سوال از شهردار درباره ارثی که دریافت کرده است!

آزاده مهدیار /

اوقاف فضای سبز را تخریب می کند و قبر می فروشد .

رقیب جدید برای ۱۳۳ ;

ایرانسل هرجا دلش خواست دکل زد؛ شهرداری و شورا تماشاگرند!
جلسه هفتگی شورای شهر که موضوعات متعددی از ادغام دو سازمان شهرداری و فروش مداوم قبر در باغ بهشت فضل، علی رغم مصوبه شورا گرفته تا دکل های بدنمای ایرانسل و حواشی سازمان فضای سبز در آن مطرح شد و با نطق هوشمند و اشاره اش به طرح سوال از شهردار خاتمه یافت، به یکی از طولانی ترین و پر مباحثه ترین جلسات چند ماه اخیر شورا تبدیل شد.

فضای سبز خزان زده و اعتراض به

 حکم شهردار

shora-660x330سازمان پرحاشیه فضای سبز بار دیگر موضوع بحث اعضای شورای شهر قرار گرفت. سازمانی که مدیریت آن به تازگی تغییر کرد تا شاید در سال زراعی پیش رو، اندکی از لکه های به جا مانده از مدیریت سابق از تن لرزان فضای سبز نیشابور زدوده شود.

در باره چگونگی این تغییر یکی از اعضای شورا گفت: شهردار قصد عزل اشرفیان، مدیر سابق را داشته است و مدیرعامل پیشین که دقایقی قبل از دریافت حکم عزل خود ارآن مطلع می شود، خودش استعفا می کند؛ اما شهردار وی را در همان سازمان به عنوان مشاور انتخاب می کند. اعضا با اشاره به تخلفاتی که در گزارش نمایندگان شورا در تحقیق از این سازمان آمده است مخالفت خود را با انتخاب وی به عنوان مشاور اعلام کردند و مصوب کردند که یک نسخه از این گزارش به مقامات قضایی ارسال شده و نیز شهردار نسبت به انتخاب مدیر عامل سازمان پس از گذشت یک ماه از دوره سرپرستی اقدام کند.

برگزاری جشنواره «خدمات شهری» از سوی «پارک علم و فناوری» نیز مطرح شد. درخواست پارک علم و فناوری از شورا این بود که کلیه هزینه هایی که شهرداری برای برگزاری مراسم دریافت می کند، اعم از رزرو فرهنگسرای سیمرغ، چاپ و نصب تبلیغات و استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی و تلویزیون شهری و پذیرایی مراسم رایگان شود.

صالح آبادی اما با این بیان که «این همه جشنواره برگزار شده، خروجی این جشنواره ها چیست؟» با این میزان کمک مخالفت کرد. در نهایت در اختیار قراردادن فرهنگسرا و بیلبوردهای تبلیغاتی برای این برنامه به تصویب اعضا رسید.

ادغام اتوبوسرانی و شهرداری

موضوع ادغام دو سازمان تاکسی رانی و اتوبوس رانی که به صورت بخش نامه از سوی سازمان شهردری های وزارت کشور ارسال شده بود، مورد بحث قرار گرفت،. بخش نامه ای که شهرداری با اجرای آزمایشی و مدت دار آن موافقت کرده بود و برای تصویب به شورا آمده بود. هوشمند ضمن موافقت با این ادغام، این کار را باعث صرفه جویی در هزینه های شهرداری از کاهش هزینه پرسنلی شهرداری دانست.

شریعتمداری اما با اعلام مخالفت خود، دراین باره گفت: وزارت کشور به جای چنین بخش نامه ای باید چند دستگاه اتوبوس و تاکسی به نیشابور می داد نه این که به بهانه ادغام سیستم فلج شود.

وی ادامه داد: نیروهای این دو  سازمان پس از ادغام اخراج نمی شوند بلکه در شهرداری جا به جا می شوند، بنابراین در این قسمت صرفه جویی صورت نمی گیرد.

اقبالی هم پیشنهاد داد: باید جدول مقایسه ای هزینه ها را داشته باشیم تا مشخص شود این ادغام چه تاثیری بر هزینه ها می گذارد.

در پی این صحبت ها، هم راستا با توافق شهرداری، با اجرای «آزمایشی»  طرح ادغام موافقت شد.

قطع درختان برای فروش قبر

قطع درختان بهشت فضل از سوی اداره اوقاف و فروش قبر به جای آن به مردم، بار دیگر در صحن شورا مطرح و مورد اعتراض قرار گرفت.

شاملی در این باره گفت: آنجا متعلق به بیت المال است اما اوقاف فضای سبز را از بین می برد تا خاک به مردم بفروشد! در حال حاضر هفت میلیون و پانصد هزار تومان بابت هر قبر و ۳ میلیون تومان بابت مراحل تغسیل و تکفین و تدفین در باغ بهشت فضل هزینه می شود.

ماجرای تخریب سنگ ها به بهانه یکسان سازی و ایجاد لایه بُتنی که منجر به خشک شدن درخت ها می شود نیز مطرح شد.

محمدکاظم صادقی نیز از فروختن یک قبر به دو نفر خبر داد و گفت: خاک سطحی یک قبر را که قبلا متوفی در آنجا دفن شده را برداشته اند و به عنوان یک قبر دیگر فروخته اند!

با این گفته ها مصوبه شورا که شامل چند بند بود اعلام شد: ممنوعیت تدفین در داخل باغ، جلوگیری از قطع درختان و برگزاری جلسه کمیسیون با حضور مدیران سازمان، اعضای هیأت امنای فضل بن شاذان و اداره اوقاف و بررسی طرح انتقال آرامستان.

اپراتور دوم تاکسی بی سیم

مورد دیگری که مشخصا هوشمند بر تصویب آن پافشاری کرد «نامه متقاضی راه اندازی ایستگاه رادیویی تاکسی بیسیم» بود. هوشمند بیان کرد: آقای حسن ابریشمی دکل و بیسیم را دارد و می خواهد این شبکه را از گرگان به نیشابور منتقل کند و اعلام کرده از میان تاکسی داران فعلی اقدام به ثبت نام می کند. ایشان وعده داده ظرف مدت یک ماه مجوز لازم را از سیستم «فرادست» خواهد گرفت.

وی افزود: در حال حاضر نرخ تاکسی بیسیم ۱۳۳، به دلیل این که رقیبی ندارد، بالاست و با وجود یک شبکه دیگر رقابت ایجاد شده و قیمت کاهش می یابد.

البته پیش از آن، کمیسیون در این مورد اعلام مخالفت کرده بود و از طرفی سازمان تاکسی رانی طی نامه ای چند بندی، که اعضا شورا آن را متناقض می دانستند، نظرش را مبنی بر این که این پروانه ارائه نشود، اعلام کرده و نظر داده بود که اگر بنا بر دادن مجوز باشد باید با فراخوان صورت گیرد.

به علت ابهام و فهم اشتباه اعضا از نظر کمیسیون، در این مورد دو بار رأی گیری شد. که در مرتبه اول سه رأی و بار دوم شش رأی مخالف برای ارایه مجوز راه اندازی اپراتور دوم تاکسی بی سیم داده شد. صادق هوشمند که موافق ارایه این مجوز بود، با بیان این که «آنقدر رأی بگیرید که این مخالفت تصویب شود»، به این موضوع با ناراحتی واکنش نشان داد. اما احمد همت آبادی دلیل این موضوع را عدم توانایی رئیس جلسه نسبت برای توجیه اعضا دانست.

در همین رابطه، حجت ا… شریعتمداری در حالی که یکی از علل گرانی نرخ آژانس را عدم نظارت کافی و به گفته وی «بی عرضگی» اعضای شورا و شهرداری در نوسازی ناوگان دانست، افزود: آقای هوشمند هم با اصرار بر تصویب ادغام این سازمان با اتوبوس رانی فاتحه آن را خواند و باقیات الصالحاتی برای خود گذاشت!

در نهایت مصوب شد موضوع برای بررسی بیشتر و با حضور مدیر عامل سازمان به کمیسیون ارجاع شود.

ایرانسل هرجا دلش خواسته دکل زده است!

نصب دکل های مخابراتی توسط شرکت ایرانسل بر خلاف تعهدات و مقررات شهری، موضوع مورد بحث دیگری بود که در این جلسه مطرح شد. گویا لیست دکل ها، نوع ملکی که دکل در آن ساخته شده و قرارداد فی مابین از سوی شهرداری به شورا ارسال نشده و از سویی وجود این دکل ها که مهم ترین آن در میدان امام رضا(ع) است منظر شهری را مخدوش کرده است. در پی بحث هایی که در این مورد انجام شد، مقرر گردید ضمن جلوگیری از ساخت دکل جدید، شهرداری در خصوص دکل های نصب شده از طریق واحد حقوقی در جهت احقاق حقوق شهرداری اقدام کند و نسبت به اخذ جریمه به صورت تصاعدی از شرکت بر اساس تعدی از ارتفاع و سطح و حجم مجاز اقدام گردد.

اما با وجود این مصوبه شریعتمداری گفت: آدم این دکل ها را می بیند به یاد شوروی سابق می افتد، به نظر من آقای شهردار باید خودش پشت لودر بنشیند و دکل ها را بِبُرد و در کادو بپیچد و تحویل مخابرات دهد و یا رئیس شورا این کار را انجام دهد.

در شورا همچنین مصوب شد کمیته تحقیق و تفحص سه نفره از اعضای شورا جهت نظارت بر عملکرد سه سازمان آرامستان ها، پسماند و اتوبوس رانی تشکیل گردد.

فرار رو به جلو؛ شهردار درباره میراثی که به او رسیده توضیح دهد!

در پایان جلسه هوشمند که به دنبال نطق هفته گذشته خود این بار هم درخواست وقت برای نطق کرده بود، آغاز به سخن نمود و از «طرح سوال» از شهردار صحبت کرد. وی محور پرسش های خود را با این مضمون ارائه کرد: عدم نظارت بر پرداخت عوارض شهروندان، عدم نظارت بر نرخ تاکسی ها و مبالغ اخذ شده در میدان احشام و طیور، مشکلات موجود در سازمان آرامستان ها، عدم اجرای مصوبه شورا نسبت به پرداخت به موقع حقوق و حق بیمه کارگران شهرداری، عدم اقدام عملی در راستای برون سپاری و واگذاری به بخش خصوصی، عدم نظارت بر جایگاه های CNG، عدم نظارت بر نرخ پارکینگ ها، عدم پرداخت حقوق کارکنان سرای محله چهارده معصوم، تعلل در مطالعه و عملیاتی ساختن پروژه های شهرداری در جنوب شهر، عدم نظارت بر حضور پرسنل در سازمان ها، حذف مدیران به گفته وی لایق و کاردان، اهم محورهای سوال این عضو شورا از شهردار بود.

حالا  مسلمی که کم تر از سه ماه است رسما به عنوان شهردار منصوب شده، بایستی به انبوه پرسش هایی پاسخ دهد، که ایجاد آن ها میراث به جامانده از شهردار پیشین و عملکرد نظارتی شورای چهارم در طول سه سال و نیم گذشته است.

هوشمند هادی شریعتی را تئوریسین امور شهری اعلام کرد که با حذف او و استعفای صدیق از شهرداری منطقه یک تمام پروژه های این منطقه تعطیل شده است.

این گفته ها با صحبت های شریعتمداری پایان یافت که گفت: بسیاری از این موارد به عملکرد شورای شهر برمی گردد، حنای شورا برای کارکنان شهرداری رنگی ندارد و خود ما گاه مسائل را فدای هم کردیم و یا به واسطه مسائل شخصی مصالح شهر را نادیده گرفتیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.