شمارش معکوس تا بازگشت ۴ روستای فیروزه به خانه پس از ۸ سال

التیام زخمی که تصمیمات پنهانی و غفلت نمایندگان وقت بر پیکر نیشابور بزرگ زد

در زمان احمدی نژاد به طور متوسط هر ۳۲ روز یک شهرستان ارتقا می یافت و در دوره ۸ ساله ریاست جمهوری وی ۹۷ شهرستان در کل کشور ایجاد شد!»

آزاده مهدیار/ سال ۱۳۸۹ خبری ناگهانی و عجیب از طرف هیات دولت و تقسیمات کشوری وزارت کشور به گوش مردم نیشابور و فیروزه رسید، «جدا شدن ۴ روستا از بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه و الحاق آن به بخش خوشاب شهرستان سبزوار در بی خبری مسئولان وقت» این اتفاق که همزمان بود با حاکمیت دولت محمود احمدی نژاد که در تقسیمات کشوری با دست باز و معمولا بدون بررسی دقیق عمل می کرد، در دوران نمایندگی حسین سبحانی نیا و سیدعلی حسینی در نیشابور رخ داد. اتفاقی که به گفته آگاهان برخاسته از طرح توجیهی مخفیانه ای بود برای ارتقای یک بخش شهرستان مجاور. تصمیمی که علاوه بر آن که همان زمان ایرادات زیادی داشت که هرگز رفع نشد، تا به حال بدون تغییر مانده و اهالی این روستاها را دچار ناآرامی و بلاتکلیفی کرده است. به طوری که برخی امورشان را در شهرستان خوشاب (که پس از الحاق این۴ روستا از بخش به شهرستان ارتقا یافت) و برخی دیگر را از طریق فیروزه پیگیری می کردند.

از این جدایی همواره به عنوان حق تضییع شده نیشابور در غفلت مسئولان وقت یاد شده است. اکنون با پیگیری های مسئولان فعلی به ویژه حمید گرمابی، نماینده مردم در مجلس، خبرهایی متقن از بازگشت این روستاها به فیروزه به گوش می رسد که خشنودی را به ۸۹۹ خانوار و حدود ۳ هزار جمعیت آن بازگردانده است.

لطف نیشابوری ها به شهرستان غربی!

برای این که بدانیم در آن سال دقیقا چه اتفاقی افتاد و در حال حاضر طرح در چه وضعیتی به سر می برد با یکی از مطلعین که پس از آن سال ها، مدتی بالغ بر ۴ سال بخشدار طاغنکوه بوده و اتفاقا در زمینه جغرافیای سیاسی نیز تخصص دارد، به گفت و گو پرداختیم و در ادامه، موضوع را از بخشدار و نماینده فعلی مردم پرسیدیم.

محمد تاجیک، کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی در رابطه با پیشینه این رویداد می گوید: سال ۱۳۸۹ مسئولان و نمایندگان سبزوار تصمیم به ارتقای بخش خوشاب این شهرستان می گیرند، جمعیت مورد نیاز آن زمان برای ارتقا به شهرستان، ۴۰ هزار نفر بود در حالی که این بخش حدودا ۳۷ هزار جمعیت داشت، از آن جا که بخش خوشاب مرزی مشترک با بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه داشت، طرح توجیهی الحاق ۴ روستای نیشابور و فیروزه به بخش خوشاب سبزوار را به صورت پنهانی تهیه می کنند و با کمک مدیر کل سیاسی آن زمان در استانداری خراسان رضوی که اصالتا سبزواری است، به وزارت کشور می فرستند.

تاجیک می افزاید: بر اساس این طرح، خواستار الحاق ۲ روستای فرخار و چزگ از طاغنکوه به بخش مرکزی خوشاب و ۲ روستای رباطی و جمبرجوق به بخش مشکان خوشاب می شوند تا به این ترتیب با افزایش آمار جمعیتی این دو بخش، خوشابِ سبزوار به شهرستان ارتقا یابد!

تاجیک ادامه می دهد: طرح بدون اطلاع نمایندگان وقت نیشابور در مجلس یعنی حسین سبحانی نیا و سیدعلی حسینی و نیز فرماندار و مسئولان وقت، در استانداری تصویب و به وزارت کشور ارسال می شود. تاجیک معتقد است: «وزارت کشور دولت محمود احمدی نژاد در رابطه با ارتقائات بدون سخت گیری و بررسی دقیق عمل می کرد.»

وی در بحثی تکمیلی اضافه می کند: «من بررسی کردم؛ در زمان احمدی نژاد به طور متوسط هر ۳۲ روز یک شهرستان ارتقا می یافت و در دوره ۸ ساله ریاست جمهوری وی ۹۷ شهرستان جدید در کل کشور ایجاد شد!»

این کارشناس و پژوهشگر جغرافیای سیاسی به موضوع اصلی برمی گردد و اظهار می کند: به این ترتیب طرح سبزواری ها در وزارت کشور و هیات دولت تصویب می شود. از دیگر نکات عجیب و ایرادات این طرح این بود که یک روستای دیگر از بخش مرکزی سبزوار به نام «افچنگ» به بخش مرکزی خوشاب ملحق کردند ولی در مصوبه وزارت کشور آمده «روستای افچنگ جزو بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه بوده است.» در حالی که فیروزه اصلا روستایی به نام افچنگ ندارد و این روستا متعلق به بخش مرکزی سبزوار بوده است و این اشتباه آشکار اصلا از دید وزارتی ها نادیده گرفته شده یا به آن اهمیتی داده نشده است!

وی معتقد است: سبزواری ها برای شهرستان شدنِ دو بخش جغتای و جوین، ۲۰ سال کوشش کردند و به گفته مسئولان وقت، خودشان هم باورشان نمی شد این اتفاق که آغاز آن از سال ۸۷ کلید خورد، با این سرعت روی دهد.

تاجیک ادامه می دهد: پس از این که کار از کار گذشت اعلان عمومی شد و بالاخره نمایندگان و فرماندار وقت معترض شدند و اعلام کردند چرا این کار بدون هماهنگی با آنان بوده و حتی رضایت مردم این روستاها نیز به دست نیامده، اما دیگر خیلی دیر شده بود و تنها اقدامی که در پی این اعتراضات صورت گرفت برکناری مدیر کل سیاسی استانداری وقت از سمت خود بود که بازیگردان اصلی این اتفاق بود. اما وی همان موقع به مدیر کلی کتابخانه های استان منصوب شد و در حال حاضر نیز همچنان به عنوان کارشناس در استانداری مشغول است!

تاجیک با توضیح بیش تر این اتفاق در مورد ادامه ماجرا بیان می کند: پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال ۹۲، تقسیمات کشوری به کل قفل شد و به دلیل ارتقاهای فراوان و بدون برنامه ریزی در دولت قبل، تا سال ها هیچ اتفاقی در این حوزه نیفتاد تا این که در یک سال منتهی به انتخابات اخیر مجلس، نمایندگان مردم سبزوار در مجلس تلاش کردند طبق درخواست مردم، دو روستای افچنگ و طبس که از نقاط گردشگری سبزوار است را از خوشاب جدا و دوباره به بخش مرکزی سبزوار ملحق کنند و این اولین مصوبه تقسیمات کشوری در دولت روحانی بود. اما همچنان برای شهرستان فیروزه و نیشابور اتفاقی نیفتاد تا به الان که همچنان منتظر هستیم.

بخشدار طاغنکوه در گفت و گو با «خیام نامه» می گوید: وزارت کشور این الحاق را منوط به نظر استان دانسته و نظر مثبت استانداری نیز هفته گذشته به تهران منعکس شده است. سیدآبادی ادامه می دهد: با توجه به علاقه مندی مردم این روستاها به بازگشت به فیروزه، پیش بینی ها حاکی است حداکثر تا پایان سال ۹۷ این الحاق انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که «در این ۸ سال، انتخابات و سایر امور اداری مردم تحت مدیریت کدام شهرستان انجام می شد؟»، می گوید: کارهای اداری از طریق دستگاه های دولتی و خدمت رسان همچنان در مجموعه فیروزه انجام می شود، انتخابات و دریافت اعتبارات برای دهیاری ها، خدمات شرکت های آب، برق و گاز نیز از حوزه فیروزه مدیریت می شود، اما ثبت اسناد مالکیت و فعالیت در حوزه بنیاد مسکن از طریق خوشاب سبزوار انجام می شد!

در دیداری که حمید گرمابی، نماینده مردم در مجلس با مردم این روستاها انجام داشت و خبرنگار «خیام نامه» نیز حضور داشت، مردم این ۴ روستا به اتفاق خواستار بازگشت به شهرستان فیروزه و بخش طاغنکوه بودند و به گفته دهیاران و اعضای شورای روستاها، مردم این روستاها درخواست دارند با این اتفاق آرامش روانی و سیاسی برگردد.

حالا اهالی ۴روستای جدا شده از نیشابور، که گویا موافقت با الحاق مجدد آن ها به فیروزه، به تصویب رسیده است، به گفته خودشان از بلاتکلیفی نجات یافته و در پیام هایی از نماینده مردم به خاطر پیگیری این اتفاقی که سال ها معطل مانده بود، تشکر کرده اند.

امید است که مسئولان سیاسی و اجتماعی شهرستان و به ویژه نمایندگان مجلس، پیگیر اعلام رسمی هرچه سریع تر این اتفاق از مبادی رسمی باشند و زخمی را که بر پیکر نیشابور بزرگ وارد شده، التیام بخشند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.