شمعی به یاد خیام زیر خیمه ی سنگین انتخابات

فروغ خراشادی/ دومین نشست علمی بزرگ داشت حکیم عمر خیام نیشابوری، به دلیل همزمانی با روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی چند روزی زودتر، ۲۴ اردیبهشت در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد.

این همایش علمی به همت دانشگاه نیشابور، همراهی پژوهشکده ی تاریخ تهران و فرمانداری نیشابورسامان دهی شده بود که از  مهترین رویدادهای علمی- فرهنگی اردیبهشت گذشته بود.

جلسه با خوش آمد گویی و سخنان دکتر صادقی سمرجانی، ریاست دانشگاه نیشابور, آغاز شد.

ایشان ضمن تجلیل از استاد «محقق نیشابوری» و «دکتر مظفری « که بنیان گزاران روزهای ملی عطار و خیام بودند، اهداف چنین همایش هایی را احترام به مقام والای دانشمندانی نظیر خیام، الگوسازی شخصیت های علمی جهت دانش اندوزی و ایجاد پرسشگری در جوانان و گسترش تحقیق درباره ی شخصیت آن بزرگان برشمردند.

ریاست دانشگاه نیشابور ضمن اشاره به مسابقات ریاضی بین حدود ۸۰۰ دانش آموز به مناسبت بزرگداشت خیام، اظهار امیدواری کرد»جایزه ملی خیام» به صورت همایش های دو یا سه سالانه در شهرستان برگزار شود که ستاد دائمی و دبیرخانه اجرایی آن در دانشگاه نیشابور مستقر باشد.

در ادامه، مهندس شیبانی، معاون استاندار و فرماندار نیشابور، ضمن اشاره به فلسفه ی مستتر در اشعار خیام که به گریز از اضطراب ها اشاره داشته است و آزاد منشی را تبلیغ می کند، یادآور شد همین اشعار پل ارتباطی ایران و دنیا شد و پیام صلح,همزیستی، دوستی و آرامش را به دنیا ارسال کرد.

در این همایش علمی، شش سخنران با موضوعات متنوع درباره ی خیام ریاضی دان و شاعر، مقالاتی ارائه کردند:

نخست دکتر حسین معصومی همدانی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با مقاله «خیام. ریاضی دان شاعر»، پیرامون شخصیت اجتماعی ذی نفوذ خیام با مستندات و ادله ی تاریخی، به طرح موضوع پرداخت.

سپس دکتر ایرج نیک سرشت، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با مقاله «ریاضیات و طبیعیات نزد خیام( با تاکید بر رساله ی میزان الحکمه خازنی)» سخن رانی کرد.

دیگر استاد مدعو عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکتر یونس کرامتی بود با مقاله ای زیر عنوان» خیام و طبقه بندی و حل معادلات جبری درجه سوم»

دکتر حنیف قلندری دیگر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، با مقاله ی»خیام و روش تحلیلی حل یک مساله( در رساله فی قسمه الربع الدایره) به ارائه مطلب پرداخت.

دکتر مجید میرزاوزیری، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به چهار رباعی حکیم، « منطق در رباعیات خیام» را مورد بررسی قرار داد.

و آخرین سخن ران همایش، دکتر حسن امینی بود. وی جوان ترین استاد مدعو و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است که با مقاله ای به نام» خیام و اصل توازی» به بخش علمی نشست، خاتمه داد.

اما در بخش هنری همایش که از صبح و همزمان با نشست علمی، در محل دانشکده هنر دانشگاه نیشابور در جریان بود, می توان به وورکشاپ حجم، طراحی و نقاشی اشاره کرد که در کنار ابزار دست سازی که به ریاضیات خیام می پرداخت، به همت دانش جویان، اساتید و کارکنان دانشگاه شکل گرفته بود تا از این رهگذر، اندیشه ی خیام وارد فضای زندگی انسان امروز شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.