شرایط و ویژگی های ازدواج موفق چیست؟    

عبداله سیرجانی

مشاور خانواده

  IMG11133272در روز های  پسا انتخابات و قبل از عید باستانی ایرانی هستیم ،زمانی که بیش از هر وقت دیگر جوانان به فکر ازدواج و تشکیل خانواده می افتند. لازم است در انتخاب همسر هم مانند انتخاب نماینده و حتی بیشتر از آن دقت نماییم  چرا که هر چهار سال می توانیم نماینده را تغییر داده اما همسر را نه!

در این بحث تلاش می شود به برخی سوالات از جمله: شرایط انتخاب یک زوج مناسب و ایده آل چیست؟ در انتخاب زوج چه اولویت هایی باید مد نظر قرار باشد؟ آیا شرایط مادی مهمتر است یا خانوادگی و فرهنگی؟ نقش عوامل شخصیتی در یک ازدواج موفقی را چیست؟

 

روانشناسی ازدواج تلاش کرده با انجام تحقیقاتی به سوالات فوق پاسخ های مناسب ارائه نماید و نتایج یافته های خود را در فرآیند مشاوره ازدواج در اختیار افراد قرار دهد.

آنچه در فرآیند مشاوره ازدواج در این مرحله مورد توجه است، رعایت اصل تناسب و اصل اولویت بندی است. بر اساس اصل تناسب؛ هر اندازه افراد از لحاظ شرایط مادی ،فرهنگی و شخصیتی ،تحصیلی متناسب با یکدیگر باشند ازدواج موفق تری خواهد داشت. به همان اندازه که ازدواج یک فرد از طبقه اقتصادی بسیار بالا با فردی از طبقه اقتصادی پایین عدم هماهنگی و در نتیجه احتمال عدم موفقیت را به همراه خواهد داشت،عدم تناسب ویژگی های شخصیتی نیز مشکلات عمیق را بروز خواهد داد.

بر اساس اصل اولویت بندی؛ چون در عمل، امکان ازدواج افرادی که از تمامی جنبه ها مطابق با شرایط و مدارک فرد باشد؛ ضعیف است، بنابر این توصیه می شود با اولویت بندی و امتیاز دهی به هر یک از جنبه های مورد نظر،تصمیم گیری را آسان تر نمایند. این نوع اولویت بندی در کلیه تصمیم گیری ها مورد نظر است.

در این مرحله مسائلی مورد بررسی قرار می گیرند که آغاز یک ازدواج موفق و تداوم آن را تحت تاثیر قرار می دهند.با توجه به اینکه دو فردی که با امر ازدواج تصمیم می گیرند زندگی مشترکی را زیر یک سقف آغاز کنند، تفاوت های عمیقی دارند که بخشی از آن به تفاوت های زن و مرد و بخش دیگر به تفاوت های اقتصادی،فرهنگی،تربیتی و خانوادگی… باز می گردد؛ رسیدن به یک خط تعادلی مشترک به نظر مشکل می رسد.البته در اوایل زندگی با توجه به ویژگی های  آرمان گرایی که هر دو طرف دارند ،این مشکلات  کمتر  به چشم می آید.

در هر حال لازم است افراد در شرف ازدواج  و زوج های جوان مطالبی را که معمولاً به عنوان عوامل آسیب رسان به رابطه همسران شناخته می شود، بشناسند و در مواردی که به استحکام روابط آنها کمک می کند آموزش ببینند. روانشناسی ازدواج در این مرحله آشنایی با تفاوت های زن و مرد،روند حل مسئله،مواجهه با تغییرات اساسی ، شیوه تعاملات مناسب را آموزش می دهد.

سعادت مند باشید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.