شهرنشینی و پنجره های شکسته

سعید نبی زاده

انسان موجود یا به عبارت دیگر پدیده ای چند وجهی ویکی از مهمترین وجوه او، بعد اجتماعی بودن اوست.بررسی سیر تکاملی زندگی اجتماعی انسان،مسیری از کوچ نشینی تا ایجاد و حضور در شهرها را نشان می دهد. گسترش زندگی اجتماعی و گسترش و تغییر نیازهای بشری همراه با انباشت سرمایه و روی آوردن انسان به زندگی تجملاتی همچنین رشد فرهنگ و تمدن ،منجر به گسترش هر چه بیشتر روستاها و سرانجام پدید آمدن شهرها شد.دو عامل تجارت و امنیت سرآغاز ایجاد شهرها بود . بازار و دژ هسته های اولیه ی پدید آورنده ی شهرهای بزرگ گردید و سرانجام با به وقوع پیوستن انقلاب صنعتی در غرب و تمرکز عامل صنعت در شهرها ( یا گردآمدن اجتماعات به دور کانونهای صنعتی ) گسترش شهرها و تغییر در سیمای شهرها پدیدار گشت. پس از این عامل اصلی تعریف شهر یعنی معیشت منحصر به صنعت و خدمات آن را از روستا مجزا می ساخت .

با گسترش شهرها ، معضلات و مشکلات شهری نیز گسترش یافت و به موازات کارکردهای مثبت شهرنشینی صور منفی زندگی جمعی و اجتماعات بزرگ و شهرنشینی چهره نشان داد و عامل پدیدآمدن نهادهای نو و یا تکامل نهادهای قبلی در کنترل وحل معضلات شهر ی . با توجه به این امر،اکنون شهر نشینی و مدنیت پدیده و گرایش غالب در مسکن گزینی انسان امروزی است و به این سبب حل معضلات و مشکلات حاصل از زندگی شهری نیز از اهمیت ویژه و خاصی در جهان امروز برخوردار است.

ترافیک،آلودگی هوا،آلودگی صوتی ،کم آبی،ساخت و سازهای غیر مجاز و غیر استاندارد،بیکاری،مهاجرت از روستا به شهر وحاشیه نشینی،نبود اماکن مناسب جهت سپری  کردن اوقات فراغت و همچنین امکانات تفریحی و …..از جمله مصائب و معضلاتی است که اکثر شهرهای بزرگ و کوچک جهان و ایران با ان دست به گریبانند.هر کدام از این معضلات علت بسیاری ازعوامل اصلی فزونی مسائل و ناهنجاری های اجتماعی چون جرم و جنایت،اعتیاد،طلاق و…..است. نیشابور نیز از جمله شهرهایی است که از آسیب های فوق الذکر در امان نبوده و شهروندان آن هر روزه با این دست معضلات و مصایب درگیر شده یا شاهد آن بوده اند. آنچه می تواند تضمین کننده ی موفقیت در بهبود وضعیت یا حل معضلات روزافزون جامعه ی شهری باشد هماهنگی و تلاش همگون همه ی نهادهای موجود در شهر اعم از دولتی و مردمی است تمامی اعضای یک جامعه باید دارای امید انگیزه و روحیه ی تلاش و همکاری برای حل مسائل زندگی شهری باشند و نهادهای اجتماعی باید بتوانند بهترین سازماندهی ممکن را برای استفاده ی حداکثر از نیروها و پتانسیل موجود در افراد جامعه را ایجاد کنند .

حل و فصل مشکلات شهر نشینی نیازمند مشارکت و تلاش همگانی در رفع آنهاست و به همین سبب نیز هر روز افکار و ایده هایی نو و یا نهادهایی جدید از دل جوامع شهرنشین سربر می آورند.اصطلاحات و مفاهیمی مانند توسعه پایدار شهری،بازآفرینی شهری،شهرخلاق،مبلمان شهری،نظریه پنجره شکسته،شهر سبز، ساختمان سبز،شهرهای هوشمند، ساختمان هوشمند و بانک های ایده شهری همگی از مباحثی است که امروزه جهت رفع مشکلات و معضلات  شهری مورد استفاده قرار می گیرند.

متاسفانه امروزعدم  استفاده از راه حل های علمی و پژوهش شده به خصوص در حوزه شهری از طرف مدیران و سیاست گذاران شهر خود یکی از علل مصایب گوناگون شهراست.درگیر شدن مدیران و اعضای شوراها به مسایل روزمره و ارائه راه حل های موسمی و مقطعی و عدم توجه به مفاهیم جدید و مدرن ونداشتن یا عمل نکردن به برنامه مدون و استراتژیک در این حوزه از آسیب های اساسی حوزه مدیریت شهری است.

در آستانه انتخابات سرنوشت ساز شورای اسلامی شهر و روستا سعی می شود در سلسله مقالاتی به تبیین و تعریف این مفاهیم و نقش آنها در حل و رفع موانع توسعه شهرمان بپردازیم.امید انکه مورد توجه مدیران و نامزدهای این انتخابات قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.