شهردار در سومین روز کاری و در نشست با خبرنگاران: نیشابور، «بهشتِ کار کردن» است ( من را نیشابوری بدانید )

با وجود اختلاف سلیقه های احتمالی، با شورای شهری فرهیخته سر و کار داریم

 نقد رسانه ها، نعمت است

۹ رویکرد را برای شهرداری مدنظر دارم

تلاش می کنم بار شرمندگی مان در برابر کارکنان شهرداری کم تر شود

سیستم نظارت مردمیِ تخصصی ایجاد می کنیم

 باید دل کندن از پشت میزها راحت باشد، هر زمان اعضای شورای شهر به هر علتی تشخیص دهند حضور من به مصلحت شهر نیست، یک کیف دستی دارم برمی دارم و می روم.

 

آزاده مهدیار/ شهردار جدید نیشابور در سومین روز کاری خود با دعوت از خبرنگاران ضمن ارائه برنامه های خود برای مدیریت شهری نیشابور، پاسخگوی سوالات متعدد آنان بود. آقای شهردار مطالبی را عنوان کرد که نگاه او را به مدیریت شهری بیش تر عیان می سازد: از سکونت خانوادگی در شهرستان و ثبت نام فرزندش در دانشگاه نیشابور گفت تا طرح اتوبوس با اینترنت رایگان. علی نجفی آن طور که خودش اعلام کرد از رسانه ها انتظار تعریف و تمجید ندارد و نقد برای وی شیرین تر است.

نقد رسانه ها برای ما شیرین تر است

در این نشست که عصر روز دوشنبه، بیست و چهارم مهرماه در سالن جلسات شهرداری برگزار شد، شهردار با اشاره به اهمیت رسانه که به گفته وی با ورود شبکه های مجازی بیش از قبل شده است، اظهار کرد: قبلا  طیف محدود و مشخصی پیگیر اخبار بودند، اما امروز این فضا در زندگی همه ما پیدا شده و نمی توان به راحتی از کنار موضوعی به نام «اطلاع رسانی» گذشت. اگر به درستی از آن استفاده کنیم بسیار سازنده است اما اگر ارتباط سازنده نباشد با شدت بیشتری موجب تخریب می شود. من از رسانه ها انتظار تعریف و تمجید ندارم، نقد برای من شیرین تر است، شاید نقاطی باشد که از دید ما مغفول مانده باشد و این رسانه ها هستند که به رایگان مشکلات مردم را به گوش ما می رسانند، اگر به جای این که به دنبال پروپاگاندا و تبلیغات شخصی باشیم، به دنبال اعتماد سازی باشیم، مردم هم به خوبی باور می کنند که هدف خدمت گزاری است.

علی نجفی شهرداری و شورا را روح و پیکر دانست که امتزاج این دو توسعه را شکل می دهد. وی در این خصوص ادامه داد: از اعضای شورا تشکر می کنم که این افتخار را به من دادند، من همیشه خواسته ام که اگر قرار باشد در شهر دیگری جز مشهد خدمت کنم، در جایی باشد که زائر پذیر امام رضا(ع) باشد، من خودم را هم عضوی از شورای شهر می دانم و امیدوارم آن ها هم همین دید را داشته باشند و با تصویب قوانین شهری مناسب به من کمک کنند. نجفی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با شورای شهر فرهیخته ای سر و کار دارم، شاید به لحاظ جناحی اختلاف نظر باشد اما هدف گذاری مشترک است.

۹ رویکرد شهردار برای مدیریت شهر

وی در رابطه با برنامه های خود چنین گفت: شعار من در نیشابور «شهرداری شفاف با رویکرد توسعه پایدار برای آیندگان؛ شهروندان فعال، شهری پویا» است و افق ۴ ساله ای با ۹ رویکرد کاری ترسیم کرده ایم، که بر مبنای پتانسیل ها و در قالب برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. اما چون چند روزی بیشتر نیست که به اطلاعات دسترسی دارم و قبل از آن هم حق من نبود چون این اطلاعات جزو اسرار سازمان است، از همین ساختمان شهرداری شروع کردیم که وضعیت نمای آن در شان نیشابور و ملاحظات فرهنگی آن نبود و با کاری کم هزینه در حال تغییر است.

نجفی ادامه داد: ۹ رویکرد محور کار من است که به جهت این که فراموش نکنم چه وعده هایی داده ام، همیشه همراه من است،. وی این ۹ رویکرد را چنین برشمرد:

۱-   اقتصاد شهر و درآمد پایدار،

۲-   معماری و زیباسازی منظر شهری،

۳-   توسعه و عمران شهری، خدمات شهری و محیط زیست پایدار

۴-   حمل و نقل عمومی و هوای پاک

۵-   انضباط سازمانی و شفاف سازی مالی

۶-   بهبود جایگاه مدیریت شهری

۷-   فناوری های نوین در فرآیندهای درون سازمانی و خدمات الکترونیک

۸-   نشاط شهری و مشارکت شهروندی

۹-   کارکنان

نجفی با تاکید بر مشارکت شهروندان در مدیریت شهر، افزود: این مشارکت می تواند از تمیز کردن جلو در منزل تا جمع آوری سد معبر جلو مغازه باشد، باید با تعریف راه کارهای آسان مردم را به لحاظ فرهنگی تشویق به مشارکت کرد.

شهردار ادامه داد: به لحاظ مدیریت شهری نیشابور را باید به عنوان «شهری مدرن» تعریف کنیم و به لحاظ منظر شهری آن را به گونه ای بیاراییم که هر کس وارد نیشابور شود احساس کند وارد شهری تاریخی شده است. از همان روز اول همکاران من بسیج شدند و در رابطه با زیرساخت های فرآیندهای توسعه و ایمن سازی شهر برنامه ریزی شد، اما تامین مالی این ها مشارکت شهروندان را می طلبد.

طرح اینترنت رایگان در اتوبوس ها

نجفی در رابطه با حوزه خدمات شهری گفت: رویکرد ما صیانت از منابع طبیعی است و باید برای آیندگان مان از آلودگی بیشتر این منابع جلوگیری کرد. از جمله این که مدیریت پسماند باید «باشگاه کاهش هزینه» باشد یا تاکید بر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی که در این جهت طرح اتوبوس با اینترنت رایگان را دارم که حتی با استفاده بیشتر هر شهروند از اتوبوس این امتیاز به صورت تصاعدی بالا رود، یا طرحی برایگسترش استفاده از دوچرخه که همه این ها جهت ارایه خدمات بهتر به مردم و کمک به صیانت از منابع طبیعی است.

شهرداری، پاک دست ترین سازمان

وی در رابطه با انضباط مالی و ارتقای سلامت اداری با بیان این که من شهرداری را پاک دست ترین سازمان می دانم، افزود: هرچند انعکاس بیرونی آن خلاف این را نشان می دهد اما هر جا پول و امکانات بیشتر باشد این تصور هم بیشتر است. من ۲۱ سال خدمت م را در شهرداری و ۱۲ سال آن را در سمت مدیر فعالیت کرده ام و معتقدم برای پاک دست بودن باید شفاف بود.

شهرداری حق جسارت به شهروندان را ندارد

نجفی تکریم ارباب رجوع را در سرلوحه کار خود دانست و بیان کرد: نه شخص من و نه همکاران من حق جسارت به شهروندان را نداریم، حتی اگر خواسته ای خلاف قانون داشته باشند باید پاسخ منفی را به بهترین وجه بدهیم. من اجازه جسارت به همکارم را ندارم و او نیز باید با مردم با اخلاق خوب برخورد کند.

وی در مورد منظر شهری بیان کرد: از نظر من شهری پویا است که شهروندان شاداب داشته باشد، شهر را باید برای شهروندان قابل تحمل کنیم و از دل مردگی برهانیم.

احتمال تغییرات مدیریتی در شهرداری

نجفی در پاسخ به این سوال که «آیا قصد تغییر در مدیران و پرسنل شهرداری را دارید یا خیر؟» گفت: تاکید من بر شایسته سالاری و صرف نظر از نگاه های جناحی و قومی است. سعی بر استفاده از پتانسیل های داخلی شهرداری است ولی اگر به این جمع بندی برسم که امکان تحقق برنامه ها نیست ممکن است تغییرات نیرو داشته باشیم اما به شکلی که تعهد نیروی انسانی ایجاد نکند و در اضطرار و حداقل ها باشد.

کارکنان شهرداری نباید دغدغه معیشتی داشته باشند

نجفی با بیان این که من هیچ گاه مدیران قبل از خودم را تخطئه نکرده ام، گفت: به اعتقاد من در دوره ای رونق بیش تر بوده، کار بیشتری تعریف شده و لازم بوده که نیروی بیشتری در شهرداری جذب شود و حال بدنه فربه شده، همکاران دچار مشکلات معیشتی شده اند و باید با از بین بردن دغدغه معیشتی آن ها، دلهره را از میان آنها بیرون کرد تا به شهر خدمات بهتری ارائه دهند.

وی در عین حال تاکید کرد: اما اجازه بذل و بخشش از بین المال را هم نداریم باید از توان نیروها به خوبی استفاده شود و برای شان کار تعریف شود، طوری خودشان را صاحب کار بدانند. اگر نیرویی واقعا تمایل به کار ندارد حذف می شود تا بدنه چابک گردد و در این زمینه با کسی تعارف نداریم. وی افزود: در عین حال از کسانی که در حوزه مدیریت مویی سفید کرده اند در هر جای کشور که باشند به عنوان مشاور استفاده خواهم کرد.

 وی در پاسخ به عدم پرداخت به موقع مطالبات و حقوق کارکنان شهرداری بیان کرد: خوشحال ام که خبرنگاران، دغدغه کارکنان ما را دارند. در دوران گذار به سر می بریم اما شاید بیش از آن چه که شهرداری بدهکار باشد طلبکار است و از مردم می خواهم دِین خود را به شهرداری بپردازند که بیت المال و به گردن شان است، با این وجودتلاش داریم حداقلی از مطالبات را بپردازیم تا بار شرمندگی کمتر شود.

بازی برد-برد با سرمایه گذار

نجفی در مورد جذب سرمایه گذار گفت: در مواجهه با سرمایه گذار باید دنبال بازی برد-برد بود، یک امتیاز بدهیم و یکی بگیریم، فرش قرمز هم برای شان پهن کنیم، تسهیلات هم فراهم می کنیم.

استفاده از نظارت مردمی

شهرداردر بخش دیگری از سخنان خود افزود: معتقد به برون سپاری و نظارت مردم و فرهیختگان هستیم. وی از طرحی سخن گفت که بر اساس آن متخصصین به شکلی ناشناس در همه حوزه ها به صورت ناظرین افتخاری خدمت می کنند و در واقع به عنوان دیدبان شهر گزارش های کارشناسی را برای شهرداری ارسال کنند. نجفی جزییات بیش تری از این طرح را بیان نکرد اما گفت:  با این شیوه هم مشارکت مردمی در کار نظارت است و هم کاهش هزینه را برای شهرداری به همراه داردو هر عابری که از کنار شما عبور می کند ممکن است ناظر مردمی باشد.

پسماند نیشابور، مریضی رو به موت

شهردار در خصوص دفن زباله در نیشابور اظهار کرد: رسیدگی به این موضوع از برنامه های اولیه من است، در این حوزه برای تامین زمین مشکل داریم که همکاری دستگاه ها را می طلبد. نجفی خاطرنشان کرد: وضعیت پسماند نیشابور مانند مریض رو به موت است و وضعیت اسفناکی دارد که اگر زمین هم فراهم نشود باید به دنبال بهینه سازی فضای موجود باشیم. برنامه ای کشوری در این خصوص تهیه شده که من هم عضو کارگروه آن هستم و تلاش می کنیم با استفاده از آن از این وضعیت در بیاید.

نجفی در رابطه با حاشیه نشینی گفت: ساخت و سازها باید در چارچوب قانونی باشد که با کمترین هزینه اما ساختارمند با حاشیه نشینی برخورد شود. طرحی در مشهد در حال ارائه است که از الگوی آن می توان در نیشابور هم استفاده کرد.

هیچ نامه کاغذی را امضا نمی کنم

شهردار در رابطه با مکانیزاسیون اداری تصریح کرد: از روز شنبه اعلام کردم این آخرین کارتابلی باشد که به دست من می رسد و دیگر هیچ نامه کاغذی را امضا نمی کنم. سیستم کاغذی تعطیل و سیستم الکترونیکی جایگزین شد که به این ترتیب هیچ نامه ای گم نمی شود و رد گیری آن راحت خواهد بود. برای این کار از نرم افزارهایی که در شهرهای دیگر امتحان پس داده و با درآمد-هزینه ما متناسب است بهره خواهم برد.

مرا شهروند نیشابور بدانید

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره تاثیر غیر بومی بودن شهردار گفت: نظری در این باره ندارم، من بنا است ۴ سال شهردار باشم، مهم نیست زاده چه شهری هستم من از نیشابوریان می خواهم مرا شهروند اینجا بدانند وظیفه ای که بر گردن من است جغرافیا نمی شناسد. من هر جا باشم خود را متعلق به آن جا می دانم و تلاش می کنم به نحو احسن وظیفه ام را انجام دهم.

نجفی افزود: باید دل کندن از پشت میزها راحت باشد. هر زمان اعضای شورای شهر به هر علتی تشخیص دهند حضور من به مصلحت شهر نیست، یک کیف دستی دارم برمی دارم و می روم. وی تصریح کرد: موقع انتخاب شهردار به هیچ کدام از اعضای شورا تماس نگرفتم تا مبادا در معذوریت اخلاقی قرار بگیرند.

از قبل از معارفه در نیشابور ساکن شدم

نجفی به این سوال که «آیا در نیشابور سکونت گزیده است یا خیر؟» پاسخ داد: من قبل از معارفه شخصا در نیشابور سکونت پیدا کردم. پسرم در دانشگاه مشهد و همزمان در دانشگاه آزاد نیشابور قبول شد و ایشان را در نیشابور ثبت نام کردیم و از ابتدای ترم مشغول به تحصیل است. طبق شیوه نامه انتخاب شهرداران تامین محل سکونت با شهرداری است که به دنبال تامین آن است، فعلا در مهمان سرای شهرداری سکونت دارم و خانواده من هم مستقر هستند ولی حق بدهید که برای ایشان راحت نیست و در رفت و آمدند تا مسکن تامین شود اما خود من پابرجا ساکن ام.

وی در مورد شبهه نسبت فامیلی اش با مدیران وزارت کشور گفت: من با هیچ مدیر ارشد و میانی وزارت کشور نسبت فامیلی ندارم.

نجفی افزود: در سفری خارجی و آموزشی یک ماهه به ژاپن رفتم که چیزهای زیادی یاد گرفتم ومتعاقب آن یک سال ۷ نفر از کارشناسان رتبه اول ژاپن را به مشهد آوردم که به کل کارشناسان کشور آموزش رایگان ارائه دادند و حتی خودکار دوران آموزشی با هزینه دولت ژاپن بود. «مرکز آموزشی منطقه ای جایگاه ژاپن» را در مشهد راه اندازی کردم که امسال کارشناسان در این مرکز آموزش می بینند.

در نظام ارزیابی با کسی تعارف ندارم

شهردار در مورد درخواست های شهروندان از طریق سامانه ۱۳۷ بیان کرد: باید این درخواست ها به معاونت ارجاع داده شود و مجددا به شهروند اعلام شود که کار انجام شده یا خیر. این از ملاک های ارزیابی همکاران خواهد بود و در نظام ارزیابی با کسی تعارف نداریم.

وی در پایان اظهار کرد: من نیشابور را بهشت کار دیدم، توسعه دانش میان همکاران بسیار مهم است تا از مدل های به روز مدیریت استفاده شود و راندمان کار بالا رود، به دنبال خودگردانی سازمان ها هستیم هر سازمان باید خود کسب درآمد کند و آن را مدیریت کند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.