سفیر سرگردان ( داستان اتوبوس )

فروغ خراشادی

۱۸تیر است. آسمان با خورشیدش تیرباران مان کرده است.

توی ایستگاه نشسته ام و تا اتوبوس بیاید فرصتی است تا سری به شبکه های اجتماعی بزنم. پیش نیازش  سر زدن به بچه هیولایی ست که با خنده، بعد اخم، سپس اشک و قلب شکسته و جان خسته، عرق ریزان می دود و می دود.

خانم میان سالی کنارم نشسته است چشمش روی گوشی ام می لغزد. می خندد و می گوید: شبیه ماهاست. سرم را بلند می کنم: بله؟! ادامه می دهد: همین را می گویم که توی گوشی ات می دود. با این سن و سال بازی می کنی؟ می خندم. می گویم: همه در حال بازی هستیم. اما این یکی زیاد هم بازی نیست. تنها ما را باز بچه کرده لامصب! امروز هر چه می دود، نمی رسد.

می گوید: همین دیگر؛ مثل ماست. از صبح دو جا کار کردم. اما شب پول قسط و قرض را که بردارم به اضافه همین کرایه اتوبوس، دیگر چیزی برایم نمی ماند. نگاهش می کنم و سرم را تکان می دهم اگر بگویم حالت را می فهمم،  ادعاست. چنان چه بخشی اش درست باشد، بخش مهم اش که سن و سال است و احتمالا عیالواری و سرپرست خانواری، درست نیست.

اتوبوس می آید می نشینم در سکوت؛ تا مقصد در سکوت!

۲۰تیر، چشم باز کرده و نکرده، در آتش خبر هموطن کُرد می سوزم. از خانه بیرون می زنم؛ کجا؟! مهم نیست. فقط باید بین مردم باشم. همین مردمی که گاه از آن ها زخم خورده ایم اما اگر خار به پایشان برود،  آسمان مان خاکستری می شود؛ اما اینجا کردستان است؛ خبرهایش، دل مردمانش، کوله و کول هایش و حتی ریه هایش، همه بوی سوختگی می دهد…

هوا خنک تر از دیروز است. باد می وزد و زمین و آسمان را به هم می دوزد. به ایستگاه می رسم. اتوبوس هم خیلی زود از راه می رسد. سوار می شوم. پشت سر دوتا پسر نوجوان می نشینم. فیلم حادثه را می بینند. صدایشان و تحلیل هایشان از ماجرا، حالی ام می کند باز هم مساله ی اتوبوس است؛ همان که محصور آتش شده است و نگهبان تن های برشته! فیلم از پشت فیلم؛ عجب روزگاری! فیلم ها تمامی ندارد! اتوبوس می رود؛ فکروحواس من هم؛ کجا؟ این یکی به ایستگاه و دیگری به غرب کشور. از سر پل ذهاب تا خوزستان تا کردستان.  این روزها  اندیشه ام همان جا ماندگار شده است. اتوبوس  توقف می کند. می توانم  همین جا پیاده شوم . یا پیاده نشوم.  هر کجا باشم ، سفیر سرگردانی ام  در مجمع الجزایر حوادث …

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.