سینما شهر فیروزه، از سال های دور تا حال مسئول سینما: شاید مجبور به تعطیلی سینما شوم .

آزاده مهدیار/ تعطیلی ۳ سینمای پیش از انقلاب در نیشابور، آغاز دوباره سینما در سال های جنگ و جیره بندی، تبدیل آن به سینمای برتر کشور در میان شهرستان ها و مراکز استانی؛ در گفت و گو با رئیس سینما «شهر فیروزه» نیشابور که سال های کاربرد آپارات زغالی و عاریه گرفتن پرده سینماهای سوخته و تعطیل شده را به یاد دارد و حال از احتمال تعطیلی سینما می گوید؛ در هفته سینما.

رییس هیات مدیره ی سینما شهر فیروزه در مورد پیشینه ی سینما در نیشابور حرفایی دارد که به بهانه ی ۲۱ شهریور روز ملی سینما، گوشمان را به آن ها می سپاریم. قبل از انقلاب ۳ سینما  در شهرمان وجود داشته است ، اگر مدرسه و دبیرستان را شاخص جمعیتی در نظر بگیریم آن زمان در نیشابور ۶ دبیرستان بوده و تعداد سینماها نصف میزان جمعیت ! بعد از جریان انقلاب و آتش زدن سینماها، در نیشابور خلاء یک مرکز فرهنگی احساس می شده، به عنوان یک نیشابوری تصمیم گرفته این خلاء را پر کند، آن زمان، آغاز به کارش، بر اساس تعداد دبیرستان ها، باید ۲۰ سینما در نیشابور می بوده است.

سال ۶۸ اولین سینمای کشور بعد از انقلاب در نیشابور با ظرفیت ۶۵۰ صندلی افتتاح شده، او فکر می کرده این تعداد صندلی کم باشد اما در سال های گذشته هیچ وقت تماشاگران فیلم، ۶ درصد صندلی ها را هم پر نکرده اند. برای ساخت سینما با مشکلات زیادی رو به رو بوده، دیگر کسی صندلی سینما تولید نمی کرده و همه کسانی که در تهران در کار ساخت تجهیزات سینما بودند کار خود را رها کرده بودند چون دیگر شغلی در این زمینه وجود نداشته است! صندلی ساز پیدا کرده و با مهندسی معکوس، صندلی ها را در نیشابور ساخته است، در زمان جنگ سیستم صوت سینما وارد کشور نمی شده،  سروری مجبور شده یکی از سینماهایی که در لاهیجان تعطیل شده بوده را خریداری کند  که بتوانم بلندگو و آپارات و تاسیسات آن را بردارد و برای سینمای نیشابور استفاده کند و او همه را دوباره تعمیر و بازسازی کرده است.

قبل از ورود به کار فکر می کرده یک دیوار گچی معمولی برای محیط سالن جواب می دهد اما بعد متوجه شده سینما دیواره ها و پرده مخصوصی دارد که هنوز هم تکنولوژی ساخت آن در ایران موجود نیست. پرده را هیچ جا پیدا نکرده، از سینمای تعطیل شده دیگری پرده ای که به ابعاد سالن بخورد برداشته است. برای صوت هم باید سالن سینما آکوستیک باشد یعنی تجهیزات مخصوص ضد انعکاس صدا داشته باشد تا صدا پژواک نکند، یک مینی بوس کارگر فرستاده لاهیجان، داربست ببندند و تمام لوازم مربوط به عایق صدا را به اینجا بیاوردند، با وسایل نصفه نیمه و سر هم بندی ابزار موجود، سینما را افتتاح کرده است.

سروری در سال های بعد، هزینه های برق، آب، تهویه و سیستم حرارتی و پرسنل را با این ۶ درصد استفاده از ظرفیت، تامین کرده وهمیشه به لحاظ اقتصادی ضرر کرده است. اگر تعطیلی های رسمی سینما را که بیشتر از روزهای تعطیلات رسمی تقویم  است، از روزهای سال کم کنیم ۴۲ هفته می ماند که به طور متوسط  هر دو هفته یک فیلم به نمایش در می آمده است. یعنی در طول سال ۲۰ فیلم به روی پرده می رفته و از حدود۱۰۰ فیلمی که در طول سال در کشور ساخته می شده، تعداد زیادی از فیلم ها در نیشابور امکان نمایش نداشته است.  با توجه به تنوع ذایقه ی مردم، باید همه جور فیلم باشد وگرنه همیشه عده ای ناراضی اند.

درباره ی تحولات سال های اخیر سروری  می گوید به این نتیجه رسیده که این سالن دیگر پاسخ گوی نیاز مردم نبوده، صدا خوب پخش نمی شده، آپارات زغالی قدیمی بوده که به لامپی تبدیل شده و در نهایت تصمیم به تغییر و تحول در سینما گرفته است. با وام های دولتی مشمول یارانه، ۳ سالن سینما ساخته، بیش از ۳ و نیم میلیارد تومان برای بازسازی و  ۷۰۰ میلیون تومان فقط برای سیستم صوت هزینه شده است که  به گفته ی او بهترین سیستم صوت در دنیا است و حس حضور در صحنه ی واقعی را تداعی می کند.

سروری در مورد نتیجه این هزینه می گوید ظرفیت اکران فیلم بالا رفته و هر فیلمی که در تهران اکران می شود همزمان در نیشابور هم  به نمایش در می آید، قبلا با وجود یک سالن وقتی تعداد تماشاگران به زیر ۱۰۰ نفر می رسید، فیلم را از روی پرده بداشته می شد ولی الان با کاهش تعداد مخاطب فیلم را در سالن ۲ با ظرفیت ۱۸۰ نفر نمایش می دهند و بعد در سالن ۳ با ظرفیت ۴۰ نفر. در این فاصله  هم فیلم های جدیدتر در سالن اصلی اکران می شود.

۳ماه است که گروه هنر و تجربه انجمن سینمای جوان شهرستان هم فیلم هایی با مخاطبان خاص به روی پرده آورده که در سالن ۳ به نمایش در می آید و این مخاطبان در هر شهری ۳۰، ۴۰ نفر بیشتر نیستند، اما در نیشابور تعداد طرفداران این سینما چشمگیر است و از نرم کشور بالاتر است.

به لحاظ آماری پس از تجهیز مجدد سینما، ۱۵ درصد به تماشاچی اضافه شده است ولی با توجه به  گنجایش سینما، با استقبال آرمانی، هنوز فاصله ی زیادی هست.

نیم بها بودن دو روزه بلیت در هفته هم کاری تشویقی در راستای جلب و جذب مخاطب است اما از دید او روزهای خوب سینما پنجشنبه و جمعه است . به رغم مجوز اداره ارشاد برای بلیت نیم بها درروزهای شنبه و سه شنبه، استقبال افزایش یافته اما سینما هنوز هم به خاطر ارزان فروشی تحت فشار اقتصادی است. با توجه به جدول شراکت فیلمساز و سینما، تنها ۴۰درصد درآمد اکران، سهم سینما است و با توجه به قیمت پایین بلیت در نیشابور به رغم کیفیت بالای آن، درآمد اندک است. در مراسم افتتاحیه، معاون سینمایی رئیس جمهور حاضر بوده و گفته است : «اگر سینما هویزه مشهد را کنار بگذاریم در هیچ شهرستان و مرکز استانی جز تهران چنین سینمایی نداریم»

سروری می گوید با هر کسی حرف زده،  تایید کرده که وقتی به سینما می آید و برق ها خاموش می شود، با آغاز داستان، فرد دیگر خودش نیست و فکرش از مشکلات و دغدغه های ش رها می شود، مردم نشان داده اند که این دو ساعتی که فکرشان فارغ می شود ترجیح می دهند به صورت شاد و حتی خنده دار سپری شود. آمار نشان داده عامه ی مردم، فیلم کمدی و شاد را ترجیح می دهند.

او می گوید سینما در ایران صرفه اقتصادی ندارد و در نیشابور جز در زمان بازسازی، هیچ کمکی دریافت نکرده است. طبق قانون بودجه، شهرداری موظف است به اندازه سطح زیربنای سالن سینما مجوز واحد تجاری اعطا کند، که بتوان به واسطه ی درآمدش، سینما را ساخت، چندین شهر از این قانون استفاده کرده اند ولی متاسفانه چندین سال است که به رغم پیگیری این موضوع از شورای شهر و شهرداری، نتیجه ای حاصل نشده است.

۲زمانی  سال سینما به ناچار تعطیل شد در زمان فرمانداری آقای فرهمند. جلسه ای در فرمانداری تشکیل شد که قول مجوز ساخت رایگان مغازه های کنار سینما را داده بودند اما ۸ سال پس از آن، هنوز پایان کار این مغازه ها دریافت نشده است. سروری با اشاره این مساله می گوید اگر شهرداری و شهردار جدید در این زمینه همکاری نکنند، شاید ناچار شود سینما را تعطیل کند.

وی در پایان گفتگو امیدوار است مردم و مسئولین از سینما حمایت کنند، سینما یک مقوله فرهنگی و اجتماعی است و تا به حال به خاطر مخاطب باز مانده است. اما ادامه ی تامین حقوق کارمندان از منابع مالی دیگر، امکان پذیر نیست . او می گوید انبار داری تعرفه خاصی دارد و یک بار حساب کرده که اگر این هزینه را به جای سینما برای  یک سوله کف خاکی می کرده، از انبارش گندم یا پنبه پر کنم درآمدش بیشتری داشته است!

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.