سریال «تجمع طلبکاران»، برنامه هر هفته مقابل صندوق «علویه»؛ دادستان آخرین پیگیری های دستگاه قضایی را تشریح کرد

امیرحسین دهنوی/

14تا همین چند سال پیش اگر می‌خواستید موسسه‌ای اعتباری ثبت و راه‌اندازی کنید، کارتان از گرفتن یک وام ۵ میلیون تومانی راحت‌تر بود. درخواستی ناقابل می‌دادید، کپی شناسنامه، کارت ملی و چند نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره و موسس و تمام.

مراحل اداری چندان طولانی نبود، حتی مجوز این صندوق یا موسسه را نهاد غیربانکی هم می‌توانست برای کارمندان خودش صادر کند، همین گسستگی در قوانین سبب شد تا موسسات اعتباری غیرمجاز «قارچ‌گونه» رشد کنند. همزمان با ساماندهی  این موسسات از سوی بانک مرکزی  و پخش خبرهایی مبنی بر غیر قانونی بودن موسسه اعتباری علویه در اواخر  سال ۹۳ مشکلات صندوق علویه نیشابور شروع شد و مردم با نگرانی به دنبال برداشت پول خود از این موسسه بودند که در این رابطه  با مشکلاتی رو به رو شدند .

«خیام نامه» بنا به رسالت اطلاع رسانی خود در چند شماره مشکلات مردم رادر ارتباط با این صندوق پوشش واطلاع رسانی نموده اما به علت عدم نتیجه گیری،رهمچنان تجمع ها و پیگیری ها ی سپرده گذاران در سال ۹۵ ادامه دارد و  اما گویی کلید حل مشکلات این موسسه در جای دیگری است.  .به همین مناسبت تعدادی از سپرده گذاران در یک تجمع اعتراضی برای بازپس گیری سپرده خود  در صبح روز  پنجشنبه  نهم اردیبهشت ماه  سال جاری در مقابل این صندوق شرکت کردند.

سپرده گذاران این بار با در دست داشتن بنری از مسوولین شهر برای  عدم رسیدگی به شکایت شان انتقاد کردند. در حاشیه این تجمع علی که به گفته خود پنجاه میلیون در این موسسه سپرده دارد به خبرنگار خیام نامه می گوید: یک سال است پولم در این موسسه است که نه پول را داده اند نه سود پولم را. وی ادامه می دهد  ما به شورای شهر، فرمانداری، دادگستری  و همه ارگان های مربوطه که شکایت کردیم جواب سربالا شنیده ایم و هیچ کس حاضر به حل مشکل ما نیست.

امیرعلی یکی دیگر از سپرده گذاران این موسسه می گوید: نمی دانم چه موضوعی است که همه از رییس این موسسه حمایت می کنند اما به اعتراضات ما توجهی نمی کنند.

خانمی که نوزادش را در بغل گرفته و به این تجمع آمده، می گوید: سال ۹۳ هشت میلیون تومان را در این موسسه گذاشتم که در یک بازه زمانی هر ماه صد هزار تومن به من می دادند اما در ماه های اخیر همان صد تومان را هم قطع کردند و من با داشتن یک بچه کوچک برای امرار معاش زندگی خود به مشکل برخورده ام.

یکی دیگر از تجمع کنندگان می گوید: مسئولین این موسسه از سال گذشته هر ماه با بهانه های گوناگون سعی می کنند از سپرده گذاران وقت بخرند اما بعد از این همه وقت باز هم مشکلات ما پابرجاست و هیچ مشکلی را حل نکرده اند.

تجمع کنندگان با بیان این که از این به بعد نحوه اعتراض خود را تغییر می دهیم، با طرح این ادعا که مسئولین نیشابور به شکایت مان رسیدگی نمی کنند  از تنظیم شکایتی به دادگستری کل خراسان رضوی خبر داده اند.

در حاشیه این تجمع به سراغ مسولین مربوطه در موسسه علویه رفتیم که هیچ مسئولی حاضر به پاسخگویی نبود.

دادستان: مراحل قضایی در حال پیگیری است

دادستان در رابطه با ورشکستگی صندوق علویه و تجمع و نا امیدی چندین باره ی سپرده گذاران مورد پرسش خبرنگار ما قرار گرفت.

اکبری مقدم در حاشیه نشستی با خبرنگاران در ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» شهرستان، ضمن اشاره به این که این صندوق دو مقوله اقتصادی و قضایی دارد، تصریح کرد: عناوین قضایی آن را مطرح نمی کنم ولی اگر ما به عناوین قضایی آن رسیدگی کنیم مشکلاتی در مباحث اقتصادی به وجود می آید و اگر به مسائل اقتصادی محض آن هم ورود پیدا کنیم مشکلاتی در مسائل قضایی آن پیش می آید لذا با شورای تأمین تصمیم به مدیریت قضیه گرفتیم. در مورد صندوق میزان که منحل شد، مسئولین صندوق بازداشت شدند و سپرده گذاران دیگر سودی نگرفته و متضرر شدند.

اکبری مقدم افزود: از اسفند ۹۳ که ماجرای علویه آغاز شد، ۸۰ میلیارد سپرده داشت و الان روی کاغذ(اسمی) به ۳۰ میلیارد بدهی رسیده و مابقی تسویه شده است. اگر متولین آن روز اول بازداشت می شدند این پرداخت صورت نمی گرفت. یک سری الزامات برای مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق در نظر گرفتیم و چون آنها را انجام نداد مدتی در بازداشت به سر برد، آخرین جلسه هم سه شنبه پیش رو است و مراحل قضایی در حال پیگیری است، حدود ۴۰ میلیارد تومان نیز اموالی توقیف شده وی است که تا به حال مشتری برای آن پیدا نشده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.