شهر معلول ( دومین شهر استان از لحاظ تعداد معلولان، از «مناسب سازی اماکن» ناتوان است )

رضا میرابی- دوازدهم آذر مصادف با سه دسامبر در تقویم جهانی به عنوان روزجهانی معلولان مشخص شده است. «تصویب لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت؛ اقدامی فراگیر برای تحقق جامعه پایدار و پذیرا برای همه» این شعار سازمان بهزیستی کشور برای روز جهانی معلولین سال جاری است.

نیشابور که با داشتن ۱۰ هزار معلول در جایگاه دوم تعداد معلولان استان قرار دارد، وضعیت اسف باری در ایجاد جامعه مناسب سازی شده برای حضور فعال این قشر دارد. نبود زیرساخت های مناسب برای تردد و حضور افراد معلول در اکثر نقاط شهری در دیدگاه نخست و پیشرفت کند بازتوانی این افراد در سطوح بعدی، سطح رضایتمندی طیف کم توان جامعه را به حداقل رسانده است.

 

 

نیشابور ۱۰ هزار معلول دارد!

رئیس اداره بهزیستی نیشابور در این خصوص می گوید: تعداد کل پرونده های بهزیستی نیشابور در حوزه معلولین ، ۱۴ هزار و ۱۸۲ مورد است که این آمار به تفکیک در بخش های  جسمی و حرکتی(۳۸۰۶ مورد نفر) ، ذهنی(۱۶۴۳ نفر)، شنوایی و گفتار(۱۱۱۰ نفر)، اعصاب و روان(۷۶۲ نفر)، بینایی( ۶۳۵ نفر) و حوزه پیشگیری و اجتماعی با بیش از ۳۲۰۰ پرونده طبقه بندی می شود.

علی صدر که صبح نهم آذر، با تاخیر ۴۵ دقیقه ای در نشست خبری حوزه روزجهانی معلولین حاضر شده بود، ادامه داد: تعداد کل معلولان نیشابور حدود ۱۰ هزار نفر است که نیشابور در این بخش رتبه دوم استان پس از مشهد را دارد. هم چنین در یک سال گذشته ۲۵۰ ورودی به جامعه معلولین داشتیم که متاسفانه برای شهر نیشابور آمار بالایی است. نیمی از این افراد با عامل ژنتیک و مادرزادی و نیمی دیگر با دخالت عوامل محیطی معلول شده اند.

نیشابور، رتبه نخست ارزبابی عملکرد ادارات بهزیستی استان

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: اداره بهزیستی نیشابور در ۶ ماهه اول امسال طبق ارزیابی عملکرد اداره کل بهزیستی استان رتبه اول ادارات بهزیستی شهرستان های استان با بالاترین امتیاز بالاتر از شهرستان های مشهد، سبزوار و گناباد را کسب کرد.

این مقام مسئول افزود: سازمان بهزیستی مظلوم واقع شده است. علی رغم گستردگی خدمات بهزیستی اما مردم جامعه هنوز آنچنان که باید با حوزه عملکرد بهزیستی آشنا نیستند. در نیشابور بیش از ۴۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند. حوزه کاری سازمان بهزیستی گسترده است و بیش از ۱۵۰ وظیفه در قالب حوزه های توانبخشی، پیشگیری امور اجتماعی، مدیریت عملکرد، فناوری اطلاعات، مدیریت مشارکت های مردمی و… در حیطه وظایف بهزیستی قرار دارد. این رتبه نخست حاصل تعامل خوب بین اداره بهزیستی، رسانه ها و جامعه است.

پیشگیری از معلولیت با غربالگری های بینایی، شنوایی و ژنتیک

رئیس اداره بهزیستی نیشابور با بیان اینکه مهم ترین اقدام برای ساماندهی وضعیت معلولین، پیشگیری از ورود افراد بیشتر به قشر معلول جامعه است، اظهار کرد: پارسال حدود ۱۵ هزار کودک غربالگری بینایی کردیم که امیدواریم امسال ۲۰ هزار کودک از میان ۲۲ هزار کودک سه تا شش ساله تحت پوشش غربالگری قرار دهیم.هم چنین تمام کودکان پس از تولد غربالگری شنوایی می شوند که توسط مراکز خصوصی زیر نظر بهزیستی انجام می شود.

صدر گفت: در طرح غربالگری ژنتیک در سال گذشته بالغ بر ۲۱۰۰ نفر را تحت غربالگری ژنتیک قرار دادیم که ازین تعداد ۱۵۰۰ زوج تازه ازدواج کرده و ۷۰۰ تا دانش آموز در طرح غربالگری ژنتیک شرکت داشتند.

وی با تاکید بر اینکه تمام خدمات ما در غربالگری های بینایی، شنوایی و ژنتیک از صفر تا صد رایگان است، ابراز خرسندی کرد: در حال حاضر در نیشابور هیچ نوزاد و کودک واجد شرایطی را نداریم که نیاز به عمل کاشت حلزون و سمعک داشته باشد و و ما نتوانیم این اقدامات را برای او انجام دهیم.

اعتبار هیچ برای مناسب سازی شهری معلولین در ۵ سال گذشته!

او در ادامه جلسه اذعان کرد: اداره بهزیستی نیشابور در یک سال گذشته در خصوص مناسب سازی فضای شهری معلولین از رتبه های بالای ۲۰ به رتبه ۲ استان صعود کرده است اما چیزی که در عمل اتفاق افتاده مطلوب جامعه و اداره بهزیستی نیست.

این مقام آگاه تصریح کرد: در ۵ سال گذشته هیچ اعتبار دولتی مناسب سازی شهری به سازمان بهزیستی اختصاص نیافت اما در سال جاری ، بعد از این سالها اعتبار ۲۸ میلیونی برای مناسب سازی به ۶ اداره ذی ربط نیشابور اختصاص یافت که مشخصا این مبلغ برای این بحث بسیار ناچیز است. در چند سال گذشته اقدامات مثبتی انجام شده اما طرح بزرگ و شاخصی نداریم که تغییر عمده ای در وضعیت نامطلوب مناسب سازی شهری برای معلولان ایجاد کرده باشد .

به گفته صدر، در حالی که در فضای کنونی هیچ یک از ادارات موجود برای حضور معلولان انجام مناسب نیستند و خیابان های سطح شهر، دانشگاه ها، مجتمع های خرید و… برای حضور فعال معلولان در جامعه مهیا نشده است، بوستان امین اسلامی به عنوان تنها پارک مناسب استفاده معلولان، قرار دارد.

قانون جامع حمایت از معلولان بعد از ۱۳ سال هنوز اجرایی نشده است!

بهزیستی از شهرداری نیشابور شکایت می کند!

دبیر کمیته مناسب سازی شهری نیشابور گفت: یکی از مواردی که به عنوان شاخص توسعه یافتگی کشورها ملاک هست، مناسب سازی شهری برای است. این مناسب سازی تنها برای معلولان انجام نمی شود. مناسب سازی شهری سطح رفاه مردم برای حضور در جامعه را افزایش می دهد.

صدر در خصوص قوانین حمایتی از جامعه معلولان افزود: قانون جامع حمایت از معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ به صراحت در ماده ۲ دستگاه های اجرایی را به بحث مناسب سازی شهری معلولین ملزم کرده است. این قانون تکلیف کرده بود که تمام دستگاه های اداری، ظرف دوسال از زمان تصویب قانون، فضای شهری را برای حضور معلولان مناسب سازی کنند اما می بینیم که بعد از گذشت حدود ۱۳ سال هنوز اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است. در حال حاضر به نظر بنده ضعف در برنامه و قانون گذاری نداریم اما در اجرای قوانین، بعضی موازی کاری ها و عدم همکاری سازمان ها باعث شده که به این برنامه ها و قوانین جامعه عمل پوشانده نشود .

به گفته این مقام مسئول، تمام اماکن و ساختمان های  عمومی و دولتی از سمت بهزیستی به صورت مصور در خصوص مناسب سازی مستند سازی شده است و بهزیستی آماده است که این اطلاعات را برای اجرای طرح های مناسب سازی در اختیار نهادهای اجرایی قراردهیم.

رئیس اداره بهزیستی نیشابور تصریح کرد: در تبصره دو این قانون، شهرداری مستقیما باید از صدور پروانه احداث و پایان کار اماکن و ساختمان های عمومی که مناسب سازی برای معلولان را انجام نداده است، خودداری کند. هم چنین اختیار نظارت بر عملکرد ادارات در موضوع مناسب سازی شهری به سازمان بهزیستی واگذار شده است. ما هم در اداره بهزیستی نیشابور در همین قالب در جلساتی که سال گذشته با شهرداری نیشابور برگزار شد، بارها به طور صریح این موضوع را تذکر داده ایم.

او تاکید کرد: ما در سنوات قبل کتبا با شهرداری مکاتبه کرده ایم و این قوانین را گوشزد کرده ایم.در صورت نقض این قوانین اداره بهزیستی از شهرداری شکایت خواهد کرد. ما این تهدید را داریم و من قول میدهم که در صورت ادامه روند بی توجهی نسبت به قوانین مناسب سازی معلولین، این اقدام را عملی کنم.

*میان تیتر

رئیس اداره بهزیستی نیشابور در بخش دیگری از سخنانش که از موضوع جلسه دور بود، گفت: در حال حاضر بر خلاف تصور مردم، تقاضای جامعه برای حضانت زیاد کودکان بی سرپرست تحت حضانت بهزیستی بیشتر از تعداد کودکان واجد شرایط برای فرزند خواندگی است.این مسئله زمانی رخ می دهد که زوج هایی که تقاضای حضانت کودک و نوزاد را دارند، اغلب تمایل دارند که نوزاد شیرخوار و حداکثر تا دوسال را به فرزندی قبول کنند و این موضوع سبب شده که تعداد تقاضای این رده سنی از تعداد کودکانی که امکان واگذاری حضانت آنها وجود دارد بیشتر شده و در روند واگذاری حضانت، با اعمال شرایط سخت تر، زمان زیادی صرف صلاحیت سنجی زوجین شود.

علی صدر افزود: اکنون هیچ مشکلی برای واگذاری حضانت برای کودکان بالاتر از سن شیرخوارگی در هر دو جنس دختر و پسر نداریم. مردم تمرکز و تاکیدی بر شیرخوار بودن کودکان نداشته باشند. تمام تلاشمان را به کار می گیریم برای اینکه بتوانیم فرزندی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست تحت حضانت بهزیستی را به افرادی با وضعیت مناسب واگذار کنیم.

وی در خصوص قانون واگذاری حضانت کودکان تحت سرپرستی به زنان مجرد بیان کرد: قانون به طور مشخص به موضوع واگذاری حضانت کودکان بدسرپرست و بی سرپرست به زنان مجرد پرداخته است. بر این اساس زنان مجردی که بالای ۳۵ سال باشند، اگر دارای شرایط باشند می توانند برای واگذاری حضانت در خواست دهند. در حال حاضر در نیشابور،  ۳ مورد درخواست حضانت از سوی زنان مجرد داریم که می توانیم کودک با جنسیت دختر بالای ۶ سال واگذاری حضانت داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.