شورای شهر؛ سناریوی نخ نمای سفرها، سنگینی بار بیت المال

شورای شهر؛ سناریوی نخ نمای سفرها، سنگینی بار بیت المال

آیا شهردار این بار استیضاح می شود!؟

شهردار بر لبه تیغ

جلسه هفتگی شورای شهر، شاهد اعلام وصول طرح سوال از شهردار نیشابور از سوی دو تن از اعضای شورای شهر بود. موضوعی که می تواند بار دیگر زرندی را در آستانه استیضاح قرار دهد.

یازدهم آذر ماه، در ابتدای جلسه شورای شهر، مقرر شد با توجه به اینکه حد قانونی تاریخ ابلاغ و ارسال سوالات به شهردار گذشته است، جلسه فوق العاده ای روز پنجشنبه سیزدهم آذر ماه برگزار شود که دو گروه سوالاتشان را مطرح کنند. دو سوال کننده از شهردار ین بار از دو طیف متفاوت شورا هستند. در یک سو ثمانه سکاکی است، که در ماه های گذشته به علت به کارگیری برخی نزدیکان اش در شهرداری خود مورد انتقاد برخی دیگر از اعضای شورا قرار دارد و معتقدند این عضو شورا و همفکران ش خود از عوامل فشار بر شهردار هستند. موضوعی که در صورت صحت، اقدام این عضو شورا را زیر علامت این سوال قرار می دهد، که آیا دلیل این طرح سوال، و احتمالا عدم اقناع و تلاش برای استیضاح زرندی، حلقه دیگری از دخالت ها و فشارهای اعضای شورا بر شهردار است.

از سوی دیگر، محمدکاظم صادقی، شهردار سابق که تنها پس از یک سال از شروع به کار شورا، در یک چالش طراحی شده خود و دوستان ش کرسی های هیات رییسه را به طیف نزدیکان یک نماینده مجلس واگذار کردند. انگیزه صادقی از طرح سوال، عدم تحقق برنامه های شهرداری، عدم تحقق بودجه و به کارگیری بدون ضابطه نیروها در شهرداری عنوان شده است.

به این ترتیب، شهردار حالا از سوی طیفی که معتقدند زرندی به جای رعایت قانون و پیگیری وعده هایش، با امتیاز دادن به برخی شوراییان از کارآمدی شهرداری کاسته و همچنین از سوی طیفی که امتیازات بسیاری از زرندی در طول ۱۶ماه شهرداری اش گرفته اند، میان دو لبه قیچی قرار گرفته است.

دستور جلسه شورا

هفته گذشته نیز با وجود یکی دو عضو جنجالی این شورا، صحبت هایی مطرح شد که از نظر خبرنگاران که اتفاقا حضور پررنگ تری به نسبت سایر جلسات داشتند، دور نماند.

مدیر IT دبیرخانه شورا با اشاره به لپ تاپ هایی که روبروی تمام اعضا گذاشته بود، توضیحاتی در رابطه با وب سایت جدید شورا به آدرس shoraneyshabur.ir و اتوماسیون اداری ارائه داد و این اقدامات را برای جلوگیری از طولانی شدن ثبت مدارک و گم شدن آن در جریان جابجایی ها و همچنین کارتابل تحت وب، که اعضا بتوانند خارج از مجموعه شورا نامه های شان را بررسی کنند و مردم هم بتوانند به صورت الکترونیکی درخواست خود را پیگیری کنند، دانست.

رئیس کمیسیون عمران در رابطه با دیوار کشی ساختمان های مجتمع فولاد که باعث انسداد معابر شده است، اعلام کرد که در طرح تفصیلی، توسط کمیسیون ماده ۵ بررسی شود و تا قبل از طی مراحل قانونی، انسداد معابر غیر قانونی مرتفع گردد.

انتقاد از وضعیت نابه سامان پایانه نیشابور

در ادامه جلسه نیز شاملی نامه مسئول پایانه های مسافربری نیشابور را قرائت کرد. مواردی از جمله عدم وجود جایگاه مناسب جهت سوار شدن مسافرین، عدم وجود خط اتوبوس از چند نقطه شهر به پایانه، تسلط نداشتن ورود و خروج خودروها به پایانه، عدم نظارت بر نظافت پایانه و سرویس های بهداشتی آن، مستقر نبودن نیروی انتظامی و عدم وجود دستگاه خودپرداز را از مشکلات این پایانه دانسته است.

شاملی با بیان این که من سرویس های بهداشتی را بررسی کردم که تمیز بود و فقط تعداد آن کم بود، از وضعیت ابراز رضایت کرد. اما حجت اله شریعتمدار با بیان این که با بازدید مختصر نمی توان مشکلات را کتمان کرد گفت: باید مشکلات این مجموعه مرتفع گردد. صالح آبادی پیشنهاد کرد که کمیسیون خدمات به همراه مجموعه های مرتبط جلسه ویژه ای در ترمینال تشکیل دهد و تمام موارد را بررسی کند. اما شاملی با بیان این که برخی از این موارد مثل دستگاه خودپرداز، بر عهده مدیر است خواستار تذکر به مدیریت مجموعه در این زمینه شد و البته موضوع با اظهارات شریعتمدارچنین ادامه یافت: مدیر آنجا زیر نظر شهرداری است، اگر مدیری عرضه نداشته باشد نمی توان کار مردم را معطل نگه داشت. یک عضو دیگر شورا هم با درخواست این که این موارد را به مدیریت آن ارجاع دهید تا ظرف مدت معینی بررسی کند، تصریح کرد: آن آقایی که به عنوان مدیر حقوق می گیرد و کارمندان آن می گردند و می چرخند! چه کاره اند که اعضای شورا بروند آنجا جلسه بگذارند؟ صالح آبادی تاکید کرد: جلسه گذاشته شود تا مشکلاتی که مربوط به مدیریت است از بقیه تفکیک شود.

در بند دیگراز موارد کمیسیون خدمات، ساخت و سازهای خیابان عطار به همراه پارک دوطرفه خودروها که پیاده رو و حاشیه خیابان را مسدود کرده است قرائت شد که در نهایت مقرر شد سازمان پسماند جهت ایمن سازی و پاک سازی خیابان ها با اولویت خیابان عطار اقدام و نتیجه ظرف مدت دو هفته به شورا اعلام شود.

در ادامه صائب نیا در رابطه با یک طرفه شدن خیابان مدرس و بسته شدن تقاطع این خیابان با بلوار بعثت اظهار کرد که کسبه این خیابان تحت فشارند که شاملی در پاسخ بیان داشت: موضوع با سرهنگ دهنوی جهت بررسی هماهنگ شده که اگر بشود چراغ راهنمایی گذاشت که هم از ترافیک جلوگیری شود و هم راه مذکور باز شود.

نظافت شهر از پول میوه و لپ تاپ شورا واجب تر است

یک عضو شورا در بحث خدمات شهری و رفت و روب، با بیان این که برخی قسمت های شهر به این لحاظ فاجعه است، تصریح کرد: چطور به خودمان اجازه می دهیم که امروز و فردا کنیم، شهرداری را مکلف کنیم با نیروهای موجود یا با گرفتن نیروهای شرکتی این مسئله را حل کند. شریعتمدار با اشاره به این که برخی مناطق شهر در سه نوبت نظافت می شود ولی برخی مناطق دیگر ماهی یک بار، افزود: اگر بحث بودجه است از همان جا که ۳۰ میلیون تومان برای میوه ای که ما در جلسات شورا می خوریم تامین می شود، بودجه رفت و روب را تامین اعتبار کنیم، از همان جایی که این لپ تاپ ها را خریدیم تامین کنیم.

صادقی نیز با بیان این که پیشنهاد داریم به جای اینکه چند نیرو اضافه کنیم، دو سه تا ماشین مکانیزه استفاده کنیم، اظهار داشت: کسی هم منکر ضرورت این مسئله نیست ولی تا الان اطلاعاتی که به شورا رسیده اطلاعات درستی نبوده که مبنای تصمیم گیری ما باشد. وی از ۷۰ هکتار «اختلاف محاسبه در مورد مساحت» خیابان ها و کوچه های شهر که در گزارش های شهرداری در مورد مناطق مورد رفت و روب ارسال شده است خبر داد و اضافه کرد: در جلسه فردا در کمیسیون خدمات شهری این مغایرت ها برطرف می شود.

واکنش جدی به طرز بیان شریعتمدار

جدی در واکنش به صحبت های شریعتمداری با بیان این که من متاسفانه مجبورم با زبان خود آقای شریعتمدار با ایشان صحبت کنم، اظهار داشت: گفتمان اینکه «فقط ما می دانیم مشکلات مردم چیست» درست نیست. شریعتمدار هم ساکت نمانده و پاسخ داد: ما نشسته ایم در شورا برای خودمان «تف می دهیم»، الان هم شب های زمستان است بیایید در خانه ما کرسی بگذاریم، تخمه هم بشکنیم، حق الجلسات هم نگیریم. جدی دنباله حرف را چنین پی گرفت که شما که هر روز مشهدی، این بقیه اعضا هستند که دائما به این مناطق سر می زنند.

در این لحظه صالح آبادی پادرمیانی کرد که البته اوضاع بدتر شد، وی اظهار داشت: اگر ما پیراهن از قرآن بپوشیم و داد بزنیم که خدمت گزار مردم ایم، مردم در قضاوت های شان اشتباه نخواهند کرد، مردم فهیم تر از آنند که ما با شعار بخواهیم چیزی را بقبولانیم یا پنهان کنیم. شریعتمداری از صندلی خود به جلو خم شد و خطاب به صالح آبادی گفت: شما که اینجور متلک می گویید اگر بنا به شعار باشد، جناب عالی بودید که شعار می دادید اگر از آسمان سنگ ببارد کلنگ میدان بار را می زنیم!

این بگو مگوها و اتهام زدن به یکدیگر میان صالح آبادی، شریعتمدارو جدی دقایقی ادامه یافت که برای صرفه جویی در وقت خوانندگان نشریه از ذکر ادامه آن خودداری می کنیم.

سفر تهران برای تبدیل پادگان به دانشگاه

قرار شده است چند تن از شورای شهر نیشابور با سفر به تهران و دیدار با نمایندگان مجلس، موضوع اختصاص زمین پادگان هاشمی نژاد به دانشگاه فرهنگیان را پیگیری کنند. صالح آبادی با اشاره به دلیل سفر تهران اظهار داشت: دختران دانشجوی دانشگاه فرهنگیان، دغدغه های شان را با ما مطرح کردند و ما برای این موضوع جلسه گذاشتیم.

این موضوع با واکنش شریعتمدار روبه رو شد که: «مگر نمایندگان مجلس، نیشابوری نیستند که شما می خواهید بروید در تهران جلسه بگذارید؟ پول بلیط و غذا و حق ماموریت از جیب مردم بگیرید که می خواهید در محضر مبارک آقای سبحانی نیا و مروی نهار بخورید!» کهرییس شورا تنها به گفتن «واقعا متاسفم!» اکتفا کرد.

ثمانه سکاکی در ادامه مباحث اظهار داشت: امتیاز دانشگاه فرهنگیان را هم سبزوار و هم نیشابور می خواهند بگیرند و سبزوار به خاطر بحث استان شدن ش بسیار پیگیر است، من هم به نمایندگی از خانم ها در جلسه فردا شرکت خواهم کرد. شریعتمدار این بار سکاکی را بی نصیب از انتقاد نگذاشت و خطاب به سکاکی اظهار داشت: شما چه تخصصی در حوزه دانشگاه دارید که می خواهید بروید؟

در پایان لیلا کاشفی ضمن بیان این که فضای پادگان شهید هاشمی نژاد تخلیه شده، بهترین فرصت است که این امتیاز به نیشابور منتقل شود، اظهار داشت: من دلسوزی آقای شریعتمداری را که صرفا برای بیت المال است تقدیر می کنم، ولی به نظر می آید که این جلسه لازم است.

به هر روی به نظر می رسد یکی از گزینه های مهم برای جایگزینی پادگان هاشمی نژاد نیشابور، که اینک با تخلیه آن توسط سپاه، در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته، تبدیل شدن به دانشگاه فرهنگیان است. اگر چه تنها گزینه مطرح شده تا کنون هم هست که مورد بررسی در شورا قرار گرفته است و خبری از بررسی های کارشناسی جدی در این زمینه وجود ندارد، اما دست کم این گزینه در صورت تحقق بیش ترین سنخیت را با کارکرد مالک جدید، آموزش و پرورش، دارد و امتیازی هم برای شهر به حساب می آید. فعلا شوراییان نیشابور در تحقق آن مصمم به نظر می رسند.

تذکر کاشفی در مورد پرداخت ها به اعضا

لیلا کاشفی با تذکر به اعضای شورا در مورد حق الجلسات دریافتی گفت: حق الجلسات ما حداکثر ۵۰ ساعت در ماه است اما گاهی دوستان کمتر از این ساعات حضور دارند در حالی که حداکثر دریافتی را دارند و متاسفانه گاهی ساعت ها جابجا می شود و جلسه ای که در ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه تشکیل شده، برای کلیه اعضا ۱۲ ساعت گزارش شده است! اینجا هم باید روی بیت المال حساس بود.

نویسنده :آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.