شهرک فیروزه درگذرزمان

نشست تخصصی دردانشگاه نیشابور با عنوان محوطه ی تاریخی فرهنگی

شهرک فیروزه درگذرزمان

نشست تخصصی با موضوع مروری برپژوهش های باستانشناختی گروه باستانشناسی دانشگاه نیشابور و با همکاری اداره میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری شهرستان نیشابور در محل دانشکده هنر برگزارگردید.

دکترحسن باصفا سرپرست تیم کاوش شهرک فیروزه هدف ازبرپایی نشست را ارایه ی آخرین دست آوردهای کاوش های پنج ساله باستانشناسی درمحوطه شهرک فیروزه بیان کرد. وی افزود: شهرک فیروزه ازمحوطه های مهم دوران برنز دشت نیشابور و شمال شرقی ایران است که قدمت آن به حدود دو هزار وپانصدسال قبل ازمیلاد مسیح (حدود ۴۵۰۰ سال قبل) برمی گردد.

مدیرگروه باستانشناسی دانشگاه همچنین شهرک فیروزه را یک مرکز مهم صنعتی واداری در زمان خود توصیف کرد و خاطرنشان ساخت که با توجه به کوره های سفال پزی، مهرها و اثر مهرها و ابزار های بدست آمده مردمان شهرک فیروزه دارای رتبه های اجنماعی خاص, ارتباطات تجاری با مناطق مختلف وشغل های تخصصی بوده و با مناطق همجوار ارتباطات تجاری داشته اند.

وی مهمترین کشف شهرک فیروزه را گورستان آن نام برد که تا کنون بیش از ۱۰ گور در آن شناسایی شده و اطلاعات ارزشمندی را در خصوص نحوه تفکر و مسایل آیینی مردمان دشت نیشابور در ۴۵۰۰ سال قبل نمایان ساخته است.

لازم به ذکر است درحاشیه این نشست نمایشگاهی از یافته های فصل اخیر شهرک فیروزه در بهارسال جاری جهت بازدید عموم به نمایش گذاشته شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.