سید محمد خاتمی: نگذارید دفاع مقدس و ارزش ها انحصارا در اختیار سیاست بازان قرار بگیرد

سید محمد خاتمی: نگذارید دفاع مقدس و ارزش ها انحصارا در اختیار سیاست بازان قرار بگیرد

پویش: سیدمحمد خاتمی در دیدار با جمعی از ایثارگران، رزمندگان و جانبازان جنگ تحمیلی و فرزندان شهدا گفت: باید از دولتی که در جنگ بود و من هم در این دولت بودم یاد کنم که چقدر مشکل داشت. جنگ آشفتگی و مشکل ایجاد می کند، ملت ما نیز مشکل داشت اما مردم درآن مقطع احساس خفقان نکردند. جنگ می توانست قحطی بیاورد اما نه تنها قحطی نشد بلکه تلاش شد مردم بخصوص مردم عادی و متوسط به پایین در زندگی احساس تنگنا نکنند.

نگذارید دفاع مقدس و ارزش ها انحصارا در اختیار سیاست بازان قرار بگیرد. دفاع مقدس متعلق به کل کشور و انقلاب و تاریخ است؛ بخصوص برخی از تازه به دوران رسیده ها که حتی از دور نیز دستی بر آتش جنگ نداشتند، امروز می خواهند جنگ و ایثارگری را وسیله ای برای حذف دیگران قرار دهند. ایثارگران و خانواده های آنها بهترین کسانی هستند که نباید اجازه دهند ارزش ها و عناوین مقدس دستاویز معاملات سیاسی به ویژه حذف نیروهای ارزنده ای قرار گیرد که در دلبستگی آنها به انقلاب شکی نیست و اجازه ندهند برخی افراد افراطی که ربطی به جنگ ندارند، میدان دار شوند.

 

دفاع هاشمی رفسنجانی از دولت میرحسین موسوی

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در واکنش به حملات اخیر به دولت میرحسین موسوی مبنی بر اینکه بودجه کافی به جنگ اختصاص نمی داد، بخشی از سخنان صریح هاشمی در سال ۹۱ را منتشر کرده که گفته بود: ما در پایان دفاع مقدس چه چیزی می خواستیم که به آن نرسیدیم؟ ذره ای ازخاک خود را از دست ندادیم، صدام می خواست با جنگ ما را سیبل دنیا کند در پایان خودش گرفتار شد، حرف حق را در بالاترین مجمع جهانی ثبت کردیم و رسماً شورای امنیت، عراق را آغازگر جنگ معرفی کرد.

یک شبهه بزرگ و غیر منصفانه ای هم راجع به بحث پشتیبانی جنگ می کنند که واقعاً جای تعجب دارد. مگر دولت دفاع مقدس چه چیزی در چنته داشت که آن را خرج جنگ نکرد؟ مگر مردم جز با کوپن و حداقل معاش با چه چیزی به زندگی خود ادامه می دادند؟ من به عنوان رئیس مجلس آن دوران باید شهادت بدهم که هر چه بود در طبق اخلاص بود و با کمترین درآمدهای نفتی و با همدلی موفق به اداره همزمان جنگ و کشور در طی ۸ سال شدیم و اینگونه شبهه افکنی ها غیر منصفانه و غیر عالمانه است و شاید درآمدهای نفتی سرشار این سال ها عده ای را به توهم پراکنی واداشته است.

 

فتنه ۸۸ در ایران حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است!

بهارنیوز: بخشی از نامه سرگشاده علی مطهری خطاب به رییس جمهور: قرائن نشان می دهد که به هر دلیلی اراده ای برای محاکمه متهمان فتنه ۸۸ و طبعا بازخوانی آن با حضور طرف های قضیه وجود ندارد و فتنه ۸۸ در ایران حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است که فقط یک سخن باید گفته شود و کسی حق تحلیل متفاوت و تحقیق درباره ریشه ها و عوامل گوناگون آن را ندارد. لذا پیشنهاد می کنم که جنابعالی به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، در اجرای قانون اساسی به تنها راه باقی مانده یعنی آزادی سه محصور مورد نظر عمل نمایید. قانون اساسی برای اجرا کردن است نه یک سند ملی که صرفا در ویترین قرار گیرد. عید غدیر نزدیک است و چه بهتر این کار در این ایام صورت گیرد و وحدت ملی ما که به شدت به آن نیازمندیم بیشتر و استوارتر گردد. بدیهی است که اگر همچنان مسامحه نمایید این قضیه در قالب سؤال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری و البته برخی سؤالات فرهنگی نیز اضافه خواهد شد.

 

حسین مرعشی: احمدی نژاد به دنبال تضعیف نهاد رهبری بود

ایلنا: نظر شما به طور کلی در مورد مساله حصر چیست؟ / حسین مرعشی: بنده واقعا از ادامه این وضعیت متاسف هستم. ما در جمهوری اسلامی گاهی تصمیماتی بنابر ضرورت هایی می گیریم اما بعد که حتی آن ضرورت ها هم تمام می شود و شرایط هم تغییر می کند، این تصمیمات برای ما اصل می شود. ما همیشه در کشور این مشکل را داشته ایم. مثلا در روابط ایران و امریکا به خاطر پناه دادن شاه توسط آمریکایی ها درست یا غلط دانشجویان مان سفارت آمریکا را اشغال کردند، اما بعد از سال ها و از بین رفتن این ضرورت و پاک شدن صورت مساله حتی در حالیکه شاه هم مرد، اما روابط تیره و تار ما با امریکا تبدیل به اصلی شد که سال ها ما را سرگرداند. در مساله حصر هم با فرض اینکه و باز هم با فرض اینکه کسی تایید کند که در مقطعی لازم بود چنین اتفاقی بیفتد، باید توجه کرد که امروز صورت مساله عوض شده است. امروز دیگر احمدی نژاد در صحنه سیاسی کشور نیست. انتخابات جدیدی برگزار شده و طرفداران موسوی و کروبی سال گذشته به روحانی رای دادند و او رئیس جمهور ایران شده است و فضای اختلاف به سمت فضای دوستی و تفاهم پیش می رود و به عبارت دیگر فضا سازنده شده است ولی حصر امروز به یک اصل در کشور تبدیل شده است.

البته من معتقدم که فتنه اصلی کارهایی بود که احمدی نژاد انجام داد. آنچه در سال ۸۸ اتفاق افتاد و واقعیت داشت این بود که احمدی نژاد آمد یک بازی فرافکنانه ای را آغاز کرد و آن را ادامه داد. هدف او هم مشخصا این بود که نیروهای اصیل انقلاب را از رهبری جدا کند و با تنها گذاشتن رهبری به ایشان ضربه بزند، اما موفق نشد. مشکل احمدی نژاد، آقای هاشمی، خاتمی و ناطق نوری نبود او از نظر خود این شخصیت ها را تمام شده می دانست و به دنبال تضعیف نهاد رهبری بود. او می خواست با ایجاد رنجش بسیاری از چهره ها را کنار بگذارد، اما نتوانست. ریشه ها و پیوندها در درون خانواده انقلاب به قدری قوی بود که کسی مثل احمدی نژاد نتوانست این بازی را پیش ببرد. در واقع فتنه واقعی هم همین بود.

 

 

عبدالله رمضان زاده: مبارزه با فساد را از نقطه اصلی آن شروع کنیم

اعتدال: عبدالله رمضان زاده فعال سیاسی اصلاح طلب در رابطه با ناهماهنگی بدنه مدیریتی دولت با کابینه و تاثیرات آن گفت: این بدنه نا هماهنگ قطعا به دولت آسیب می زند، اما روحانی کاری نمی تواند با این مدیران بکند زمانی که معاون نیروی انسانی دولت در نامه ایی اعلام کرده که در طی ۸ سال گذشته یک میلیون وپنجاه هزار نفر به کارمندان دولت اضافه شده است، یعنی یک میلیون و پنجاه هزار نفر استخدام شده اند، این درحالی است که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه و سند چشم انداز قرار بوده که حجم دولت کوچک شود، اما بیش از یک میلیون به آن اضافه شده است. بنا به گفته وی برخی از آنها بیسواد هم هستند! شما خودتان را بگذارید جای آقای روحانی ، با این یک میلیون نفر باید چکار کرد؟ آیا باید آنها را اخراج کرد؟ اگر این جمع را ضربدر چهار نفر- تعداد اعضای خانواده شان- بکنیم یعنی چهار میلیون نفر دچار سردرگمی می شوند. گذشته از این شما با مجلسی روبه رو هستید که دیدید با قضیه بورسیه های غیر قانونی چه کرد .

-مگر این ها هم به نوعی فساد مدیریتی نیستند؟ / بله، اما نباید مبارزه با فساد را از نقطه کوچکی که حقوق بگیر دولت اند شروع کرد، به نظرم باید مبارزه با فساد را از نقطه اصلی آن شروع کنیم . باید رفت جای دیگر و تقاضای مبارزه با فساد را شروع کرد.

-مثلاکجا؟ / مثلا باید رفت ، به قوه قضاییه و از دادستان خواست به موضوع فساد بورسیه های غیر قانونی رسیدگی کند، یا از دستگاه قضا خواست نسبت به برخورد با فساد دستگاه تامین اجتماعی اقدام کند. این نکاتی است که توجه به آن ها سبب می شود دولت فریب بازی جناح مقابل را نخورد که دارند برای روحانی اولویت تراشی می کنند و در اصل و فرع کردن موضوعات دارند با پشتوانه اجتماعی روحانی بازی می کنند.

 

بررسی سلوک سیاسی و منش اجتماعی افراد در احراز صلاحیت!

فرارو: بررسی «سلوک سیاسی» به روزترین متد شورای نگهبان برای احراز صلاحیت افراد است. فقها و حقوقدانان شورای نگهبان دستور کارشان را برای دو انتخابات بعدی روشن کرده اند. تصمیم دارند که در انتخابات مجلس و خبرگان برای میزان التزام به قانون اساسی و شرع به بررسی سوابق و رفتار افراد در زندگی شخصی و اجتماعی آنان بپردازند و در بررسی سلوک سیاسی افراد هم به رای دادگاه توجه داشته باشند. یک سال و چند ماهی تا انتخابات مجلس دهم باقی مانده و معادلات پیش روی شورای نگهبان رو به زایش است. عملکرد این شورا در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به اندازه کافی برای آنها انتقاد و حاشیه به دنبال داشت اما گویا قرار است انتخابات بعدی مجلس هم برای شورای نگهبان کم حاشیه نباشد. دستور کار شورای نگهبان اما مشخص شده است. به صراحت اعلام کرده اند که در حوزه اثبات شرط التزام به قانون اساسی و شرع قرار است که سلوک سیاسی افراد و منش اجتماعی آنها را مورد بررسی قرار دهند.

 

عضو سابق انصارحزب الله: اصلاً فکر نمی کردیم و با چماق ادای تکلیف
می کردیم!

بهارنیوز: علیرضا فرقانی در وبلاگ خود نوشت: اواخر سال ۱۳۸۳ بود که سی دی سخنرانی آتشین استاد در ۱۶ خرداد ۱۳۸۳ در مشهد که به موضوع پاسخگویی در دنیا و آخرت پرداخته بودند به دستم رسید. همان سخنرانی که خرداد۱۳۸۸ هاشمی رفسنجانی در نامه اش به رهبر انقلاب آورد :» هجمه ها هم که از حدود پنج سال پیش در سخنرانی مشهد مقدس مطرح شده….» ؛ به تهران آمدم و به زحمت توانستم ایشان را ملاقات کنم. پیش از آن در انصار حزب الله مشهد به صورت حرفه ای مشغول به (مثلا) انجام تکلیف بودم. تکلیفی که با چماق نوشته می شد اما همیشه یک احساس خلائی می کردم. با داشتن ۲۲ نیروی زیر دست سخت بود که به فضای علمی فکر کنم. تا آن زمان وقتی ده نمکی به ما می گفت که فیلم آدم برفی بد است می گفتیم بد است و سریعا پرده سینما بود که پایین می آمد. بگذریم که ده سال بعد اخراجی های ۳ که صد برابر بیشتر از آدم برفی، فحشا و منکرات را به صورت فشرده در خود جای داد آمد اما دیگر پرده ای پایین نیامد!

وقتی به ما می گفتن نظارت استصوابی خوب است می گفتیم خوب است و در جایگاه مدافع با مخالفین تمرین تکلیف می کردیم بدون اینکه بدانیم املای آن چگونه است. اصلا به فکر کردن، فکر هم نمی کردیم چه برسد به آنکه تفکر مخالفین را به چالش بکشیم. وقتی نظر آیت الله مکارم را در مورد سخنرانی ۱۶ خرداد حسن عباسی در مشهد این چنین شنیدم که از جهت یادآوری آخرت به یاد جامعه بسیار خوب بود؛ یاد حدیث پیامبر افتادم که فرمودند بهترین دوست شما کسی است که آخرت را به یاد شما بیندازد. پس به تهران آمدم و ایشان را ملاقات کردم. اصلا روزی فکر نمی کردم که چماق در دستانم به قلمی تبدیل شود که مفهوم «بصیرت» مورد تاکید رهبری را تئوریزه کنم اما به یاری استاد شد. هیچ وقت فکر نمی کردم که دلیل مخالفت مان با هاشمی اختلاف در مبانی اسلام و لیبرالیزم است، به ما می گفتند مهدی بد است و پدرش از او حمایت می کند پس…..

 

نقد به معنای واقعی در جامعه ما جایگاهی ندارد

پویش: صادق زیباکلام گفت: نقد به معنای واقعی، خیلی در جامعه ما از جایگاه ویژه ای برخوردار نیست؛ چراکه اساساً نمی توان خیلی جدی، دولت، حاکمیت و عملکردهایشان را نقد کرد. در خصوص کتاب نیز همین مشکل وجود دارد؛ اساساً برخلاف جوامع توسعه یافته که نقد کتاب در آنها مسأله ای بسیار جدی است، در ایران این وضعیت وجود ندارد. وی توضیح داد: در مجموع سه گروه کتاب وجود دارند که نمی شود آنها را شاید به لحاظ سوژه، جدی نقد کرد؛ گروه نخست، کتاب های حوزه دین هستند، دومین گروه کتاب هایی هستند که توسط نویسندگان دینی تألیف می شوند و در نهایت کتاب هایی را که در خط فکری رسمی جامعه چاپ می شوند نمی توان خیلی جدی نقد کرد.

 

سود ۷ هزار میلیارد تومانی سه صراف با همکاری بانک مرکزی!

ایسنا: بازار ارزی که این روزها روی آرامش به خود دیده در سال های ۹۰ و ۹۱ با چنان التهابی همراه بود که تنها طی یک دوره یک ساله افزایش ۸۰ درصدی نرخ دلار را تجربه کرد. با وجودی که کارشناسان اقتصادی تحریم و ایجاد مشکل در نقل و انتقال پول را از دلایل جهش نرخ ارز در آن سال ها عنوان می کردند اما حال پس از گذشت سه سال، موضوع سود ۷ هزار میلیارد تومانی سه صراف در سال ۹۰ با همکاری بانک مرکزی مطرح شده است.

چندی پیش ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از رانت ۷ هزار میلیارد تومانی سه صراف با همکاری بانک مرکزی خبر داد و گفت: این صراف ها در سال ۹۰ با همکاری بانک مرکزی ۷ هزار میلیارد تومان سود کرده اند که اکنون این رانت در مقایسه با سوءاستفاده های مالی سه هزار میلیارد تومانی اهمیت بیشتری دارد. وی با بیان اینکه این رانت در دولت دهم انجام شده است، گفت: مسئولان دولت زمان وقوع این رانت باید پاسخگو باشند.

 

پای ۴ وزیر احمدی نژاد در پرونده بابک زنجانی گیر است

انتخاب: امیرعباس سلطانی نماینده مجلس با اشاره به افزایش فساد مالی در کشور گفت: در مملکت ما بابک زنجانی ها زیادند، متاسفانه یک سر تمام اختلاس ها، خرابکاری و فسادها به بانک ها می رسد، چراکه بنگاه اقتصادی راه انداخته و با گرفتن پول مردم کار دیگری می کنند.

عضو کمیسیون انرژی گفت: زنجانی ۱۳ هزار میلیارد تومان بالا کشیده است، حالا شما حساب کنید سودش در این اوضاع چقدر است و چقدر به کشور و مردم ضربه خورده است. زنجانی ۱۳ پرونده تخلف مالی داشته و شناسنامه جعلی استفاده می کرده است، متاسفانه باوجود این تخلفات بازهم نفت را در اختیار او قرار می داده اند. سلطانی با بیان اینکه پای مسئولان دولت احمدی نژاد در پرونده زنجانی گیر است خاطرنشان کرد: سه یا چهار وزیر و مسئول دولت احمدی نژاد از جمله وزیر دارایی، رئیس بانک مرکزی و وزیر نفت در این مسئله درگیر بوده و باید پاسخگو باشند.

 

هشتاد سال با یک شیوه؟

روزنامه اعتماد در مقاله ای پیرامون نحوه برخورد حکومت با رسانه های مدرن فهرستی داده از برخوردهای حکومتی با تلگراف، تلفن، بلندگو، رادیو، تلویزیون، کامپیوتر و اینترنت که همه جا با منع و بندهای بی نتیجه روبرو شد و سرانجام نوشته: کمتر کسی فکر می کرد که وقتی به چهارراه و تقاطع موبایل و اینترنت برسیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حالا رسیدیم و آن اتفاق هم افتاده. وایبر و واتس آپ و ده ها مورد دیگر که در راه است و آینده یی که نمی دانیم، از این نظر چگونه است؟ حدود ۸۰ سال است که وقت خود را صرف مبارزه با این شیوه ها کرده ایم، به جای آنکه خود را نسبت به عوارض احتمالی آنها واکسینه کنیم و از آنها بهره مند شویم.

در جایی که حکومت ها فکر کردند وسیله جدید در کنترل است، مروج آن شدند، متوجه نبودند که دنیای رسانه یی و ارتباطات در حال دگرگونی برگشت ناپذیر است ولی چون فقط فضای جدید نفی می شود و درباره آن اندیشیده نمی شود، به تقابل می رسند و البته در این تقابل هیچ راهی جز عقب نشینی ندارند مگر آنکه زندگی در این دنیای جدید را بیاموزند. به نظر شما این رفتار تا کی دوام خواهد آورد؟

 

پارازیت؛ ضد عقل، ضد نظام، ضد سلامت؛ تمامش کنید!

عصرایران: جعفرمحمدی: پارازیت ها هنگامی در فضای ایران به طور جدی حاضر شدند که شبکه های ماهواره ای فارسی زبان یکی پس از دیگری شکل گرفتند. در آن زمان عده ای تصور کردند که اگر ایرانی ها پای برنامه های ماهواره ای فارسی زبان بنشینند، هم اجتماع از هم می پاشد و هم حکومت دچار چالش می شود. واقعیت اما چیز دیگری بود. مردم برنامه های ماهواره ای فارسی را برغم پارازیت ها دیدند ، گاه صاف و گاه کج و معوج ، اما نه جامعه ایران فروپاشید و نه جمهوری اسلامی ایران به بن بست رسید. اتفاقاً بسیاری از برنامه هایی که اپوزیسیونی ها ساختند و روانه آنتن کردند بیشتر وهن خودشان بود تا تضعیف نظام. آنچه مردم را در ماجرای ماهواره آزرد و بدبین کرد، نه برنامه های ماهواره ای که اتفاقاً همین پارازیت هایی بود که داخلی ها برای مهار امواج ماهواره ای ارسال کردند. در واقع ، آنچه اتفاق افتاد ، دقیقاً مصداق بارزی از نقض غرض بود.

وقتی بیننده ایرانی بعد از روشن کردن تلویزیون ، به جای برنامه مورد علاقه، با پارازیت مواجه می شود، برنامه هر چه باشد، به دلیل آن که احساس مزاحمت می کند، موضع می گیرد و این یعنی کمک به سازندگان برنامه های ماهواره ای که حتی بدون دیدن برنامه هایشان هم افراد علیه نظام موضع بگیرند! حال آن که اگر برنامه را می دیدند ، شاید این اتفاق می افتاد و شاید هم نمی افتاد. پارازیت ، نسیه آنها را نقد می کند!

نکته بعدی درباره پارازیت ها، تأثیرات منفی آن بر سلامتی انسان هاست. اخیراً سازمان محیط زیست که متولی سلامت محیط زیست است اعلام کرد که تحقیقات نشان می دهند پارازیت ها احتمال ابتلای انسان ها به سرطان را افزایش می دهند.پیشتر نیز برخی متخصصان نسبت به آثار منفی پارازیت ها هشدار داده و از جمله بر تبعات ناگوار آن بر جنین و نوزادها تأکید کرده بودند.

در این باره باید گفت که اگر آثار منفی پارازیت ها بر سلامت انسان ها ثابت شده ، ادامه ارسال پارازیت ها با هر بهانه و توجیهی ، یک جنایت آشکار علیه انسان هاست. در شرع و قانون و عرف، فرقی نمی کند که فرد ، با چه وسیله ای به دیگران آسیب برساند و مثلاً آنها را بکشد ، روزگاری با سنگ و چوب این کار را می کرد، زمانی با دشنه و شمشیر و سپس با تفنگ و بمب و شاید با امواج! در هر حال آسیب رساندن به دیگران ممنوع است و مستوجب مجازات و ای بسا قصاص.

اخیراً هم سازمان هواشناسی رسماً اعلام کرده است که یک سوم تصاویر ماهواره ای هواشناسی ، به دلیل تأثیرپذیری از پارازیت ها ، نامفهوم هستند. در واقع ، میلیاردها تومان سرمایه گذاری فنی و نیروی انسانی شده تا سازمان هواشناسی بتواند خدمت رسانی کند ولی به راحتی پارازیت ارسال می شود تا این امکانات بلااثر شوند! این کار معنایی جز عملیات علیه نیروهای خودی ندارد.

ارسال پارازیت، به معنای تلاش برای پاک کردن صورت مسأله است. هیچ کس نمی تواند منکر آثار مثبت و منفی شبکه های ماهواره ای بر جامعه ایران باشد. روش منطقی و آینده نگرانه در تعامل با این پدیده گریزناپذیر این است که به مردم آموزش های لازم داده شود و مثلاً به والدین آموخته شود که چگونه برخی شبکه ها را از دسترس فرزندان خود دور کنند ، یا به آنها یاد داده شود که هنگام تماشای برخی برنامه ها ، باید در کنار فرزندان خود باشند تا بتوانند هر جا لازم شد توضیحاتی دهند یا همان جا به سؤالات آنها پاسخ دهند، یا در مقابل برخی برنامه های ماهواره ای ، برنامه های مناسب در داخل تولید شود و … ولی همه این ها وقتی که صورت مسأله با پارازیت پاک می شود ، به محاق می رود و جالب اینجاست که در واقع، صورت مسأله هم پاک نشده است و تنها توهم پاک شدنش وجود دارد!

 

اوباما: درباره داعش اشتباه کردیم / داعش خطری بزرگ تر از اسد است!

عصرایران: باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در یک برنامه تلویزیونی در آمریکا اعتراف کرد آمریکا تهدید داعش در سوریه را چندان جدی نگرفته بود و به قابلیت های ارتش عراق برای مقابله با خطر گروه داعش ، بیش از میزان واقعی حساب کرده بود و بر این باور بود که ارتش عراق خواهد توانست از پس این گروه بر آید. اوباما در عین حال تاکید کرد اسلام دین صلح است و گروه هایی چون داعش نماینده اسلام نیستند چرا که به گفته او اکثریت مسلمانان انسان هایی صلح طلب هستند.

 

رئیس جمهور آرژانتین : ایران در انفجارهای بوئنوس آیرس دخالت نداشت

ایسنا: سخنان رئیس جمهور آرژانتین در مجمع عمومی سازمان ملل که در آن دخالت جمهوری اسلامی ایران را در انفجارهای بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی رد و از نظام سوریه و حزب الله لبنان و غزه حمایت کرد باعث خشم برخی رسانه ها شد. فرناندز در سخنرانی خود افزود: نام حزب الله لبنان پیش از این در فهرست سازمان های تروریستی گنجانده شده بود و روشن شده است حزب الله یک حزب بزرگ و به رسمیت شناخته شده در لبنان است. رئیس جمهور آرژانتین گفت : «شما ایران را در پی انفجاری که در سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی رخ داد متهم کردید و تحقیقاتی که ما انجام دادیم دخالت ایران را در این انفجار تأیید نکرد».

وی تصریح کرد : شما قطعنامه جنگ با القاعده را پس از حوادث یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی صادر کردید، مجوز ورود ( نظامی) به چندین کشور را دادید و مردمان آنها مانند عراق و افغانستان به این بهانه کشته شدند در حالی که این دو کشور همچنان از تروریسم رنج می برند! فرناندز گفت :امروز اینجا هستیم تا یک قطعنامه بین المللی درباره مجرم دانستن گروه «داعش» و مقابله با آن صادر شود در حالی که داعش مورد حمایت چند کشور شناخته شده است و شما بهتر از دیگران آنها را می شناسید و داعش هم پیمان برخی قدرت های بزرگ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است!

 

نخستین سخنرانی رئیس جمهور جدید افغانستان؛ ما «سیاست حذف» را «حذف» کردیم!

تابناک: اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله پس از هفته ها گفت وگو، موافقتنامه دولت وحدت ملی را امضا کردند که براساس آن نامزدی که بیشترین رای را به دست آورد رئیس جمهوری خواهد شد و پست ریاست اجرایی در اختیار تیم نامزد دیگر قرار خواهد گرفت.

اشرف غنی احمدزی گفت: «این برای نخستین بار در تاریخ افغانستان است که قدرت از یک رئیس جمهوری به رئیس جمهوری دیگر به صورت مسالمت آمیز منتقل می شود. از مردم افغانستان بخاطر حوصله مندی شان برای طولانی شدن روند انتخابات تشکری می کنم.» او گفت: «بارها اعلام کردم که رقیبان دیروز ما همکاران امروز ما خواهند بود و سیاست حذف را ما حذف خواهیم کرد.» او گفت که ثبات افغانستان بالاتر از همه چیز است و «ما در عمل ثابت کردیم که ثبات افغانستان را قربانی نمی کنیم.»

رئیس جمهور جدید افغانستان گفت دولت وحدت ملی نماینده تمام مردم افغانستان است و «هدف واحد اصلاحات گسترده برای تحول متداوم را دنبال می کند.» اشرف غنی احمدزی تاکید کرد که «اصلاحات گسترده» شعار عبدالله و «تحول متداوم» شعار او بوده که اکنون به شعار مشترک دولت وحدت ملی تبدیل شده است.

 

آیت الله وحید خراسانی فتوا به جایز بودن استفاده مشروط از ماهواره داد

به گزارش شفقنا، آیت الله وحید خراسانی در پاسخ به استفتایی مبنی بر «استفاده از آنتن ماهواره برای مقاصد مباح و شرعی چه حکمی دارد؟» پاسخ داده است: «در فرض سؤال در صورتی که خوف انحراف عقیده یا سستی در مسائل شرعی نباشد و یا ارتکاب حرام برای دیگران نیز پیش نباید، اشکالی ندارد.» ایشان همچنین در پاسخ به استفتای دیگری با این متن که «آیا خرید و فروش، تنظیم و استفاده صحیح از ماهواره جایز است؟» پاسخ داده است: «استفاده مشروع با رعایت جهات شرعیّه، در صورتی که موجب ارتکاب خلاف شرع برای دیگران نشود، جایز است.»

کلیه ام فروشی ست ، قیمت توافقی!

تابناک: احساس بدبختی می کنی، دلت می خواهد به اولین کسی که سر راهت سبز شد هرچه از دهنت درمی آید بگویی و بر سر اولین کسی که حالت را پرسید فریاد بکشی که این چه حال و روزی است داریم؟ این چه اوضاعی است که مردم محتاج، آگهی فروش اعضای بدنشان را به دیوار می زنند؟ «کلیه فروشی، فوری، ۲۸ ساله، سالم، قیمت توافقی»

پیچ کوچه فیروزگر را که رد کنید، از روی پُست برق بگیر تا نرده های افقی پارکینگ ها و حتی روی آجر دیوارها و تابلوهای تبلیغاتی، شماره تلفنها را افقی و عمودی روی کاغذ و دیوارها نوشته اند، بعضی ها را البته با اسپری سیاه پوشانده اند، اما هنوز آن قدر هست که بتوانید کدهای مختلف تلفن، کدهای شهرستان های مختلف و همه نوع گروه خونی را دسته بندی کنید. زیر آگهی ها، تاریخ هم نوشته اند؛ اغلب با ماژیک، روی چندین دیوار، بیشتر همین شماره ها هم البته روی دیوارهای باقی بیمارستان ها تکرار شده اند. اغلب اپراتورهای اعتباری، اغلب با آهنگ پیشواز برنامه تلویزیونی «ماه عسل»!

 

محصولی: هیچ خبری از احمدی نژاد ندارم

ایسکانیوز: محصولی در برنامه شناسنامه در پاسخ به این سوال که اگر روزی احمدی نژاد بخواهد به عرصه سیاسی بازگردد آیا جبهه پایداری بازهم پشت او خواهد ایستاد یا خیر گفت: اگر دوباره به سال ۸۴ وهمان شرایط و همان نامزدها بازگردیم ما بازهم به احمدی نژاد رای خواهیم داد اما اینکه مجدداً شرایطی به وجود بیاید که به همان تصمیم قبلی برسیم، با توجه به اینکه نامزدها عوض شده اند و احمدی نژاد هم عوض شده بعید به نظر می رسد.

 

شجونی: پشت سر مرده حرف زدن درست نیست!

فرارو: شیخ شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه از حضور یک اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری آینده به شدت استقبال می کنیم درباره حضور احتمالی احمدی نژاد گفت: پشت سر مرده حرف زدن درست نیست. ما رییس جمهوری می خواهیم که مثل هاشمی و روحانی دوگانه سوز نباشد و گاهی به سمت اصلاح طلبان غش کند و گاهی به سمت اصولگرایان. ما رییس جمهوری می خواهیم که اصولگرای قاطع باشد تا کشور را نجات دهد.

 

دولت مخالفت کرد، مجلس تصویب کرد

نهادسازی موازی برای« امر به معروف»

اعتماد: طرح حمایت از آمرین به معروف از پیچ اول رد شد، دیروز مجلسی‌ها کلیات این طرح را تصویب کردند؛ طرحی که به نظر نمی‌رسد تصویب جزییات آن هم به همین راحتی باشد. دولتی‌ها مهم‌ترین مخالفان این طرح بودند؛ مخالفتی آنقدر جدی که سبب شد تا مجید انصاری، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری برای نخستین بار پشت تریبون مجلس برود و با طرحی مخالفت کند.

موافقان این طرح هم البته همانقدر جدی هستند. ورود چهره‌های اصلی جریان منتقد دولت همچون احمد سالک و مرتضی آقاتهرانی به میدان موافقت با این طرح حکایت از همین جدیت داشت. هر چند در نهایت رای موافق ۱۵۶ نفر از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه به کلیات این طرح آن را از پیچ اول گذراند اما هنوز اما و اگرهای اصلی بر سر جزییات آن باقی مانده است. چه آنکه سابقه طرح‌های سیاسی و اجتماعی مجلس هم پیش روی موافقان طرح حمایت از آمرین به معروف قرار دارد. آنها به خوبی به یاد دارند که کلیات طرح اصلاح قانون احزاب هم به همین راحتی در صحن علنی رای آورد، اما اختلاف‌نظرهای عمیق بر سر جزییات آن طرح را به کمیسیون تخصصی خود برگرداند. مجید انصاری، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری هم البته در نطق مخالفت خود با کلیات این طرح خواست تا قبل از هر چیز یک بار دیگر طرح حمایت از آمرین به معروف به کمیسیون‌های قضایی و فرهنگی مجلس ارجاع داده شود. نبود ضابطه مشخص برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر محور مخالفت با این طرح بود. موافقان اما معتقد بودند که وضعیت فرهنگی جامعه آنقدر نگران‌کننده است که این طرح به خاطر برخی خلأ‌ها نادیده گرفته نشود. طرح حمایت از آمرین به معروف چیزی حدود پنج ماه پیش توسط مجتبی رحماندوست، نماینده تهران تهیه و بعد از آن کمیسیون مشترکی به ریاست مرتضی آقاتهرانی توسط کمیسیون‌های فرهنگی و قضایی مجلس تشکیل و مامور بررسی آن شد. دیروز از میان نمایندگان چهره‌هایی چون کمال الدین پیرموذن، مهرداد لاهوتی و حسین گروسی در مخالفت با این طرح صحبت کردند.

اما مهم‌ترین مخالف آن دولت بود که مجید انصاری تصمیم گرفت تا شخصا به نمایندگی از قوه مجریه مخالفت با این طرح را اعلام کند. در مقابل نمایندگانی چون احمد سالک، محمد دهقان و احمد آریایی‌نژاد ترکیب ناطقان موافق طرح حمایت از آمرین به معروف را تشکیل می‌دادند. مرتضی آقاتهرانی نیز در این میان به عنوان رییس کمیسیون مشترک بررسی این طرح دقایقی بعد از سخنان مجید انصاری دلایل خود را برای لزوم موافقت نمایندگان با طرح حمایت از آمرین به معروف بیان کرد. کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل در مخالفت با کلیات این طرح گفت: «این طرح باید قابلیت قانونی داشته باشد و خلأ قضایی را برطرف کند که اینگونه نیست.» وی افزود: «متاسفانه مواد این طرح خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی است و کار کارشناسی روی آن انجام نشده است.» پیرموذن البته در تذکری کنایه‌وار خطاب به نمایندگان خاطرنشان کرد: «ما می‌توانیم به جای اینگونه طرح‌ها به موضوعات دیگری همچون حمایت از حقوق شهروندی، کشته شدن دستفروش‌ها و موضوعات دیگر بپردازیم.»

تنظیم: رسول بخشعلی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.