سمن‌های سلامت واکسیناسیون اجتماعی انجام می‌دهند

سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه نیشابور گفت: سمن‌های سلامت در حقیقت نوعی واکسیناسیون اجتماعی را انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار وبدا سعید شیبانی در جلسه دیدار مدیرکل سمن‌های وزارت بهداشت با تعدادی از سمن‌های نیشابور در سالن دیالیز این شهرستان، افزود: فعالیت آنها مدنی و اخلاقی است که نشان از فرهیختگی و شایستگی مردمی دارد که می‌تواند عهده‌‌دار کار خودشان شوند.

وی با بیان اینکه سمن‌ها نمایش بسیار خوبی از مردم‌سالاری دینی هستند افزود : سمن‌ها سرمایه اجتماعی هستند که بدون دستمزد، بروکراسی و پیچیدگی وارد صحنه انجام کار می‌شوند.

سرپرست فرمانداری ویژه نیشابور تصریح کرد: با همه تلاش‌هایی که برای حوزه سلامت انجام شده است باز هم برای تامین شاخص‌های نظام سلامت شهرستان با مشکلاتی مواجهیم.

شیبانی تاکید کرد: گسترش بیماری‌های، افزایش هزینه‌های درمان و کمبود تجهیزات موجب شده است که نظام سلامت نتواند پاسخگوی بیماران و خانواده آنها باشد و این موجب شده است که خانواده‌ها علاوه بر دیدن رنج بیماران به واسطه مریضی با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کنند.

وی یادآور شد: برخی سمن‌ها با درک این مطالب که دولت نمی‌تواند به تنهایی این مسئولیت را انجام دهد تشکلی را ایجاد کرده‌اند تا با افتخاربخشی این فرآیند را انجام دهند.

به نظر رئیس کارگروه بهداشت و درمان شهرستان نیشابور، دولت‌ها معمولا به دلایل سیاسی، اجتماعی و جغرافیانی با نوعی تمرکز قوا مواجه هستند و نتوانسته‌اند بین خود و سمن‌ها رابط بهینه و شایسته‌ای را تعریف کنند.

شیبانی با بیان اینکه دولت فعلی اقدامات موثری را برای واگذاری امور مردم به سمن‌ها و افزایش تعداد آنها انجام داد.، تاکید کرد: دولت‌ها باید از انجام برخی امور غیر حاکمیتی عقب‌نشینی کنند و این عقب‌نشینی زمانی پایدار است که سمن‌ها در صورت پذیرش فعالیتی موفق باشند.

وی خاطرنشان کرد: باید سمن‌ها از فرصت دولت یازدهم برای تقویت ارتباط با دولت استفاده کنند که در این میان سمن‌های سلامت می‌توانند نقش ویژه‌ای را ایفا کنند که این سبب موفقیت کشور در حوزه‌های مختلف در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی می‌شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.