شب «خودزنی» در نیشابور

مریم عارفی پور/خبرنگار

17آتش بیگ: سعی می کنم از توضیح دادن در مورد داستان هایم فرار کنم

هفته گذشته انجمن داستان سیمرغ نیشابور میزبان نویسنده ای بجنوردی بود تا در ادامه تلاش های این «انجمن مردم نهاد» برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و نیز ارتقای داستان نویسی، جشن امضاء و نقد و بررسی مجموعه داستان این نویسنده هم با حضور خود او  برگزار شود.

این نشست با حضور داوود آتش بیک نویسنده کتاب «خودزنی»، مجید نصرآبادی مدرس داستان، مرتضی قربان بیگی کارشناس ارشد ادبیات فارسی و سمیه سیدآبادی منتقد داستان، بعد از ظهر روز سه شنبه ۳۰ شهریور در پژوهش سرای سینا مسیح آبادی برگزار شد.

برنامه با سخنان دبیر انجمن داستان سیمرغ نیشابور آغاز شد. مصطفی بیان ضمن خیر مقدم به داوود آتش بیک نویسنده ی بجنوردی گفت: «آقای آتش بیک به دعوت انجمن داستان سیمرغ به نیشابور آمده و اولین مجموعه داستان ایشان به نام «خودزنی» شامل شش داستان کوتاه است که سال گذشته توسط نشر چشمه منتشر شد.»

پس از آن اعضای نشست به ارائه نظرات خود پرداختند و در ادامه داوود آتش بیک انتقادهای مطرح شده را به کتاب وارد دانست و بیان کرد: سعی می کنم از توضیح دادن در مورد داستان هایم فرار کنم زیرا هر توضیحی باعث می شود از معنای داستان کاسته شود. داستان تا زمانی زنده است که قابلیت تفسیر داشته باشد و من معتقد هستم نویسنده نباید برای هر داستان توضیحی بدهد.

داوود آتش بیک، دکترای داروسازی دارد و نوشتن را از نوجوانی آغاز کرد و در جشنواره های مختلف جوایزی دریافت کرده است.

وی از سال ۸۸ با نوشتن نقد و یادداشت برای هفته نامه «شهروند امروز» کار مطبوعاتی را آغاز کرد. بعدها با نشریات دیگری مثل ماهنامه مهرنامه، اندیشه پویا، تجربه و روزنامه اعتماد همکاری داشته است. اولین مجموعه داستان او به نام «خودزنی» در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال ۹۴ رونمایی شد. این مجموعه شامل شش داستان کوتاه است که در آن قتل، جنون، سوء ظن، عشق و … به هم آمیخته شده اند.

در این نشست قسمت کوتاهی از داستان «جوی خون» از همین مجموعه داستان توسط نویسنده قرائت شد.

در پایان، از طرف انجمن داستان سیمرغ نیشابور ، لوح تقدیری به همراه رباعیات خیام به رسم یادبود به داوود آتش بیک اهدا شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.