سنگنوردان نیشابوری عازم فتح دیوار چین

sangnavardمهدی گلستانی– کسب ۴ مدال جهانی و بیش از ۱۰ مدال رنگارنگ آسیایی در سال های اخیر به نیشابوری ها حق می دهد که شهرشان را قطب سنگ نوردی کشور بدانند. حمیدرضا توزندجانی و احسان اسرار ، صخره نوردان افتخارآفرین  نیشابوری هستند که اینک عنوان عضویت تیم ملی را یدک می کشند. حمیدرضا متولد ۱۳۶۵ و احسان متولد ۱۳۷۷ هر دو در شهرستان نیشابور  هستند و عضو تیم ملی سنگ نوردی ایران. به بهانه حضور این دو همشهری جوان موفق در اردوی تیم ملی و حضورشان در مسابقات جهانی چین پای صحبت شان نشستیم تا با این دو قهرمان و شرایط این روزهای شان بیش تر آشنا شویم.

توزندجانی که شانزده سال فعالیت حرفه ای صخره نوردی را در کارنامه اش دارد، چهارده سال است که عضو تیم ملی است. کسب  ۵۰ مدال کشوری درسنگ نوردی، سه مدال آسیایی، دو مدال  قهرمانی بین المللی مستر کاپ، دو مدال طلا ی سنگ نوردی آتش نشان های جهان، کسب مدال کشوری امداد و نجات و دو مدال نقره ی بدنسازی در سطح شهرستان از افتخرات اوست.

اسرار هم با وجود جوانی،  قهرمانی آسیا، مقام چهارم جهان در رده نوجوانان و قهرمانی و نایب قهرمانی کشور را در کارنامه اش ثبت کرده که برای یک جوان دهه هفتادی، نوید آینده درخشان تر را می دهد.

این دو درباره این که مدت است، سنگنوردی می کنند، به «خیام نامه» می گویند:

توزندجانی : از سال ۱۳۷۹ در گرایش سرعت فعالیت می کنم و حدود چهارده سال است که عضو تیم ملی هستم.

اسرار : از سال ۱۳۹۱ در گرایش سرعت  فعالیت می کنم و دو سال است که عضو تیم ملی هستم .

گفتنی است که توزند جانی  ورزش را با رشته  در ابتدا بدنسازی آغاز کرده  می کردم و در این رشته هم در سطح شهرستان دارای دو مدال نقره است. اما احسان اسرار به خبرنگار ما می گوید: در زمان دانش آموزی امادگی جسمانی کار می کردم و همیشه هم نفر اول می شدم.

هنوز مشغول تحصیل هستید؟

توزندجانی : ۸ سال پیش دیپلم گرفتم و  باتوجه به شاغل شدن از ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی انصراف دادم.

اسرار: با توجه به سهمیه که  فدراسیون سنگ نوردی  برای قهرمانان این رشته در نظر گرفته است از بهمن ماه در دانشگاه شهید بهشتی در رشته تربیت بدنی قرار هست ادامه تحصیل دهم.

به کار خاصی شاغل هستید؟

توزندجانی : بنده در استخدام سازمان آتش نشانی،بخش امداد و نجات شهرستان نیشابور  هستم.

اسرار :  خیر

محیط کارتان تاثیری بر فعالیت ورزشی تان داشته است؟

توزندجانی: ارتباط نزدیک  امداد و نجات و سنگ نوردی که هردو نیاز به آمادگی جسمانی بالا دارد، باعث افزایش آمادگی بدنی من در این سال ها در سطح اول سنگ نوردی کشور بوده است.

اسرار :  خب از  نقش دبیران ورزشی در طول تحصیلم و هدایت و انگیزه آنها نمی توان غافل شد،کمک های دبیران در رسیدن به این جایگاه بسیار چشم گیر بوده است.

این دو قهرمان ورزشی جوان شهرمان درباره دلایل و انگیزه های خود از پیوستن به این رشته گفتند:

توزنده جانی می گوید: آشنایی من با این رشته به واسطه پسر دایی ام آقای برات زاده بود، که از بهترین سنگ نوردان ایران و دارای عنوان در گرایش سر طناب  بوده است. با توجه به بالا بودن امادگی جسمانی در همان سال اول توانستم قهرمانی استان و سومی آسیا را کسب کنم.

اسرار  اما دلیل علاقه اش را به این رشته چنین توضیح می دهد: حدود پنج سال پیش در گروه های کوهنوردی فعالیت داشتم که به توصیه پیشکسوتان این رشته به سمت سنگ نوردی سوق پیدا کردم. در یک سانحه متاسفانه هر دو پام شکست و مدتی از این ورزش دور ماندم، اما پس از بهبود به سراغ جناب توزندجانی رفتم و خواستم من را به شاگردی قبول کنند با

چه شد که در این ورزش شما رشته سرعت را انتخاب کردید؟

توزند جانی: ابتدا با گرایش سرطناب کار خودم را آغاز کردم اما به دلیل داشتن آمادگی جسمانی و سرعت  بالا  گرایش سرعت را انتخاب کردم.

اسرار : به علت سختی رشته ی سرعت ابتدا در گرایش سر طناب کار کردم و با توجه به علاقه ام به حرکت های سرعتی و انفجاری و امادگی جسمانی ام گرایش سرعت رو انتخاب کردم.

گلایه های هر دو ورزشکار و قهرمان ملی پوش از مسئولان و سکانداران ورزش شهرستان بسیار شبیه دیگر ورزشکاران نیشابوری، و شاید اغلب جوانان ورزشکار است.

توزندجانی در این زمینه اعتقاد دارد که اگر واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم، نه امکانات و نه شرایط مالی در شان و درخور قهرمانان این رشته در سطح آسیایی و جهانی نیست. البته می توانیم بگوییم سطح فعالیت سنگنوردان شهرستان حتی فراتر از امکانات کشوری است و کسب ده مدال کشوری و چهار مدال آسیایی از ابتدای امسال توسط سنگنوردان نیشابوری موید این است.

اسرار  هم با بیان این که تا کنون حمایت یا توجهی از سوی مسئولین ندیده می گوید: امکانات خاصی هم در اختیار نداشته ایم. البته یک سری قول هایی داده شده است که امیدوارم به زودی در جهت پیشرفت این ورزش در شهرستان محقق شود.

گله ها البته تنها به مسئولان شهرستانی خلاصه نمی شود، این دو معتقدند که در سطح کشور هم شرایط برای گرایش بیش تر جوانان به ورزش چندان فراهم نیست؛

توزندجانی می گوید: نقش حمایتی در سطح کشوری را باید از طرف فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی باشدکه متاسفانه حمایت مالی صورت نمی گیرد و بزرگترین ایرادی که می شود از آن ها گرفت عدم اعزام سنگنوردان به مسابقات برون مرزی است.

اسرار  هم اظهار می کند: کمک و حمایتی صورت نمی گیرد و ما برای اعزام باید هزینه ها را شخصی پرداخت کنیم و امیدوارم با توجه به اضافه شدن سنگنوردی به المپیک ۲۰۲۰ ژاپن این ورزش  مورد توجه مسئولین امر قرار بگیرد .

اما آخرین خبرها از حضور این دو ورزشکار در مسابقات جهانی چین هم برای خوانندگان جالب است:

توزنده جانی : در حال حاضر دو دوره مسابقات جهانی در  چین برگزار می شود که دوره اول آن به پایان رسیده است. من از شش ماه قبل تمرینات خود را آغاز کرده ام اما در دو هفته گذشته کسالت داشتم و برای مدتی از تمرینات دور بودم و این مسئله باعث افت سطح آمادگی م شد.

اسرار: بنده در ۱۸ آبانماه به همراه تیم ملی جوانان عازم  مسا بقات جهانی چین خواهم شد برای همین الان روزانه به مدت پنج ساعت تمرینات تخصصی انجام می دهم.

توزندجانی درباره نحوه اعزام خود به مسابقات می گوید:  با هزینه های شخصی اعزام شده ام و جا دارد از مساعدت و همکاری مسئولین سازمان آتش نشانی و همکاران م که نقش حمایتی ویژه ای در این سال ها داشته اند قدردانی کنم. اکنون هم  با مبلغ پنج میلیون تومانی که از طریق سازمان و با کمک های همکاران م جمع آوری شده بود به این مسابقات اعزام شده ام.

اسرار می گوید: بزرگترین مشوق ورزشی ام پدر و مادرم بوده اند و جا داره از این دو به عنوان حامی مالی و معنوی تشکر کنم.

در مورد رکورد ایران در رشته سرعت نکنه مهمی هم وجود دارد:

اسرار می گوید: رکوردار حال حاضر ایران و اسیا با ۶ ثانیه و ۴۵ صدم ثانیه  در رده ی جوان در اختیار من است. کسی که رکورد آسیا را هم شکسته است.

بهترین خاطره ورزشی این دو سنگ نورد شایسته چیست؟

توزندجانی : در سال ۹۰ با قهرمانی در مسابقات بین المللی مستر کاپ که سه نفر برتر رنکینگ سنگنودری جهان  حضور داشتند رقم خورد.

اسرار : قهرمانی در سال ۹۴ قهرمانی کشور در همدان.

بعنوان آخرین سؤال : درخواست ، پیشنهاد ، انتظار یا انتقاد خاصی از متولیان ورزشی کشور دارید؟ (هیئت کوهنوردی شهرستان ، اداره ورزش و جوانان شهرتان ، فدراسیون کوهنوردی ،  سازمان ورزش و جوانان کشور)؟

توزندجانی : با توجه به کسب بیش از ۱۴ مدال کشوری و اسیایی از ابتدای امسال توسط سنگنوردان نیشابوری و پتانسیل بالایی که ما در این ورزش داریم، داشتن سالن  تخصصی سنگ نوردی را حق مسلم سنگنوردان شهرم می دانم و اگر این شرایط مهیا شود در آینده بسیار نزدیک  سنگنوردان نیشابوری می توانند فاتح سکوهای جهانی باشند.

اسرار : همین چند شب پیش مشغول تمرین در مجموعه ورزشی تختی بودم که ناگهان پرژکتور ها خاموش شد،خواهش و تمنای من برای روشن شدن و ادامه تمرینم اثر بخش نبود. از مسئولین اداره ی تربیت بدنی خواهشمندم به دور از نامه نگاری های طولانی همکاری لازم را برای استفاده از همین امکانات کم با ورزشکاران داشته باشند.

سخن آخر ورزشکاران مدال آور شهرمان هم شنیدنی است:

توزندجانی: با توجه به این که بنده در این سال ها  ساعت های زیادی را درگیر تمرینات و مسابقات بودم و نتوانستم آن طور که باید و شاید در کنار همسرم و فرزندم باشم، اما به خاطر نقش حمایتی شان در همه شرایط از آنها سپاسگزارم.

اسرار: هر چه که دارم از پروردگارم و دعای خیر پدر و مادرم هست.و جا دارد از زحمات جناب بکاوولی ریاست دبیرستان البرز و تمامی معلمین خودم  تشکر و قدردانی کنم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.