سینما شهر فیروزه با سه سالن مجهز به تصویر دیجیتال شد

بهره برداری از سینمای نیشابور در آستانه روز ملی خیام و با حضور معاونت سینمایی وزیر ارشاد؛

سینما شهر فیروزه با سه سالن مجهز به تصویر دیجیتال

و صدای دالبی، در کشور منحصر به فرد است

سینما شهر فیروزه نیشابور که در مراحل پایانی بازسازی اش قرار دارد، علاوه بر تغییرات عمده در نمای بیرونی که امروز شهروندان ناظر آن هستند، با مساعدت «موسسه سینما شهر» وزارت فرهنگ و ارشاد و پیگیری مالکین آن، دارای سه سالن مجهز و استاندارد خواهد شد.

سینما شهر فیروزه به عنوان یکی از معدود سینماهای خصوصی شهرستانهای ایران با بازسازی و تغییرات اساسی تا یک ماه دیگر و در آستانه روز ملی خیام با حضور ایوبی معاون سینمایی وزیر ارشاد به بهره برداری خواهد رسید.

از این رو طی بازدید مسئولین موسسه سینما شهر از روند بازسازی سینما فیروزه، گفتگویی با ایشان و مدیرعامل سینما فیروزه داشتیم.

مدیر عامل موسسه سینما شهر بازدید خود از عملیات بازسازی را بسیار رضایت بخش ارزیابی کرد و افزود: هر ساله بیست تا سی سینما برای بازسازی به ما مراجعه می کنند اما ما بودجه خود را به صورت خورد بین تمام این سینماها تقسیم نمی کنیم که تنها سردر سینما را تغییر دهیم یا رنگ آمیزی آن را انجام دهیم، بلکه با سیاست ها خاص خود تعداد محدودی سینما را انتخاب کرده و از اساس و با آخرین تجهیزات روز تغییراتی اساسی می دهیم. در حال حاضر انتخاب ما سینما فیروزه نیشابور بود.

مجید مِسچی ادامه داد: با تصمیمی که امروز گرفتیم هر سه سالن سینما شهر فیروزه مجهز به سیستم پخش تصویر دیجیتال و به صدای دالبی می شود که آن را در سینماهای ایران نمونه می کند و به جز چند مورد محدود در تهران و سینما هویزه مشهد، هیچ سینمایی در کشور نیست که همه سالن هایش مجهز به تصویر دیجیتال و صدای دالبی باشد.

وی همچنین از تجهیز سینمای نیشابور به تجهیزات منحصر به فرد «D سینما» خبر داد و گفت: سیستم اغلب سینماها «E سینما» است چرا که هزینه خریداری و همچنین نگهداری «D سینما» بسیار زیاد است و در صورت جمعیت کم در یک سیانس، هزینه ها از درآمد بیشتر می شود، لذا در نقاط معدودی از کشور و فقط در سالن های اصلی این کار صورت گرفته که در استان خراسان تنها سینماها مجهز به «D سینما» هویزه و سینما فیروزه می باشند که در افزایش کیفیت صدا و تصویر خیلی مؤثر است و به عنوان مثال برای اکران مهر ماه فیلم محمد رسول ال.. که اخیرا در خارج از کشور ساخته شده و تنها با فرمت «D سینما» قابل پخش است، مناسب می باشد.

مِسچی با بیان اینکه علاوه بر فیلم خوب، مکان مناسب هم در جذب مخاطب مؤثر است، بیان داشت: ۴۰ سال پیش تنها جایی که می شد مردم فیلم ببینند سینما بود اما امروزه رسانه های رقیب زیاد است و سطح توقع مردم از سینما بالا رفته است. باید سینمایی مجهز و با کیفیت برای اقبال عموم وجود داشته باشد.

وی افزود: سینما در تهران و کلان شهرها یک صنعت سود آور است ولی در شهرستانها هنوز به مرحله سودآوری لازم نرسیده و بدون حمایت دولت، بخش خصوصی نمی تواند سرپا بماند.

مِسچی در پایان گفت: در برخی شهرها حداکثر توقع صاحبان سینما از مسئولین این است که اگر کمکی نمی کنند، مانعی هم ایجاد نکنند اما خوشبختانه در نیشابور شنیدیم مسئولین حمایت خوبی داشته اند که با توجه به اعتبار سنگینی که هزینه شده تا نیشابور از سینمایی منحصر به فرد برخوردار باشد، امیدواریم مسئولین بیش از پیش سینما را یاری کنند.

طباطبایی معاون مؤسسه سینما شهر نیز با بیان اینکه بازسازی یک سینمای قدیمی بسیار سخت تر از ساخت سینمای جدید است چراکه باید محدودیت های سازه موجود حفظ شود، اظهار داشت: این پروژه که از ۱۵ دی ماه ۹۳ آغاز گردید و تا الان که سه ماه و نیم می گذرد، ۹۰ درصد آن انجام شده است که تکمیل پروژه ای در این سطح و در این مدت کوتاه ، به جز سینما هویزه مشهد در کل کشور کاری بزرگ و کم نظیر است که با همت ویژه ای انجام شده است.

وی افزود: در بازدید قبلی تصمیم به اضافه کردن سالن ۳ گرفتیم که مدتی زمان را زیاد کرد و این پروژه به یاری خداوند متعال ظرف ۴ ماه و نیم به اتمام می رسد و در کنار سرعت کار، همه مباحث فنی و کیفی و اصول یک سینمای استاندارد رعایت شده است.

مدیر عامل سینما فیروزه با اشاره به این که سینما فیروزه نخستین سینمای ایران است که پس از انقلاب مجوز گرفته و ساخته شد، اظهار داشت: سال ۶۴ که اقدام به ساخت سینما کردیم، امکانات زیادی برای ساخت سینما وجود نداشت و از برخی استانداردهای مطلوب فاصله داشتی و از این رو امروز احساس کردیم نیاز به تغییرات اساسی داریم.

جهانگیر سروری ضمن تقدیر از سیاست های وزارت ارشاد، افزود: روز اول بازسازی سینما باورم نمی شد با حمایت مؤسسه روند کار با این سرعت و به این خوبی به انجام برسد و فکر نمی کردم این موسسه این گونه به مردم خدمت ارائه کند.

وی گفت: سالن یک با ۴۰۰ نفر ظرفیت و با وجود سنی که دارد امکان برگزاری نمایش، تئاتر، کنسرت و همایش را هم دارد و سالن دو ۲۰۰ نفر و نیز سالن سه حدود ۵۰ نفر ظرفیت دارد که برای فیلم های هنری و خاص هم کاربرد دارد.

سروری از سیستم تهویه مطبوع و پیشرفته، صندلی های استاندارد و جدید با فاصله مناسب برای تردد، طراحی بوفه و سالن انتظار جدید و نیز نصب تلویزیون در سر در سینما برای تبلیغات فیلم ها و پیام های بازرگانی خبر داد و اضافه کرد: اگر از سوی مردم استقبال شود فروش اینترنتی بلیط، صدور کارت سینما به صورت اشتراک و امکان اطلاع رسانی فیلم های اکران شده از طریق پیامک به مردم را نیز برنامه ریزی کرده ایم.

وی تأکید کرد: به طور کلی به جز اسکلت، تمام ساختمان شامل کف، دیوارها، سقف، سرویس ها، دربها، مبلمان و نمای داخلی و بیرونی تخریب و با رعایت تمام ویژگی های یک بنای ممتاز و متناسب با نمادهای فرهنگی نیشابور باز سازی و مجهز به سیستم اطفای حریق شده است.

مدیرعامل سینما شهر فیروزه با بیان اینکه یک سینمای چند سالنه مخاطب بیشتری می تواند جذب کند و سلایق مختلفی را پاسخگو باشد، تصریح کرد: با افزایش تعداد سالن ها فیلمی که چند هفته اکران شده به سالن کوچکتر می رود و فیلم جدید به سالن اصلی می آید. البته همان قدر که درآمد افزایش می یباد، هزینه پرسنل، اداره، نگهداری و … نیز بیشتر می شود و امیدواریم با استقبال مردم جبران شود.

وی در رابطه با روند پروژه با اشاره به اینکه کلیه صندلی ها خریداری شده و سیستم های صوتی تصویری آماده نصب است افزود: نقاشی سالن ۱ و۲ به اتمام رسیده و آماده نصب صندلی هاست و سال ۳ نیز در مرحله رنگ آمیزی است.

سروری میزان هزینه ها را یک میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان برآورد کرد که تا پایان پروژه به یک میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون تومان خواهد رسید که از این مقدار ۸۰ درصد آن از تسهیلات «موسسه سینما شهر» بوده و ۲۰ درصد آن نیز مالکین و سرمایه گذاران هزینه شده است.

وی در پایان از مسئولین دست اندرکار به ویژه موسسه سینما شهر صمیمانه قدردانی نمود و ضمن قدردانی از اعضای کمیسیون ماده ۵ از جمله فرمانداری، اداره ارشاد، شهرداری و شورای شهر، راهنمایی رانندگی، نیروی انتظامی، آتش نشانی، راه و شهرسازی و سایر مسئولین، اظهار داشت: ما سهم خود را برای توسعه فرهنگی شهر انجام دادیم و امیدواریم مردم و مسئولان هم بیش از پیش حمایت کنند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.