شهر عطار و خاک به «درد»خور

گیاهان دارویی که به جای نقش آفرینی در اقتصاد نیشابور، علف هرز شمرده می شوند

نیشابور شهر عطار و عطاری های بزرگ بوده است و اشتغال در زمینه ی داروهای گیاهی در نیشابور قدمت بالایی دارد که متاسفانه اکنون فراموش شده است.

دشت نیشابور و شهرستان نیشابور؛ با اقلیمی متنوع ، از آب و هوای کویری و بیابانی در نواحی جنوبی و غربی تا کوهپایه‌ای و کوهستانی در نواحی شرقی و شمالی، رویش گاهِ گونه‌های فراوانی از گیاهان دارویی است. این پهنه یکی از بکرترین و مستعدترین مناطق پرورش و تولید انواع گیاهان دارویی است و در حال حاضر ۱۴۶ هکتار از اراضی نیشابور زیر کشت  انواع گیاهان دارویی آبی و دیم قرار دارد. نهادهای آموزشی و پژوهشی چون دانشکده کشاورزی و مرکز رشد فناوری  نیشابور، زیرساخت‌های دانش‌بنیان کشت و صنعت گیاهان دارویی نیشابور به شمار می‌آیند.

با توجه به رشد سریع طب سنتی در ایران و نیز رویکرد جهانی یکپارچه سازی طبی و گسترش درمان های گیاهی و سنتی در سراسر جهان به ویژه در کشور های همسایه مانند پاکستان و هند، بازار های بسیار مناسبی در این زمینه در حال پیدایش اند. با جستجویی در سایت های خرید و فروش هندی متوجه افزایش تقاضا برای داروهایی گیاهی می شویم که در ایران به عنوان گیاهان به درد نخور و هرز هرس می شوند.

بازارهای همسایه هند و پاکستان به دلیل راه نزدیک و هزینه حمل و نقل پایین و تقاضای بالا، بازار های بسیار مناسبی هستند. مخصوصا هند که برای طبیبان سنتی چون سایر پزشکان به تازگی پروانه طبابت صادر می شود.

پیش بینی می شود که سهم تبادلات دارویی در جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۵ تریلیون دلار برسد  که ایران با وجود ۲۰۰۰ گیاه دارویی شناخته شده و خراسان به عنوان قطب گیاهان دارویی ایران می تواند سهم قابل توجهی کسب کند.

به طور مثال گیاه «آنغوزه» که در مناطقی مانند خراسان جنوبی به عنوان محصولی صادراتی  کشت می شود، در نیشابورریال هم می روید و هم قابل کشت است. این گیاه که شیره ی آن قیمتی در حدود هر کیلو ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دارد علاوه بر صادرات  به صورت خام، ارزش بالایی برای صنایع تبدیلی دارد. نیشابور با داشتن زیرساخت های قوی صنعتی می تواند بسیاری از گیاهان دارویی را به صورت فراوری شده و به صورت بسته بندی های شرکتی و دارویی صادر کند.

نیشابور شهری است که خاک اش قابلیت دارویی دارد. گِل سرشور نیشابوری که بهترین گل سرشور در طب سنتی معرفی می شود، در نیشابور مورد بهره برداری قرار نمی گیرد. با جذب سرمایه گذاری و بازاریابی مناسب و کشت گیاهان دارویی به روش های نوین مانند کشت «بافت» در نیشابور، می توان تجارتی پرسود و با کمترین ریسک را به وجود آورد.

دوره های آموزشی برای کشاورزان و شناساندن گیاهان دارویی منطقه به آنها می تواند کمک شایانی به این امر کند.  زمینه سازی و تبلیغات و شناساندن نیشابور به عنوان «شهر عطار» که نماد عطار های ایران است و اهمیت بیشتر به جایگاه طب سنتی در نیشابور نیز از موارد مهم می باشد.

اما مهم ترین امر کمک نهاد های دولتی مانند شهرداری، جهاد کشاورزی، دانشکده کشاورزی و پارک علم و فناوری است که با ایجاد فضای مناسب کشاورزان و سرمایه گذاران را به این بازار در حال رونق جذب کنند. 

 

 

به اشتراک بگذارید:


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.