شهردار به جای شورا به ترکیه رفت

1آزاده مهدیار

در حالی که انتظار می رفت پس از چند هفته طرح مباحث مربوط به مسایل مالی شهردار در شورای شهر و انتقادات شدید برخی از شوراییان به عملکرد شهردارجلسه علنی هفتگی شورای شهر با حضور شهردار و پاسخ وی به سوالات اعضای شورا، که پیش از این کتبا برای او ارسال شده، همراه باشد سفر ناگهانی شهردار به ترکیه معادلات را به هم زد و پاسخگویی شهردار را به تعویق انداخت.

شهردار نیشابور در حالی در آغاز هفته و بنا به دعوت ترک ها چمدان ش را بست و روی صندلی هواپیما کنار فرماندار و رییس اداره میراث فرهنگی نیشابور نشست، که قرار بود روز سه شنبه این هفته روی صندلی پاسخگویی روبه روی نمایندگان مردم در شورای شهر بنشیند و به ابهامات پرشمار آن ها و افکار عمومی درباره عملکردش توضیح دهد. اتفاقی که به نظر می رسد حالا یک هفته به تعویق افتاده تا سیدعباس حسینی دست کم تا باز شدن چرخ های هواپیما روی باند فرودگاه هاشمی نژاد مشهد، به چیزهای دیگری، به جز دغدغه های مردم نیشابور و اعضای شورای شهر فکر کند.

به جای سوالات شورا، بلیط ترکیه به دست شهردار رسید

آن طور که هفته پیش مقرر شده بود، شهردار بایستی برای پاسخ به ابهامات اعضای شورا در صحن شورا حاضر می شد اما سفر ناگهانی شهردار به ترکیه این پاسخگویی را به تعویق انداخت.

رئیس شورا در توضیح این موضوع با اشاره به زادروز «حاج بکتاش ولی» که زادگاه وی در نیشابور است و نزد جمعیت بالغ بر ۲۵میلیونی علویان ترکیه محبوبیت فراوانی دارد، از دعوت ترکیه از مقامات نیشابوری برای حضور در این مراسم خبر داد و گفت: در نامه وزارت امور خارجه به لزوم حضور فرماندار، شهردار و رئیس شورای نیشابور در این مراسم تصریح شده است.

همت آبادی، که خود به این سفر نرفته است، این دعوت را فرصتی برای مطرح شدن نیشابور و رونق گردشگری خواند.

رییس شورا در پاسخ به اعضای شورا، که معتقد بودند شهردار بر اساس بودجه برای این سفر باید مصوبه شورا را داشته باشد، چنین پاسخ داد: نامه وزارت آخر وقت روز پنجشنبه به نیشابور رسید و فرصتی برای جمع شدن اعضای شورا و مصوبه ما نبود. در این هنگام شریعتمدار خطاب به رئیس شورا گفت: ای کاش شما به جای شهردار به سفر ترکیه می رفتید! شهردار می رود آنجا باز چند تا قول می دهد بعد نمی تواند اجرایی کند، آبروی شهر را هم می برد. همت آبادی این اطمینان را داد که با اداره میراث فرهنگی، فرمانداری و شهرداری جلسه ای مشترک گذاشته شده است و بسته اقدامات آتی ما فراهم شده است و این طور نیست که کسی از جانب خود صحبت کند.

شکایت شهردار از اعضای شورا

در ادامه پارسا از تلاش شهردار برای طرح شکایت از اعضای منتقد شورا بر عملکرد خود خبر داد و افزود: ایشان به جای شکایت از اعضای شورا بیاید مثل مرد به سوالات ما پاسخ دهد.

وی مجددا به تخلفات شهردار به صورت موردی اشاره کرد که همت آبادی در پاسخ گفت: چرا این مسائل را مثل گلوله برفی غلت می دهید که بزرگ تر شود؟ هفته آینده شهردار به همراه معاونین خود برای پاسخگویی به شورا در صحن شورا حاضر خواهد شد.

استخدام غیر قانونی معاون برای شهردار

در ادامه جلسه با مطرح شدن یکی از بندهای مقرر در کمیسیون حقوقی مبنی بر دعوت از «رامین زمانی»، معاون خدمات شهری در کمیسیون و ارائه گزارش عملکرد از سوی وی، شریعتمداری با بیان اینکه با تصویب این بند جایگاه قانونی شورا پایین می آید، افزود: مصوبه ما این بوده که به دلیل استخدام غیر قانونی «معاون خدمات شهری» باید شهردار ظرف یک هفته نسبت به تعیین تکلیف معاونت خدمات شهری اقدام کند. نامه وزارت نیز بر همین مبنا است که هر اقدامی که از سوی این معاون انجام شود و بار مالی داشته باشد، به علت مغایرت به کارگیری وی با قانون، شخص شهردار مسئول اقدامات وی است.  حالا وقتی که او را به شورا دعوت می کنید یعنی او را به رسمیت شناخته اید.

رئیس شورا نیز ضمن تأیید این مطلب به اخطار شورا و نامه استانداری به شهردار مبنی بر پیگیری قضیه اشاره کرد که به گفته وی تا هفته آینده قطعی خواهد شد.

پارسا با انتقاد از اینکه چرا مصوبات شورا ظرف مدت زمان معین شده از سوی شهردار عملی نمی شود، اظهار کرد: ظرفیت پاسخگویی شهردار را در اجرای مصوبات در نظر بگیریم، نه اینکه مصوباتی که قرار بوده ظرف یک هفته عملیاتی شود گاه تا چندین ماه به تعویق افتاده است.

با این گفته ها مقرر شد دعوت از معاون خدمات شهری تا حضور شهردار در شورا و پاسخگویی وی به تعویق بیفتد.

کمک به انجمن بیماری خاص

گفتنی است در بخشی از این جلسه، با کمک ۳ میلیون تومانی به انجمن بیماران MS برای خرید تجهیزات دفتر این تشکل موافقت شد تا این نهاد مدنی برای کمک به بیماران و رسیدگی به امور آنان امکانات و شرایط مناسب تری داشته باشد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.