه»، «تخصص»، «صداقت»، «سلامت» و «امانتداری» در این ثروتمندترین و اثرگذارترین نهاد شهری باشد و خود تنها به وظیفه ی نظارتی تان برگردید که خیر «دنیا» و « آخرت»تان در آن است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.