سه وزیر برای حل بحران آب به نیشابور دعوت شدند

 

میرعلمدار/ همایش ملی بحران آب با موضوع «سازگاری ،پایداری ومدیریت منابع آب» با حضور وزیران دولت تدبیر وامید و شرکت متخصصان وکارشناسان آب وکشاورزی ۱۰ اردیبهشت ۹۴ در محل فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار می گردد.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور با اعلام این خبر اظهارکرد: دشت نیشابور یکی از دشتهای وسیع و حاصلخیز استان خراسان رضوی است. ساکنین این دشت همواره به آب زیرزمینی متکی بوده اند اما حجم تغذیه و تخلیه آب در این دشت نابرایر بوده و عواملی از جمله کاهش نزولات جوی، بالا بودن پتانسیل تبخیر، ی و برداشت بی رویه توسط چاههای عمیق و… باعث عدم تعادل و بروز بیلان منفی در این آبخوان گردیده است.

غلامحسین مظفری گفت: این دشت بطور متوسط طی ده سال اخیرهر ساله با حدود ۸۶/۰ متر افت سطح آب زیرزمینی را در میان دشتهای خراسان رضوی داراست و سالانه ۷۶۱ میلیون متر مکعب آب از آن برداشت می شود که حدود ۹۱٫۴ درصد آن به مصارف کشاورزی می رسدو بیش از ۷۰% از کشت ها، آبی بوده که بیشترین سطح زیر کشت را غلات ومحصولات صنعتی وباغی به خود اختصاص می دهند که از نظر نیاز آبی در حد بالایی بوده وبا شرایط کم آبی منطقه، سازگار نمی باشند.

رییس ستاد برگزاری همایش ملی بحران آب خاطرنشان کرد: کمبود آب و عدم مدیریت صحیح منابع آب قابل‌‌دسترس، بحران آبی را ایجاد کرده که وقوع خشکسالی ها باعث تشدید آن ‌گردیده است که دارای ابعاد مختلف زیست‌‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی است و با برگزاری نخستین همایش ملی بحران آب نیشابور راه های برون رفت از این بحران در دشت نیشابور مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون استاندار وفرماندار شهرستان نیشابور یادآورشد: دشت نیشابور دارای کسری مخزنی در حدود ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال است و مناطق دارای پتانسیل بحران متوسط تا شدید حدود ۵۰ درصد از پوشش دشت نیشابور را شامل می شود که افزایش تقاضای آب در اثر رشد جمعیت، توسعه صنایع، بهداشت و …عامل بحران زایی در منابع آبی است.

مظفری عنوان داشت: ما از چیت چیان وزیرنیرو ، نعمت زاده وزیرصنعت، معدن وتجارت، حجتی وزیر جهاد کشاورزی و کلانتری دبیر کل خانه کشاورز ایران، مسوولین عالی رتبه استان و جمعی از اساتید برجسته دانشگاهی در حوزه آب از سراسر کشور برای حضور در این همایش دعوت نموده ایم که روز پنج شنبه ۱۰اردیبهشت ۹۴ ساعت ۳۰/۸ صبح در محل فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار می گردد.

رییس ستاد برگزاری همایش ملی بحران آب نیشابور تصریح کرد: بحران آب نیشابور به یک تهدید ملی ومنطقه ای مبدل گردیده وما امیدواریم با برگزاری این همایش بتوانیم گامی مهم در راستای کاهش بحران آب در دشت نیشابور برداریم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.