شفاف سازی مصرف آب در فولاد

سهم فولاد از «مصرف آب» دشت نیشابور چقدر است؟

مدیرعامل فولاد خراسان: تامین ۱۰ درصد مالیات استان بخشی از سهم فولاد در توسعه محلی است

فروغ خراشادی- نخستین دیدار و نشست خبری مجتمع فولاد خراسان در سال جدید، با حضور خبرنگاران نشریات و رسانه های محلی و خبرنگاران رسانه های سراسری در شهرستان، برگزار شد.

«کاهش مصرف آب« و «افزایش سهم مالیات» این شرکت از درآمدهای مالیاتی استان و ادامه ی این روند در سال جاری از مهم ترین محورهای مطرح شده در این جلسه ی ۳ ساعته بود که روز شنبه ۸ اردیبهشت ماه در دفتر مدیر عامل فولاد برگزار شد.

تبیین «نقش رسانه ها در اقتصاد»، «چشم اندازهای توسعه ای شرکت» در زیرساخت های فرهنگی، پژوهشی و «کمک به کاهش آسیب های محیط زیستی و اجتماعی» از سایر محورهای مهم مطرح شده در این نشست بود که مدیرعامل فولاد با ارائه ی مستندات به تبیین عملکرد شرکت در بخش های تخصصی، اجتماعی، ارتباط با پیمانکاران و تعامل با جامعه ی دانشگاهی و نهادهای محلی پرداخت.

احمدی سلیمانی همچنین بر مدیریت موثر در سرمایه گذاری روزآمد، به دور از جناح بندی های سیاسی، با تمرکز بر پویایی اقتصاد در سطح بومی و ملی، تاکید نمود و  به پرسش های خبرنگاران نیز پاسخ داد.

سهم فولاد از سرانه ی مصرف آب شهرستان

در سال های اخیر، با توجه به بحران آب، خشکسالی بلند مدت ۱۲ ساله و مجوزهای فله ای برای حفر و بهره برداری غیر اصولی از چاه های عمیق، همواره این پرسش مطرح بوده که صنعت آب بری چون فولاد، در کجای هرم مصرف مهمترین عامل و حامل انرژی یعنی آب ایستاده است؟

با توجه به مصرف آب در بخش های مختلف، حدود ۷ درصد آب در بیشتر مناطق کشور در بخش خانگی و صنعت استفاده می شود و از این مقدار، حدود ۳درصد آن صنعتی است. بقیه حجم مصرفی که ۹۳ درصد مصرف سالانه است، در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

این در حالی ست که بهره گیری از دانش روز در صنعت، در کنار صرفه جویی در مصارف خانگی، می تواند در مدیریت و مصرف بهینه موثر باشد اما در بخش کشاورزی که غالبا به شیوه ی سنتی، غرقابی و با تبخیر سطحی بالا همراه است، هنوز اقدام موثر و همه جانبه ای صورت نگرفته است.

اما طبق آمار مجتمع فولاد خراسان و به گفته ی حسین احمدی سلیمانی، مدیر عامل این شرکت، در حال حاضر  آب مصرفی شرکت بر اساس تعهد وزارت نیرو از دو محل تامین می شود؛ ۱- سد مخزنی بار و ۲- سه حلقه چاه عمیق از مجموع ۱۷۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجوزدار منطقه.

به گفته مدیرعامل فولاد خراسان، این مجتمع با توجه به تکنولوژی و زیرساخت هایی که از آن برخوردار است، کمبود آب ندارد اما با توجه به خشکسالی ها و کاهش شدید بارش های آسمانی در سال جاری و بحرانی که در دشت نیشابور وجود دارد، آمادگی دارد که در مدیریت منابع آبی با نهادهای ذی ربط همکاری کند و این را بخشی از رسالت اجتماعی خود می دانیم.

سیدحسین احمدی افزود: از مجموع چاه های موجود، سالانه ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در دشت نیشابور برداشت می شود. فولاد خراسان از محل حقابه ای که در برداشت از آب های زیرزمینی دارد، به یک سوم پروانه خود و به عبارتی کم تر از سی درصد از تعهدات وزارت نیرو به فولاد اکتفا کرده است.

به گفته وی مصرف آب فولاد خراسان از آب های زیرزمینی، با بیش از ۵۰۰۰ نفر اشتغال، حدود ۴هزارم کل برداشت سالانه از این منابع است و این یعنی با وجود همه آورده اقتصادی که این شرکت برای منطقه و کشور دارد، از جمله این که حدود ۱۰درصد درآمد مالیاتی استان را می پردازد، «کم تر از نیم درصد» از برداشت های سالانه از آب های زیرزمینی را به خود اختصاص داده است.

احمدی خاطرنشان کرد: گر چه مطابق قراردادی که با وزارت نیرو داریم، آب مورد نیاز این مجتمع را در حد سه حلقه چاهی که خریداری شده است بایستی تامین نمایند، اما ما هم مانند همه شهروندان، مصرف بهینه آب را تعهد اجتماعی خودمان می دانیم و از این رو با بستن دو حلقه از چاه ها و سرمایه گذاری نسبتا سنگین در ساخت سد «بار»، بخش عمده آب مورد نیاز خود را از این محل تامین می کنیم که آن هم در مقایسه با مصرف آب در دیگر بخش ها و تناسب ارزش افزوده ای که ایجاد می کند، میزان ناچیزی به حساب می آید.

وی با بیان این که بدون توسعه، کشور قدرتمند نمی شود و بدون آب هم توسعه محال است، اعلام کرد: مجتمع آماده است تا در زمینه «فرهنگ سازی»، «آموزش» و به ویژه حمایت از تحقیق و  «پژوهش» در این زمینه با همه نهادهای مسئول از جمله مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی همکاری نماید.

تناسب هزینه و درآمد در کشاورزی و صنعت، قابل مقایسه نیست

خیام نامه، پیش از این در گزارشی از کاهش ۷۰ درصدی مصرف آب مجتمع فولاد خراسان و بازچرخانی ۹۰ درصدی آب در این شرکت در دو بخش تولید فولاد و فضای سبز و  اکو پارک، کمربندی از پوشش گیاهی و درختان مقاوم به کم آبی به وسعت ۲۶۷ هکتار در منطقه ی شمالغرب شهرستان، نوشته بود که به تعدیل آب و هوای منطقه کمک می کند.

در این نشست نیز احمد همت آبادی، مدیر فضای سبز فولاد خراسان، در خصوص صرفه جویی آب گفت: در هر هکتار از اکو پارک، با صرف هزینه ی ۲ میلیارد تومانی در اصلاح سیستم آبیاری و بازچرخانی و آبیاری قطره ای، از کاهش ۵۰ درصدی در مصرف آب این بخش خبر  داد.

به نظر می رسد اگر در بحث هدر رفت آب، به مثال ذیل توجه کنیم، معادلات ذهنی مان تغییر می کند و نیاز به تصمیم گیری ها کارآمد در سطح کلان بیشتر نمایان می شود و سمت و سوی متفاوتی می گیرد. می دانیم برای تولید یک هندوانه ی ۴ کیلوگرمی، به طور میانگین ۱۵۰۰ لیتر آب مصرف می شود اما قیمت فروش محصول، بهای آب مصرفی را هم تامین نمی کند. از طرفی در برخی صنایع بزرگ که زیر ساخت های لازم برای مصرف بهینه ی آب فراهم شده، سود معناداری نصیب کشور می شود. بنا بر این با یک حساب سرانگشتی مشخص است که تناسب هزینه و درآمد، در صنعت و کشاورزی سنتی، قابل مقایسه نیست و مصرف آب نیز در این دو بخش اختلاف زیادی دارد.

رشد ۳۰۰ درصدی فروش و ۵۰۰ درصدی مالیات فولاد نیشابور

مجتمع فولاد خراسان، یکی از صنایع مادر استان و شرق کشور است که به طور مستقیم برای ۳۵۰۰ نفر و غیر مستقیم، دست کم برای ۲۵۰۰ نفر اشتغال زایی کرده است؛ به دیگر سخن، چرخ زندگی ۶۰۰۰ خانوار از طریق این شرکت می چرخد.

این شرکت، به گفته ی احمدی سلیمانی، با سرمایه ای ۳۰ میلیارد تومانی از سال ۸۳ خورشیدی آغاز به کار کرده است و اینک با ۱۸ برابر افزایش سرمایه، در زمره ی شرکت های بزرگ در پرداخت مالیات است.

مدیرعامل فولاد خراسان به خبرنگاران گفت: ظرف ۶ سال گذشته فروش این شرکت، رشد ۳۰۰ درصدی و پرداخت مالیات آن، رشد ۵۰۰ درصدی را نشان می دهد به گونه ای که در سال ۹۶، با مبلغ ۲۴۰ میلیارد تومان، سهم بزرگ ۱۰ درصدی، از کل درآمدهای مالیاتی استان را در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به دوش کشیده است.

ارز آوری، تحقیق و تعامل؛ توسعه ی پایدار

مدیرعامل فولاد خراسان در این نشست با تاکید بر آمادگی این شرکت برای سرمایه گذاری در بخش های پژوهشی، فرهنگ سازی و مدیریت منابع آب افزود: برای مصرف بهینه آب همه مسئول ایم، بدون آب توسعه نیست و بدون توسعه، قدرت ملی به وجود نمی آید. ما در فولاد خراسان، به عنوان ایفای رسالت اجتماعی خود، آماده همکاری با نهادهای فرهنگی و علمی- پژوهشی در جهت فرهنگسازی و پژوهش در مصرف و مدیریت بهینه منابع آبی به ویژه در دشت نیشابور هستیم.

سرمایه گذاری از نگاه مدیریت شرکت فولاد، در بخش های دانش محور، آبخیز و آبخوان داری، تولید انواع فولاد و همچنین فعالیت های فرهنگی، راه رسیدن به توسعه ی پایدار و با حفظ سرمایه های محیط زیستی را هموار می کند .

به گفته مهندس احمدی، مجتمع فولاد خراسان، در تعامل با دانشگاه های فردوسی مشهد و تربیت مدرس تهران، در عرصه ی پژوهش و تحقیق اقداماتی را اغاز کرده است همچنین در صدد انعقاد قراردادی با شرکت طوس آب است که جهت تصفیه ی پساب های شمال شهرستان و انتقال آن برای مصارف متنوع در بخش های مختلف مجتمع اقدام نماید.

توسعه صادرات و تکمیل زنجیره تولید؛ دو آرمان فولاد خراسان

احمدی همچنین بیان کرد که در عرصه ی صادرات، شرکت فعال است اما افزایش این فعالیت ها با ایجاد فضای رقابتی در سیستم حمل و نقل جاده ای، زین پس بیشتر خواهد شد.

بر اساس آمار ارائه شده در این نشست، مجموع صادرات شرکت به کشورهای همسایه در سال گذشته تقریبا ۱۱۷هزار و پانصد تن بوده که از این مقدار، سهم افغانستان با بیشینه ی واردات، ۵۱ هزار تن و سهم ترکیه با  ۴۸ تن، کمترین میزان بوده است.

مدیر عامل این مجتمع افزود: اگر چه ۹درصد مالیات ارزش افزوده بر صادرات اعمال نمی شود، اما سود ارز آوری از این رهگذر، برای کشور چشمگیر است.

در پایان این نشست، احمدی با اشاره به هزینه ی سالانه ی ۱۴ میلیارد تومانی حمل و نقل که به تناسب، میان سیستم های جاده ای و ریلی تقسیم می شود، از عدم بدهکاری و معوقه به پیمانکاران گفت و بیان داشت: برای ارتقای جایگاه شرکت در جمع شرکت های برتر کشور تلاش خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که در دوران مدیریت خود به چه میزان به خواسته هایی که روز اول گرفتن سکان مدیریت این جبهه مهم صنعتی شرق کشور داشته، دست یافته است، گفت: با وجود تحقق افزون بر ۱۲۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مدت و تکمیل زنجیره تولید، که دستاورد مهمی برای این صنعت در شرق کشور است و توسعه چشم گیر فعالیت های فولاد خراسان، شخصا نمی توانم بگویم بیش از ۵۰ درصد آرزوهای م برای این مجتمع تا این لحظه برآورده شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.