سنتور نواز نیشابوری بر بلندای موسیقی دانش آموزان کشور ایستاد

محمد ضابطی، سنتور نواز جوان نیشابوری، مقام نخست سی و ششمین جشنواره ی فرهنگی هنری دانش آموزی سراسر کشور را در رشته ی سنتور نوازی کسب کرده است؛ او که موسیقی را از ده سالگی با ساز تنبک آغاز کرده است، پس از یک سال، به توصیه ی “علی جمشیدی”، استاد تنبک، به سراغ سنتور رفته و از آن هنگام، نزد مصطفی مسلمی، مدرس سنتور مکتب فرامرز پایور، شاگردی می کند.

این هنرمند ۱۹ ساله، هم اکنون با گروه “همراز” به سرپرستی استاد مسلمی همکاری می کند و خودش هم سرپرست و نوازنده ی گروه “گوشه” است.

آشنایی و علاقه اش به موسیقی سنتی را مدیون پدرش می داند و می گوید: پدرم به موسیقی سنتی علاقمند بود و همیشه گوش می داد؛ من هم از کودکی با این موسیقی خو گرفتم؛ بعد هم با تشویق پدر و دایی ام آموختن تنبک را آغاز کردم. بعدها که سنتور نوازی را آموختم به هیچ عنوان حاضر نبودم کلاسی را از دست بدهم؛ حتی اگر بیمار بودم، به هر قیمتی بود، خودم را به کلاس می رساندم.

ضابطی در یازده سالگی با کسب مقام نخست تنبک نوازی در شهرستان، اجرای صحنه ای را آغاز کرده و به مناسبت هفته ی معلم، برای آموزش و پرورش اجرا داشته است. تشویق و علاقه ای که از جانب معلمان در آن اجرای یک هفته ای نصیبش شده، اعتماد به نفس او را دوچندان کرده و علاقه اش به موسیقی را فزونی بخشیده است.

می گوید شاگرد حرف گوش کنی بوده و انظباط در تمرین و حضور به موقع در کلاس های استادانش را رمز موفقیت خود می داند؛ وی همچنین با گوش دادن به قطعات موسیقایی آهنگسازان به نام ایرانی، مهارت بداهه نوازی را نیز کسب کرده است.

همانطور که ذکر شد، حاصل تلاش فردی و آموزش استادان نیشابوری، همچنین پشتکار منظم و تمرین متمرکز موجب شده تا این جوان نیشابوری، در مرداد ماه گذشته رتبه ی نخست سنتور نوازی را در میان دانش آموزان کشور کسب کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.