شطحی بر مجموعه شعر ترکه و تبر تاملی بر چامه نامه ی مرتضی کیوان هاشمی  

fazcli-04حجت حسن ناظر

 

«ای به یادت هی هی و هی های من» کتاب این گونه می آغازد .

شاعر بر این باور است که: دوگانگی درون مایه ای چامه هایم به پویایی باورهای من در گستره سال های زندگی باز می گردد . چشمداشت سراینده این است که از کنار این ناهمگونی ها، مهرورزانه گذر شود . بالندگی اندیشه در این کتاب چالش انگیز می نماید. کیوان در «ترکه و تبر » وجدان واژه ها را کوشیده تا دریابد و دُر یابد، «مسگر شوشتری» و« آهنگر بلخی»را می شناسد . با زلف لیلی و دل مجنون آشناست، نادانی را تشتی از بام فتاده می بیند، کیوان شاعر برای دست یازی به «کیوان » لحظه ای درنگ را جایز نمی داند ، ازین که هنوز شمشیر در کف زنگی مست دیده می شود محزون می باشد .

خیام آسا به مهر «دختر رز» دل بسته است و شب ها نام خیام را در شمایل «زینت مهتاب » ناظر است هرچند هنوز از بردن نامت «عمر خیام » عسس بی تاب می گردد . «خانه ی دوست »را می داند کجاست ، هیچ ترانه ای را در جهان از لای لای مادر گوش نواز تر نمی شنود ، آه جگر سوز سبوهای شکسته سبو ساز را ادراک نموده است . کم رنگ شدن خطوط عاطفه ، عاطفه اش را می آزارد ، دیوانگان را عطار وار ارج می نهد. دیوانگی که با صد هزار مدرسه عاقل نمی شوند ، تنها کسانی را مونس و همدم خود می خواهد که به کوی خرابات پا نهاده باشم . ازین که بر گونه غنچه ها غبار نشسته است دل تنگ است ، آرزومند است به جای مُهر تحقیر ، مهر بر سریر نشیند . عاشق چشمان حیرت زده است نه چشمانی که طبیعت بی جانند . شاعر گاهی ناظم آسا به شعر می نگرد نه حرفه ای گونه ، اما هر چه هست بی دغدغه نیست ، درد انسان معاصر را همدرد بوده و عشق هنوز برایش خوشایند است .

شجاع نویسانه سرود خود را می سراید و سرزمینش را شیدا وارانه آفرین گویان است، حتما خود می داند کجا استاده است و شعر امروز را به سعی و سهم خود یقینا آشناست، ادراک متعالی شعر ، شاعری شعله نوش می طلبد و احساس پوش ، شاعری به رنگ رنج های انسان در همه ی اعصار ، اما هر چه که هست شهامت ادبی اش احترام انگیز است ، صداقت و انسان باوری اش ارج گذارانه دیده می شود . به هر تقدیر برگی به یادگاران از دفتر فرهنگ نیاکان خواهد بود. به انتظار آثار گرمابخش تر شاعر کیوانی « ترکه و تبر» برایش احترام انگیزانه میدان وا گشوده ایم .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.