شرح مدیرمسئول خیام نامه بر جوابیه شهردار_جناب شهردار! لطفا صادق باشید

a1 (6)تحلیل خبر

رضا مهرداد

روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم سیاسی

آفتاب آمد دلیل آفتاب!

باید سپاسگزار جناب شهردار بود که برخلاف بسیاری از مدیران دولتی که برای افکار عمومی ارزش زیادی قایل نیستند! همت بلندی دارند و برای مطالب طرح شده در نشریات از جمله خیام نامه و به ویژه خبر مورد اشاره «جوابیه» ارسال می کنند. البته انتظار ما هم این بوده و هست که این عزیزان و مدیرانشان به جای جلوگیری از توزیع «خیام نامه» توضیحات خود را ارسال کنند تا ما هم بر اساس وظیفه ی قانونی و اخلاقی خود؛ نسبت به درج آن اقدام نماییم. مراجعه به دستگاه قضا هم که «حق مسلّم»ایشان است.اما ای کاش همه ی کسانی که اقدام به ارسال جوابیه می کنند از میزانی صداقت برخوردار باشند و برای فهم مردم و افکار عمومی ارزش بیشتری قائل باشند تا درچگونگی تنظیم متن جوابیه تدبیری نمایند که «موید» مطلب چاپ شده نباشد. به هر روی در خصوص این جوابیه که از قضا با تاخیر هم ارسال شده؛ ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

۱- جناب آقای حسینی شهردار محترم! چک برگشتی شما به ما ربطی ندارد. اما مسدود شدن پول شهرداری به دلیل چک برگشتی سال ۱۳۹۱ آقای شهردار برای مان غیرقابل باور است. از طرفی احتمالا ما و بسیاری از مخاطبان «نان گندم نخورده ایم؛ اما دست بچه های مردم دیده ایم!»؛ مراد این است که ما هم از بانک ها وام گرفته ایم و با سیکل اداری«استعلام» کارکرد حساب آشنایی داریم. آیا ممکن است نتیجه ی استعلام به «شخص»اعلام نشود؟ آیا ممکن است بدون اطلاع و اجازه ی آقای شهردار؛ مبلغ ناچیز«سه میلیارد و یکصد میلیون ریال» مورد تایید شما در جوابیه؛ را از پول وام شهرداری (لطفا بخوانید پول مردم) مسدود کنند؟ شواهد و قراین و اظهارات اعضای شورا در دو جلسه ی علنی که در خیام نامه هم چاپ شده است خلاف ادعای شماست!

۲- فرموده اید به پول مسدود شده سود تعلق می گیرد و مشکلی نیست. آقای شهردار! هدف شهرداری از دریافت وام چه بوده است؟ «تسریع در اجرای پروژه ها» برآورنده هدف و به سود مردم است یا سود اندک بانکی؟! هر چه باشد، حل چک برگشتی شخصی شما، آن هم پس از سه سال که هدف نیست؟! جناب شهردار! از دیدگاه ما پول مردم یا همان «بیت المال»، برای مردم است حتی اگر«ریالی» باشد.

۳- در خصوص مشاور محترم و عضو سابق شورا؛ سخن بسیار است. شما خوب به یاد دارید که در هنگامه ی انتصاب ایشان به عنوان «معاون اقتصادی»؛ این رفتار شما را به دلایل مختلف از جمله: نقش ایشان در شورا برای انتخاب شما به عنوان شهردار و پی گیری صدور مجوز شروع به کارتان به دلیل بازنشستگی؛ «دست خوش» تان به ایشان دانستیم. چرا که ایشان تخصص لازم در این خصوص را نداشته و ندارند. حالا هم در سمت «مشاور» این اعتقاد را داریم.

از طرفی بر اساس اعتراف شما در جوابیه و اظهار نظر برخی اعضای شورا؛ در ابتدا مشاوره ایشان جنبه ی غیر انتفاعی داشته است! امروزسخن از درم و دینار گفتن خلاف عهد و پیمان و در شان شما و ایشان نیست.هر چند «حاتم طائی شدن از مال مردم آسان بود».البته خیام نامه در خبر خود حق مشاوره تخصصیِ این مهندسِ نخریسیِ مشاورِاقتصادیِ شهردار محترم، را برای «سه ماه» مبلغ هفتاد و پنج میلیون ریال « تقریبا معادل حقوق رسمی یک کارگر برای یک سال»اعلام نموده بود.

 

ضمنا جهت استحضار حضرت عالی که گویا اصرار بر رزومه سازی برای خود و ایشان دارید! احداث «هتل بین المللی خیام» و «پارک ریاضیات»از سال ۱۳۸۰ جزو طرح های مصوب بوده است و ظاهرا خیلی نیازی به مشاوره ی امروزی ها نداشته است و ظاهرا پی گیری و اراده اجرایی نیاز دارد.

۴- در خصوص برداشت های «دویست میلیون» ریالی جناب عالی در سه ماه متوالی از حساب شهرداری! تحت عنوان حقوق؛ که البته امروزه ادعای «علی الحساب» بودن آن را مطرح می کنید، متاسفانه باید بگویم «صداقت» ندارید. شما در همین جوابیه عنوان داشته اید: «در بدو حضور در شورای محترم اسلامی شهر و قبل از انتخابات به عنوان شهردار مانند سایر شهرداران با تعدادی از اعضای محترم موضوع میزان حقوق دریافتی را مطرح نموده که مورد موافقت ایشان قرار گرفت.»

جل الخالق ! متاسفم برای خودم و همشهریانم! جناب شهردار که در حقیقت متولی ثروتمندترین  نهاد مردمی شهر است این گونه به راحتی «بر خلاف قانون» و«غیر اخلاقی» مطلبی را می نویسد. مگر شما از روال قانونی تعیین حقوق و مزایای شهردار خبر ندارید؟ آیا توافق شما با تعدادی از اعضای شورای شهر (احتمالا یکی از آن ها آقای جدی بوده است)! ملاک «قانونی» برای میزان حقوق شماست یا مصوبه ی آن شورا که به تایید نهادهای مسئول رسیده باشد؟ در این خصوص نظر خوانندگان محترم را به مشروح مذاکرات جلسه ی علنی شورا که در همین شماره ی خیام نامه درج شده است  جلب می نمایم. البته جناب شهردار در این جوابیه وعده ی بازگشت مبلغ اضافه دریافتی در این سه ماه را داده اند که البته جای تقدیر دارد، اما این «وعده» با «ادعای» چند سطر بالاترتان مبنی بر «قانونی بودن» حقوق برداشتی علی الحساب سازگار نیست.

در خصوص پرونده ی توافقی ملک خیابان دارایی؛ انتشار «برخی»از اسناد پرونده را نوعی فرار به جلو شما می دانیم و به عنوان یک رسانه و نماینده ی افکارعمومی ؛ بر اساس «قانون دسترسی آزاد به اطلاعات» خواهان دسترسی خیام نامه به تمامی محتوی این پرونده (نه با انتخاب گزینشی شما) و هر پرونده ی دیگری در شهرداری به عنوان یک نهاد مردمی که با عوارض مستقیم شهروندان اداره می شود؛ هستیم. اگر در بررسی های خود به مطلبی خلاف آن چه نوشته ایم، برخوردیم؛ جسارت عذر خواهی رسمی از شما و همه ی شهروندان را داریم.

۵- جناب شهردار! اشاره کرده ایم که وام یکصد میلیارد ریالی اخذ شده از بانک شهر در چه تاریخی سر رسید شده است  که به طریق اولی معنایش دریافت وام قبل از مدیریت حضرت عالی است؛ اما این نکته در این خصوص مهم است که:شما به عنوان شهردارمسئول تمامی تعهدات شهرداری از جمله پرداخت این وام و جلوگیری از ضرر و زیان به شهروندان هستید. شما که خود را صاحب تجربه می دانید و ادعای حقوق بیست میلیونی در هر ماه دارید باید تدبیری می اندیشیدید تا در موعد مقرر تعهدات انجام می شد ونیشابوری ها روزانه «یازده میلیون تومان» جریمه پرداخت نمی کردند.

۶- آقای حسینی دفاع از خودتان از طریق ارسال جوابیه یا شکایت به مراجع قانونی را می توانیم بپذیریم. اما در بند آخر جوابیه از رفتار یکی از اعضای شورا هم دفاع کرده اید که قابل پذیرش نیست. خیام نامه در مورد «حاشیه های سفر یک عضو شورا» همان طور که از عنوان پیداست؛ اطلاعات تکمیلی بیش تری دارد اما چون خود ایشان جوابی نداده اند، نیازی به طرح آن در این جا نمی بینیم.  اما نمی دانیم شما که خود را فردی مقید می دانید، چه اصراری بر رفتار ناپسند و حاشیه ساز، در پلاژهای اجاره ای شهرداری با پول مردم، دارید؟ این دفاع شما؛ ما و بسیاری از خوانندگان را نسبت به هر گونه حمایت «ایشان» از شما در شورا حساس کند و تصور «بده و بستان»  را  در ما تقویت می کند. آیا این دفاع را در شان خود می دانید؟

اما سخنی با شورای محترم شهر:

جناب آقای همت آبادی و سایراعضای محترمی که اموال مردم و عظمت نیشابور برایتان ارزش دارد!

به نظر می رسد جناب آقای شهردار در رفتارها، تصمیمات و گفتار خود صداقت و ثبات لازم را ندارد! بر شماست که به عنوان نمایندگان مردم در این حوزه ی ثروتمند و مستعد هر گونه فساد و تبانی؛  با نظارت مستمر،  دقیق و بدون ملاحظه؛ از حقوق موکلین خود دفاع کنید. خیام نامه آمادگی انتشار هر گونه کژی و ناراستی در این حوزه ی پر مناقشه را دارد.  وظیفه ی قانونی، اخلاقی و انسانی شما تذکر، سوال و افشای رفتارها و گفتارهای متخلفین در این حوزه است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.