سریال بگم، بگم در شورای شهر نیشابور

سریال بگم، بگم

در شورای شهر نیشابور

در جلسه علنی شورا چه گذشت:

 

جلسه هفتگی شورای اسلامی شهر نیشابور با دستور جلسه بررسی لوایح کمیسیون ها آغاز شد ولی با داد و فریاد و ادبیاتی یادآور گذشته هایی نه چندان دور و «بگم بگم» گفتن ها، در حالی ادامه یافت که تنش های میان شورای شهر و شهرداری و همچنین میان اعضای شورا، که قرار بود با انتخاب هیئت رئیسه جدید پایان یابد، به اوج خود رسید.

در این نشست که روز سه شنبه، هشتم مهرماه، در محل تالار شورا برگزار شد، علی جدی به لایحه رُفت و روب و خدمات شهری که هفته گذشته مطرح شده بود، اشکال آیین نامه ای وارد کرده و اظهار می کند: اولا لایحه باید در کمیسیون «حقوقی» مصوب می شد و تصویب آن در کمیسیون خدمات شهری معنایی ندارد. ثانیا دارای اطلاعات بسیار غلطی است.

وی افزود: جای تاسف دارد که در شهرداری بر اساس اطلاعات فله ای تصمیم گیری می شود! چراکه عنوان شده مساحت جنوب شهر از خیابان امام به پایین ۱۵ هزار هکتار است!! (توضیح خیام نامه: بر اساس گفته آقای جدی، مساحت جنوب شهر نیشابور ۱۵۰ کیلومتر مربع! تخمین زده شده است!) این رقم را در ۲۴ صدم درصد ضرب کردند و سطح معابر شهر را ۳۶۰۰ هکتار تخمین زدند. در حالی که کل مساحت نیشابور ۳۲۰۰ هزار هکتار است. این ۱۵ هزار هکتار از کجا آمده؟ این گونه به مطالعات دیگر شهرداری هم نمی توان اطمینان کرد. ۷۰ نفری که شهرداری می خواهد تامین نیرو کند و نزدیک به یک میلیارد تومان هزینه به شهرداری تحمیل می شود در کجای بودجه دیده شده است؟ وی همچنین ادامه داد: سطح معابر خیابان امام به پایین که ۲۸۰ هکتار است با ۱۲۰ نیرو اداره می شود و در جنوب شهر خیلی جاها اصلا رفت و روب انجام نمی شود. ولی در شهرک که ۲۲۰ هکتار است و به دلیل مرتب بودن خیابان ها و کوچه ها، گردش رفت و روب خیلی سریع تر است، می خواهند تعداد نیروها را به ۲۳۰ نفر افزایش دهند. مبنای حقوقی این کجاست؟ جدی با بیان این که مصوبه شورا این است که قرارداد، حجمی بسته شود ولی این قرارداد حجمی نیست، اضافه می کند: حجمی یعنی به ازای هر متر جارو کردن مبلغی تعیین شود نه اینکه آنالیز می کنند ۲۳۰ کارگر نیاز است؛ فلان میزان هزینه دارد، بعد به پیمانکار اعلام می شود. آن هم قراردادی که ۵ میلیارد تومانی است.

حسن پارسا، دیگر عضو شورا در پاسخ به اظهارات جدی می گوید: شما شش ماه است که در کمیسیون حقوقی هستید. چرا این مسئله را مطرح نکردید؟ چند ماه است قرارداد را دست تان نگه داشته اید.

پاسخ به اظهارات جدی از سوی پارسا به بگو مگویی دنباله دار میان این دو عضو شورا بدل شد که برای دقایقی صحن شورا را به خود مشغول داشت.

-جدی پاسخ داد: چهار ماه است نه شش ماه، بعد هم این وظیفه هیئت رئیسه است که بپرسد چرا مطرح نکردید.

-پارسا: استنادات شما کجاست؟

-جدی: می آورم.

-پارسا: شما هر هفته می گویید می آورم.

-پارسا ادامه داد: این شکل کار از نظر شما واگذاری «حجمی» نیست و گر نه حجمی است. آقای جدی عزم اش را جزم کرده که این قرارداد بسته نشود!

جدی: چه منافعی برای من دارد که من عزم ام را جزم کنم! پس من هم می گویم شما عزم ات را جزم کردی این قرارداد با همه اشکالات اش بسته شود.

پارسا: من مسئول جلسه بودم و در دستور جلسه گذاشته بودم.

در حالی که جلسه علنی شورا تبدیل به منازعه دو سویه این دو عضو شورا بر سر موضوع قرارداد رفت و روب خیابان ها و نحوه واگذاری آن شده بود، اصرار جدی بر بررسی اشکالات قرارداد و حمایت پارسا از نحوه واگذاری با فریاد کشیدن صدای این دو عضو بر روی یکدیگر چنین ادامه یافت:

– جدی: چهار نفر در جلسه بوده اند بعد می بینیم ۷ نفر امضا کرده اند! بعد می گویید رای گیری شود. مگر می شود خلاف آیین نامه رای گیری شود.

– پارسا: چرا چرت و پرت می گویی؟! پنج نفر امضا کرده اند. شما اگر مخالف بودی می خواستی اعلام کنی.

– جدی: چیزی در دستور نبود که امضا کنم، چرا سر خودمان کلاه بگذاریم من که در جلسه نبودم بعد می گویند از آن هایی هم که نبودند امضا می گیریم! دهان ما را باز نکنید که یک سری مسائل را بگوییم!!

– پارسا: هر چه دارید بگویید. اگر می خواهید چیزی به ما بچسبانید بگویید!

– جدی: اگر بگویم ممکن است بعضی ها ناراحت شوند.

انتظار حاضرین برای دخالت رییس شورا در درگیری و آرام کردن فضای جلسه به نتیجه جالب تری انجامید؛ با اصرار پارسا، صالح آبادی، که تازه بر مسند ریاست شورا تکیه زده است، چنین پادرمیانی می کند: آقای پارسا! شما هم بگویید من چیزهایی دارم که می توانم بگویم!

-پارسا (خطاب به جدی): من می دانم شما از کجا می سوزید، از آنجایی که هیئت رئیسه را از دست داده اید!

در ادامه اسامی حاضرین در جلسه مورد بحث، خوانده می شود: شاملی، همت آبادی، هوشمند، کاشفی، آقای صادقی ،که زودتر رفت، و آقای جدی، که بود ولی امضا نکرد.

صادقی: ما معتقدیم تا عرق کارگر خشک نشده باید حقوقش را داد، ولی شهرداری هزینه های جانبی مثل هدیه، مسافرت شمال و لباس مازاد را جزو حقوق کارگران حساب کرده است. محاسبه این مبالغ حجم قرارداد را بالا برده است. باید کمک های جانبی شهرداری را کسر کنیم.

در نهایت مقرر شد ظرف یک هفته آینده در کمیسیون تلفیقی مالی، حقوقی و خدمات موضوع بررسی و نتیجه به صحن اعلام گردد. به دنبال این موضوع، جدی جلسه را ترک کرد.

در ادامه جلسه شاملی لوایح مربوط به خدمات شهری را با عنوان اینکه شهرداری باید ظرف یک هفته این بندها را اجرا کند، قرائت می کند که صالح آبادی اظهار می کند: آقایان این هفته اصلا نیستند، مسافرت اند!

به دنبال آن هوشمند تلویحا طرح سوال از شهردار را با اعلام این که من چند سوال از آقای شهردار داشتم، عنوان می کند که حسینی با خنده می گوید: بگذار شهردار بیاید بعد بپرس. هوشمند ادامه می دهد: یک سوالم این است آقای شاملی دنبال چه می گردید؟ قرار نیست کاری را که ما می گوییم شهردار شما انجام دهد. ایشان هر کاری دوست دارد انجام می دهد. اصلا مصوبات شورا توسط شهرداری اجرا نخواهد شد!

در ادامه ثمانه سکاکی نامه هایی که به شهرداری فرستاده شده و گزارش انجام آن توسط شهرداری ارائه نشده را قرائت می کند.

صالح آبادی با عنوان این که بعضی ها در شهرداری برای خود «نون دونی» درست کرده اند! ادامه داد: فرزندان خود را با هر مدرکی به کار می گیرند و بعد به شورا فشار می آوردند که از یک جایی یک درزی باز کند. بعد به هر اتاقی می روی می بینی همه فامیل ها تکراری است! شورا محکم ایستاده و به شدت با متخلف برخورد می کند.

وی ماده ۱۴ قانون شهرداری ها را چنین قرائت می کند: «هر گونه به کار گیری نیروهای جدید تحت هر عنوان اعم از ساعتی، شرکتی قراردادی و… توسط شهرداری ها و سازمان های وابسته منوط به اخذ مجوز از شورای اسلامی شهر است» و ادامه می دهد: شهرداری نیروی روزمزد داشته است ولی بعد مثل یک نیروی قراردادی همچنان مشغول به کار است!

شریعتمدار این گونه بحث را پی گرفت: ما اجازه دخالت در امور شهرداری را نداریم. اولا: آنچه شما خواندید بخشنامه است و قانون نیست. ضمنا اگر قرار باشد شهرداری برای یک نیروی ساعتی از ما مجوز بگیرد بعد برود به سازمان مربوطه در تهران، یک هفته طول می کشد تا اجازه بگیرد.

وی ادامه داد: دست و پای شهرداری را نبندیم و بگذاریم کار کند. امسال خشکسالی داشتیم، شهرداری برای آبیاری درخت ها چند کارگر آورده است. اگر بخواهد همه این مراحل را طی کند که درخت خشک شده است. نمی شود درختان خشک شوند، طوق برداری نشود که ما می خواهیم اینجا با هم دعوا کنیم! این دخالت است نه نظارت، پس بگویید من به آقای شهردار نظارت می کنم که چه جوری غذا بخورد یا لباس بپوشد!

به دنبال آن هوشمند می گوید: به شرطی که این نیروها ماندگار نشوند؛ که ماندگار خواهند شد. ما دائما تذکر دادیم که در سازمان پارک ها نیروی روزمزد نگیرید و شرکتی قرارداد ببندید. ولی ۳۰ نیرو روزمزد برای طوق برداری درخت ها گرفته اند و الان مشغول اند، آقایان خودشان را به زمین و زمان زدند چون می خواستند خودشان را به بنده شورا نشان دهند. برآورد شده طوق برداری یک سال و نیم طول می کشد این دیگر روزمزد نیست.

حسن شاملی توضیح می دهد: قرار شده که این نیروها تا عید نوروز کار را تمام کنند و نیروها را نگه ندارند. واقع بین باشید.

صالح آبادی پیشنهاد می کند هوشمند را به عنوان ناظر و نماینده شورا انتخاب کنند که در خصوص «لکه گیری و آسفالت در جاهایی که مردم پول دادند و نیز هر برنامه ای که به ذهن خودش می رسد!» مستقیم پیگیر باشد. ولی هوشمند در پاسخ می گوید: این ماجرای «دنبال نخود سیاه فرستادن» است و ادامه می دهد: آسفالت مسجد الغدیر که ۸۰ میلیون برآورد شده، قرار شد ۸۵ درصد تخفیف بدهند و ۵ میلیون بگیرند. بعد گفتند بدون تخفیف آسفالت شده. تازه گفتند مسجد خودش آسفالت را پخش کند. این اگر دزدی نیست پس چیست؟!

در این لحظه یکی از اعضای شورا با گفتن «ا… اکبر» گفت: این چه حرفی است که می زنید!

هوشمند با صراحت بیش تری دوباره تاکید کرد: این دزدی است، دزدی!

در ادامه شریعتمدار گفت: آقای هوشمند الحمدا… در همه زمینه ها متخصص است. از چه زمانی متخصص لکه گیری هم شده است! ما در این زمینه رئیس کمیسیون عمران داریم.

در بحث فضای سبز آرامستان شهدای گمنام خرمبک مجددا هوشمند چنین مداخله کرد: نمی خواهد شهرداری پارک درست کند، چند روز به شهردار فرصت دهید که فقط دور آرامستان را دیوار بکشد. این شهرداری عرضه این کارها را ندارد! شهرداری عرضه اینکه آشغال درون جوی ها را جمع کند ندارد! من به سبکی کاملا مدرن اینها را به مردم اعلام می کنم! من کاری می کنم که از نیشابور بروند!

در پایان جلسه هوشمند معرفی جوان برتر را خواستار شد که شریعتمدار با کنایه گفت: بد نیست آقای هوشمند را به عنوان جوان برتر اعلام کنیم!

به این ترتیب اعضای شورای برنامه ریزی برای معرفی جوان برتر انتخاب شدند.

پارسا با پخش شیرینی در جلسه از حضار به دلیل اینکه صدایش را بلند کرده بود، عذرخواهی کرد. البته زمانی که جدی حضور نداشت.

در این جلسه شاملی به عنوان رئیس کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری و صادقی به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه معرفی شدند.

نوشته شده توسط : آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.