سوء استفاده در فروش قبر به مردم در برخی بقاع مذهبی «به کام یاران»

آزاده مهدیار/
رئیس اداره ی اوقاف: بابت دریافت مبالغ به مردم رسید معتبر ارائه نشده است

خبری شگفت آور و تاسف بار که اگر چه دیر به دست ما رسید، اما به ابعاد حیرت آور آن باید پرداخت. یکی از مدعیانِ ارزش ها در شهرستان به خاطر سوء استفاده مالی مورد پیگرد قرار گرفته و ملزم به بازگرداندن اموالی شده است، که به ناحق دریافت کرده است. این ماجرا، که رییس اداره اوقاف هم ضمن تایید آن، موضوع را مربوط به قبل از دوران ریاست خود عنوان نمود، با وسواس پشت پرده مانده بود و اطلاع از چند و چون آن و دریافت خبرهای دقیق دشوار بود.

ماجرا از این قرار است که «الف.ش»، که مدیر اجرایی یکی از بقاع شهرستان بوده است، به صورت غیرقانونی فردی را مامور دریافت مبالغی بابت «پیش فروش قبور» از متقاضیان دفن در این بقعه می کند. اما فرد مزبور مبالغ حاصل از پیش فروش را به جای واریز به حساب اداره اوقاف، که متولی بقعه است، به حساب شخصی مدیر اجرایی واریز می نموده است.

با گذشت زمان و مراجعه ی خریداران برای در اختیار گرفتن قبور؛ فرد مامور و صادر کننده ی قبوض، با شکایت مردم و ورود اداره اوقاف، به اتهام ذخیره این مبلغ که بیش از ۱۲۰ میلیون تومان گزارش شده، بازداشت و پس از تنظیم کیفرخواست و محاکمه در دادگاه به حدود ۳ سال حبس محکوم می شود.

پس از سپری شدن چندماه از دوره محکومیت، ظاهرا با پی گیری های متهمِ ردیف اول و تغییرات مدیریتی در اداره ی اوقاف سرانجام جناب مدیر اجرایی نیزپایش به پرونده باز می شود. او اینک ناچار به بازگرداندن بخش عمده ی مبالغ دریافتی به حساب اوقاف شده است.

رئیس اداره اوقاف که به تازگی و پس از این قضایا در پُست خود منصوب شده است، در گفتگو با «خیام نامه» ضمن تایید تخلف صورت گرفته می گوید: بابت دریافت مبالغ به مردم رسید معتبر ارائه نشده است؛ می توانم بگویم اولا، متاسفانه نظارت دقیق نبوده و ثانیا، مردم باید بدانند هر گردش مالی فقط از طریق سامانه اوقاف انجام می شود و فیش های ورود و خروج فقط از سامانه اوقاف قابل قبول است.

خلیلی به «خیام نامه» گفت: ما هم در حال پیگیری موضوع هستیم و نظر شخص من این است که مصالحه صورت بگیرد و طوری که مردم و بقعه متضرر نشوند و کسی که خلاف کرده خودش بپذیرد و تعهد مالی را پرداخت کند.

صادق خلیلی در پاسخ به این سوال که «ساز و کار اختیار دادن به یک مامور برای دریافت مبالغ از طرف مردم چه بوده؟» گفت: «ایشان مجوزی برای این کار نداشته، اگر بقعه ای نیاز به نیرو داشته باشد باید پیشنهاد آن به استان و حراست اوقاف ارسال شود، اگر سقف به کار گیری نیرو در بقعه تکمیل نباشد و فرد مورد نظر تایید شود، آن وقت می توانیم به کار بگیریم.

وی تاکید می کند: این فرایند حتی در مورد کسی که می خواهد «رایگان» کار کند، صدق می کند چه برسد به کسی که می خواهد پولی هم دریافت کند! مردم برای خرید قبر نیازی نیست به کسی پول دستی بدهند، هم دستگاه پوز (پرداخت الکترونیک) در بقعه تعبیه شده و هم قبوضی طراحی شده که نشان می دهد چقدر مبالغ به صندوق واریز شده است و رسید بقعه نیز مشخص است.»

تا اینجای کار شاید، تخلفی معمول به نظر برسد و گفته شود که ادعای «ارزش مداری» که در صدر گزارش ارایه شد، ارتباطی با این تخلف ندارد. اما مساله زمانی وجه دیگری می یابد که بدانیم مدیر اجرایی بقعه مزبور، با راه اندازی مجموعه ای فرهنگی، مدعی فعالیت های فرهنگی در مسیر ارزش های دفاع مقدس بوده است و از عکس و یادگاری های نخستین شهدای دفاع از میهن در جنگ هشت ساله تا لباس شهدای مدافع حرم، سهمی برای رونق این مجموعه فرهنگی و وجاهت مجموعه اش قائل شده است.  

اگر چه رییس اداره اوقاف معتقد است بهتر است این موضوع با مصالحه و بازگرداندن اموال مردم حل شود و ما نیز امیدوار (و بلکه مطمئن ایم) که ارزش ها و نام و یاد شهدا با برخی عملکردهای ناصواب و اشتباه، خدشه ای نخواهد دید، اما معلوم نیست وبلاگ منتسب به این مجموعه فرهنگی نیز در ارتباط با همین تخلف بسته شده یا آن موضوع جداگانه ای دارد.

گفتنی است درمراجعه به وبلاگ این مجموعه  که پیش از این ماجراها  فعال بوده، اکنون با این هشدار قرمز رنگ  مواجه می شویم: «به دستور کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، محتوای مورد نظر حذف گردیده است.»

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.