شهرداری ۲۱ میلیارد تومان را از کجا می آورد؟

 

shora-660x330  نگرانی شورا از تأمین مالی شهرداری تا پایان سال

جلسه هفتگی شورای شهر، علاوه بر ابراز نگرانی چند باره اعضای شورا در باب بدهی های شهرداری و عدم امکان تأمین مالی پروژه ها و نیز لزوم ارائه گزارش حراست و سازمان بازرسی شهرداری از تخلفات واقع شده، با مصوباتی در خور توجه همراه بود.

نگرانی اعضا بابت تأمین مالی پروژه ها

گزارش محمدکاظم صادقی از وضعیت مالی شهرداری ابراز نگرانی اعضای شورا را به همراه داشت. صادقی از ۳۱ میلیارد بدهی شهرداری، درآمدهای وصولی کمتر از ۵ درصد  و انجام تنها ۳ درصد از تعهدات دولتی سخن گفت و اوضاع مالی شهرداری را نگران کننده توصیف کرد.

وی همچنین از ۷ و نیم میلیارد تومان بدهی شهرداری به سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و افزود: درست است که شهرداری مبالغی به عنوان مطالبه هم از این سازمان دارد اما به دلیل این که روند حقوقی پیگیری آن زمان بر است و در حال حاضر شهرداری بابت تمدید دفترچه های بیمه کارکنان زیر تیغ این سازمان است، نمی توانیم وارد دعوای حقوقی شویم و این بدهی باید پرداخت شود.

صادقی ضمن بیان اینکه ۱۶۳ ردیف عمرانی در بودجه داریم، تصریح کرد: شهرداری بابت پروژه میدان امام رضا(ع)، ۸۰۰ میلیون تومان به پیمانکار قبلی بدهکار است و پیمانکار جدید هم یک میلیارد تومان می خواهد که تنها ۲۰۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است. وی آماری هم از هزینه های قطعی شهرداری ارائه کرد که به گفته وی تا پایان سال ۲۱ میلیارد تومان، فقط بابت حقوق پرسنل نیاز است.

رئیس کمیسیون مالی با اشاره به این که علی رغم این که تمایل داریم پروژه های عمرانی انجام شود، اما با این شرایط مالی واقعا نمی شود تمام پروژه ها را عملی کرد، اظهار داشت: به شهرداری پیشنهاد شده است چند پروژه اساسی را در اولویت اجرا بگذارد و سایر پروژه های کوچک مثل کف پوش و جدول گذاری را فعلا متوقف کند.

صادقی همچنین در رابطه با وام ده میلیارد تومانی اخذ شده توسط شهرداری با اشاره به این که قرار بود این وام با برنامه ریزی به سمت پروژه های مهم هدایت شود نه این که صرف هزینه های جاری شود، افزود: با این وضعیت هر وامی که گرفته شود بلافاصله صرف هزینه های جاری می شود و تعهدات همچنان بر جا می ماند.

مظاهر اقبالی نیز با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده، افزود: نباید مسئولین امور مالی شهرداری تنها تصمیم گیران باشد. بلکه مصوبات شورا باید تأثیر گذار و در مواردی بازدارنده باشد.

همت آبادی، رئیس شورا، به مصوبه شورا مبنی بر لزوم صرف مبالغ وام شهرداری تنها برای پروژه های عمرانی اشاره کرد.

شریعتمداری هم بیان کرد: وقتی آمار ارائه شده از سوی شهرداری تحقق ۲۳ درصدی بودجه عمرانی را نشان می دهد و جناب شهردار از تحقق ۷۰ درصدی آن صحبت می کند، این تفاوت ۳۰۰ درصدی باید بررسی شود که چرا شهردار گزارش غلط می دهد و بعد مردم می بینند اتفاق عمرانی خاصی در شهر نیفتاده است.

وی خطاب به اعضا افزود: ما باید نقش نظارتی خود را جدی بگیریم، شهردار در ابتدا گفته بود بودجه شهرداری نیشابور را به ۲۰۰ میلیارد می رسانم ولی ۹ ماه از سال گذشته است و هنوز ۴۰ درصد بودجه قبلی هم محقق نشده است. حال این وعده خود را چطور می خواهد عملی کند؟ شریعتمداری اضافه کرد: من به خاطر همین وعده ها به ایشان رأی دادم.

صادق هوشمند اما در سخنانی متفاوت با سایر اعضا بیان کرد: اصل بر صداقت است مگر خلاف آن ثابت شود. شهردار اگر گفته است بودجه را محقق می کنم حتما و انشاءا… این کار را می کند. وی ردیف هایی از بودجه را قرائت کرد که به گفته وی شهرداری در تلاش است و دارد عملی می کند و از، به گفته او، «سَر نترس» عباس حسینی در آغاز به کار پروژه ها سخن گفت.

این سخنان واکنش اعضا را به دنبال داشت از جمله صادقی که گفت: قرارداد بستن و آغاز پروژه که کاری ندارد، من نگران تأمین مالی پروژه ها هستم و آنچه گفتم بر اساس سند و مدرک بود.

شریعتمداری هم بیان کرد: من از آقای هوشمند تعجب می کنم که انتظار دارد با انشاءا… گفتن کارها انجام شود، اگر می خواهید به هر قیمتی از شهردار دفاع کنید لااقل با آمار و ارقام بگویید، آنچه ما می بینیم چیز دیگری است.

پارسا نیز با یادآوری ۱۱ میلیون جریمه دیرکردی که شهرداری بابت وام ۱۰ میلیاردی به صورت روزانه پرداخت می کند اضافه کرد: مطمئن باشید در این موارد سازمان های بازرسی وارد خواهند شد.

در نهایت رئیس شورا ۳ نفر از اعضا را مأمور بررسی وضعیت مالی پروژه های شهرداری کرد و با درخواست شریعتمداری مقرر شد به دلیل اشکالات مالی و اداری در شهرداری نیشابور، حراست شهرداری و مجموعه ناظرین و بازرسان شهرداری، در رابطه با تخلفات احتمالی و برخوردهایی که تا به حال داشته اند گزارشی به شورا ارائه کنند.

در جلسه بررسی تخلفات اوقاف، نماینده اوقاف نیامد

در ادامه جلسه بحث تدفین غیر قانونی اموات در «باغ بهشت فضل» توسط اداره اوقاف، که قرار بود شورا در مورد آن بررسی و ارائه گزارش انجام دهد، به میان آمد. علی صائب نیا به عنوان نماینده شورا در سازمان آرامستان ها در این باره بیان کرد: در جلسه ای که در شهرداری برای تعیین تکلیف این موضوع با حضور نماینده فرمانداری برگزار شده بود، متاسفانه نماینده ای از اوقاف شرکت نکرد و با پیگیری که انجام دادم متوجه شدم علاوه بر اینکه برخی از قبرهای باغ پیش فروش شده اند، سایر مکان های باغ برای قبر همچنان به صورت آزاد به فروش می رسد.

احمد همت آبادی نیز تأکید کرد: متاسفانه آنجا تبدیل به منبع درآمدی برای اوقاف شده است درحالی که درآمد آن صرف امور منطقه هم نمی شود. باید از این قضیه جلوگیری شود.

در نهایت مقرر شد طی جلسه ای که با حضور نماینده دادستان، نماینده شورا و در حضور فرماندار برگزار می شود و حتی در صورت عدم حضور نماینده اداره اوقاف، تصمیم گیری از سوی شخص فرماندار انجام شود.

نیاز مالی سازمان آتش نشانی، خطر در کمین است

مطلب بعدی که در خلال جلسه عنوان شد، عدم حمایت شهرداری از سازمان آتش نشانی بود.

مظاهر اقبالی در این زمینه با بیان این که ایمنی جان و سرمایه مردم دست این سازمان است، گفت: نگذارید اتفاقی بیفتد که نتوان آن را جبران کرد.

ثمانه سکاکی نماینده شورا در این سازمان نیز با اشاره به این که علی رغم بودجه مصوب، سازمان آتش نشانی از ابتدای سال هیچ سوبسیدی دریافت نکرده است، اظهار کرد: خودروهای این سازمان در حال فرسودگی است و با وجود اینکه خطر هر لحظه در کمین است، سازمان نیازهای ضروری و ابتدایی دارد که توسط شهرداری برآورده نمی شود. بنا براین مقرر شد شهرداری طبق بودجه مصوب، در مورد این سازمان عمل کند.

کمک به انجمن معتادان گمنام:

خانواده ای که همه اعضایش درگیر اعتیاد بوده اند

در ادامه دو تن از مسئولین «انجمن جهانی معتادین گمنام» در صحن شورا، حضور پیدا کردند و گزارشی از کار خود به این شرح ارائه دادند: این انجمن از سال ۸۳  و با ۸ عضو و به صورت خودجوش آغاز به فعالیت نمود و در حال حاضر قریب به ۱۸۰۰ عضو دارد و گردهمایی هایی به صورت مرتب برگزار می کند.

عباسی مسئول انجمن با بیان اینکه ثبت نام در این انجمن رایگان است، تصریح کرد: همان طور که از اسم آن پیدا است هویت افراد کاملا مخفی می ماند و از همه اقشار در این انجمن حضور دارند و با وجود تأکید بر گمنام بودن هویت افراد و اطلاع رسانی اندک، نتایج قابل توجهی به دست آمده است. وی عضوی از این انجمن را مثال زد که ۱۱ سال از پاکی وی از هرگونه مواد مخدر می گذرد و نیز خانواده ای که از پدر و مادر تا فرزند کوچک شان اعتیاد داشتند ولی با حمایت های انجمن همگی ترک کرده اند.

وی افزود: طبق اساس نامه انجمن هیچ مبلغی از هیچ ارگانی پذیرفته نمی شود و مبالغ مورد نیاز انجمن از میان اعضا جمع آوری می شود. فقط ما نیاز به مکانی برای برگزاری جلساتی داریم که در شب برگزار می شود برای معتادین در حال بهبودی که بیدار خوابی دارند و یا کسانی که در طول روز کار می کنند و نمی توانند در جلسات روزانه شرکت کنند که ریاست شورا قول مساعد برای واگذاری مکان برگزاری این جلسات را داد.

دختر نیشابوری که پله های برج میلاد را خواهد دوید

در کمیسیون ورزش و جوانان نیز برای دختر ۱۹ ساله ای که به لحاظ قدرت بدنی به تأیید اداره ورزش و جوانان رسیده است و می تواند از صبح زود تا شب بدون وقفه بدود و قصد دارد پله های برج میلاد تهران را به نام نیشابور تا بالا بدود، هزینه یک جفت کفش، وسیله ایاب و ذهاب به تهران و معاینه پزشکی مصوب شد.

لازم به ذکر است به خودکفایی رسیدن سازمان تاکسی رانی خبر خوب جلسه شورای شهر بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.